Hirdetés

Samsung ATIV Book 9 Plus: az a bizonyos plusz

Beviteli részleg, kijelző, hűtés

Kijelző

Mint azt a bevezetőben említettük, az egyik legfontosabb újdonság, hogy a továbbra is 13,3 colos kijelző immáron 180 fokban is nyitható. Persze az sem ért bennünket meglepetésként, hogy a zsanér kiválóan operál, kellően erős, nem remeg, nem lötyög, csak teszi a dolgát. Nem véletlenül, hiszen ezt volt idő tökélyre fejleszteni az elmúlt pár évben, noha mindezt egy prémium kategóriás notebooktól el is várjuk!

Az újdonságok sora azonban ezzel nem ért véget! A jól bevált matt kijelző helyett ezúttal érintőkijelzőt kapunk, amivel sajnos együtt jár a fényes felület is, ez pedig nincs jó hatással az olvashatóságra az esetleges tükröződések miatt. Szerencsére a széles betekintési szögek megmaradtak, a felbontást viszont megnégyszerezték, azaz a korábbi 1600x900 pixel helyett 3200x1800 képpontot kapunk, tehát ebből már sejthető, hogy IGZO típusú panellel van dolgunk.

Néhány mérést is lefuttattunk, hogy képbe kerüljünk a kijelző valódi tudásával kapcsolatban. A legnagyobb mért fényerősség 300 cd/m2, a kontrasztarány pedig 700:1-hez. Sajnos mindkét érték elmarad attól, amit vártunk, és attól is, amit az előd kínált, persze ettől függetlenül a kijelző általában vett képminősége igen kellemes. Említésre méltó még, hogy a LED-es háttérvilágítás fényerő-szabályozását PWM-mel oldották meg, de aggodalomra nincs ok, ugyanis az 1000 Hz-es frekvencia jóval több annál, mint amit általában (200-240 Hz) használni szoktak.

Beviteli részleg

A bevezetőben dizájn oldalról már tettünk említést a beviteli részleg változásairól, így itt a begyűjtött tapasztalatokat foglaljuk össze röviden. A billentyűzet igen jól sikerült: a több fokozatban állítható, kellemes zöldes háttérvilágítással ellátott gombok mérete, színe és anyaga kifogástalan, ahogyan azt megszokhattuk. A gombok útja kissé rövid, ugyanakkor a nyomáspont határozott, hullámzásnak, egyéb anomáliának nincs nyoma, így a gépelési érzet összegezve igen precíz, prémium kategóriához méltó a klaviatúra minősége.

Hasonló véleményt tudunk megfogalmazni a kellően nagy méretű, rejtett gombokkal rendelkező touchpad kapcsán, ami természetesen a többujjas bevitelt is támogatja. A felület kidolgozási minőségét nem érheti rossz szó, nem tapad és nem is csúszik extrém mértékben. Használat során a kurzor nem késik érzékelhetően, az érzékenység pedig több mint megfelelő, azaz pontos és gyors navigálást valósíthatunk meg segítségével.

Hűtés

A hűtésnél nem számítottunk meglepetésre, hiszen már az Ivy Bridge processzor alkalmazásánál is bebizonyosodott, hogy a Samsung képes lehűteni a központi egységet egy ehhez hasonló vékony házban, méghozzá egészen jó hatékonysággal. Alapjáraton a notebook többnyire zajtalan, a ventilátor csak néha-néha pörög fel. Ennek persze az az eredménye, hogy a processzor nem feltétlenül hűvös, de a 24 °C-os szobában mért 51 °C-os központi egység egyáltalán nem vészes.

Terhelésre hamar felpörögnek az események, no és a fordulatszám is, aminek következtében bő fél óra terhelés után nagyjából 80 °C körül állapodik meg a CPU. Ez teljesen normális Ultrabookoknál, és egészen addig nincs baj, amíg ennek a turbó órajel nem látja kárát, a drasztikusabb throttlingot pedig ne is említsük – itt egyik ilyen eset sem következett be. Zajkibocsátása nem rosszabb, mint a hasonszőrű vékony gépeké: nem halk, de nem elviselhetetlenül hangos, ám elődjénél egyértelműen zajosabb. Mindenesetre teljes terhelésen nem érdemes az asztalról felemelni, az ugyanis rengeteget tompít a ventilátor és a szél zaján.

A burkolaton mért hőmérsékleti viszonyok igen jól alakultak, sőt e tekintetben igen hasonló eredményeket mértünk, mint az előző széria esetében. Alapjáraton nagyjából 27-28 °C-ot mértünk a csuklótámaszon, ami kifejezetten kellemes és normális, míg a billentyűzet felületén sem volt melegebb mint 32-34 °C. A gép alján szinte ugyanez volt a helyzet: a csuklótámasz alatti részen 29-30 °C, a fölé eső felületen pedig 32-35 °C-ot mértünk, tehát nem fog a combunkra sülni a masina.

Teljes terhelésen félórás járatást követően a csuklótámasz és a touchpad környékén 31-33 °C volt a maximum, a billentyűzeten pedig 36-42 °C közötti értékeket dobált infrás hőmérőnk – a legmelegebb pontosan középen, a CPU felett volt. Megfordítva a tesztalanyt a hasán pár tized eltéréssel ugyanezeket az értékeket kaptuk.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés