Rollei Bullet HD Lite
A sportkamerák a jelek szerint egyre nagyobb népszerűségre tesznek szert, legalábbis erre utal, hogy az elmúlt időszakban újabb és újabb gyártók léptek be erre a piacra, és már ott tartunk, hogy megjelentek a szemérmetlen koppintások is az áruházakban. Az 1920-ban alapított Rollei az úttörők közé tartozik, és ma már komoly extrém sportkamera-flottával rendelkezik. A Bullet névre hallgató termékeik egyedi színfoltot képviselnek ebben a szegmensben, hiszen kifejezetten dizájons darabok tartoznak a szériába. De a külső nem minden, így érdemesnek tűnt kipróbálni, hogy mit is tud valójában a család HD Lite névre hallgató tagja.
Pisztolygolyó
Hirdetés
A neve alapján nem igazán lepett meg, hogy a dobozból egy töltény alakú kamera kukucskált kifelé. Az objektív értelemszerűen az orrában kapott helyet, a "tetejére" pedig az ultrakomplex kezelőpanel került. A hátuljára a lecsavarható kupak mögött lapul az akár 32 gigabájtos kártyákkal is megbirkózó olvasó, a mini USB csatlakozó, illetve egy kapcsoló, amivel a felvételi módok (videó/fotó) között lehet váltogatni. A készülékház fémszínű, szálcsiszolt alumíniumból készült, ami amellett, hogy jól mutat, kellemes fogást biztosít, nem csúszik ki az ember kezéből. A henger hossza 83, átlója 33 milliméter, a tömege akksi nélkül 68 gramm, de még azzal együtt is csak 84 g-ot nyom.
Azaz simán zsebrevágható vagy egy kis női táskában is kényelmesen elfér, és természetesen a bicikli vagy motorkerékpár kormányán, bukósisakon, szörfdeszkán vagy az autó karosszériáján is könnyen otthonra lelhet. Ennek érdekében különféle speciális kiegészítőket pakoltak a dobozba, amelyek segítségével viszonylag könnyedén felapplikálható az említett helyekre. Mi csak biciklikormányon próbáltuk, autóra nem mertük feltenni, nehogy elveszítsük, a snowboardnak és a szörfnek pedig épp nincs szezonja. A sisakra azért nem láttuk értelmét felpasszintani, mert kicsit setesuta úgy a kezelése.
A dobozba ezeken kívül két négy gigabyte-os microSD kártyát helyeztek a használati utasítás, egy CD, egy tartalék akksi és az USB kábel társaságában. Ennek segítségével másolhatóak fel a rögzített állományok a számítógépre, illetve az akkumulátor is ezen az úton tölthető. A lithiumion akku egyébként körülbelül két órán keresztül bírja a strapát. A modell semmilyen jelzéssel nem szolgál arról, hogy mennyire van fogyóban az energia, úgyhogy érdemes mindig rákötni az USB-re, amint akad erre egy kis idő.
Problémás kezelés
A kamerán nincs LCD kijelző és nem is lehet ilyesmivel összekötni, úgyhogy a felhasználónak csak annyi lehetősége van, hogy irányba állítja a töltényt, és reménykedik, hogy minden rendben lesz. Talán nem kell mondani, hogy ez így ebben a formában nem az igazi, ráadásul nagyon nehéz pontosan belőni, hogy mikor is van megfelelő pozícióban a termék. Mint látható, egy pár videot sikerült úgy elkészíteni, hogy kicsit csálén állt. Ennek oka, hogy a biciklis kiegészítőbe csak így lehetett kényelmesen bedugni (egyébként nem lehetett volna nyomkodni a gombokat vagy majdnem teljesen lelógott).
Egyetlen gombot helyeztek el rajta, ezzel lehet indítani és leállítani a felvételt. Ennek szomszédságába építettek egy kontroll-lámpát, amelynek arról kellene tájékoztatnia, hogy éppen mit csinál a készülék: ha pirosan villog, akkor épp felvesz valamit, ha pedig zöld, akkor készen áll a rögzítésre. Csakhogy az a bibi, hogy ennek a fénye oly gyönge, hogy világosban semmi se látszik belőle, így ha az ember mondjuk bringázás közben kapcsolja be, akkor oda kell tartana az egyik kezét árnyékolni, hogy meggyőzödjön róla, megy-e a felvétel. Ez nem csak veszélyesen hangzik, hanem az is. Sokszor előfordult az is, hogy hiába püföltem a gombot, mégsem indult el a felvétel, amire csak akkor döbbentem rá, amikor tíz másodperc után csináltam egy kis sötétet a tenyeremmel, hogy vessek egy ellenőrző pillantást a LED-re.
Elvileg hangjelzés is tudatná, ha elindult a felvétel vagy sikerült lőni egy fotót, ám ennek hangereje egy bébitücsök első próbálkozásával vetekszik. Ez az oka annak, hogy nem szereltem fel a sisakra, mert sose tudtam, hogy most be van-e kapcsolva vagy nincs, éppen rögzít-e valamit vagy sem. Az pedig nem járható út, hogy az ember mindig leveszi a fejéről és megnézi, hogy éppen mi is történik. Az se lett volna egy kimondott hátrány, ha az is látszik, hogy videó- vagy képmódra van-e állítva a készülék, ugyanis ha valaki eltöltött tíz percet a városi forgalomban, az agyát elöntő adrenalin miatt hajlamos lehet elfelejteni, éppen melyik funkció működik. Valószínűleg boardozásnál, crossmotorozásnál vagy siklóernyőzésnél is ugyanez a helyzet. Viszont megállni, lecsavarni a hátulját és megnézni, nos ez finoman szólva sem mindig kivitelezhető.
A méretéből és súlyából adódóan kiválóan alkalmas lehetne turistakamerának is vagy hogy pl. koncertre, meccsre, előadásra elvigye magával az ember. Azonban a kialakításából fakadóan tíz másodperc után valahogy mindig elfordult, és így élvezhetetlen lett a végeredmény. Pedig ez elképzelhetetlen lenne, ha egy szögletes téglatestbe építik be a kamerát. Mivel nincs LCD, ezért azt sem lehet visszanézni, hogy mit sikerült felvenni, ezért aamennyiben van rá mód, nem árt ugyanazt a témát többször lefotózni vagy levideózni, és reménykedni, hogy valamelyik jól sikerül.
Képminőség és értékelés
A linkelt fotók és videók minden bizonnyal magukért beszélnek, az Avatar második részét nem biztos, hogy ezzel fogják leforgatni.... Az öt megapixeles 1/2.5" típusú HD CMOS érzékelőtől csodát felesleges lett volna várni, de azért mondjuk egy épkézláb képstabilizátort igazán beépíthettek volna a kamerába. Oké-oké, teljesen világos a törekvés, hogy alacsonyan akarták tartani a költségeket, de egy sportkamera mondjuk pont az, ahol ennek technológiának tényleg lett volna értelme.
A konkurens termékekkel ellentétben mindössze egyetlen képmódot kínál, ez videóknál 1280x720 képpontos felbontás másodpercenként 25 képkockás rögzítési sebesség mellett. Ez elég kevés, főleg akkor, ha azt nézzük, hogy van olyan kamkorder a piacon, ami Full HD-t és 720p módban 60 fps-t kínál, sőt ma már a 120 képkocka/másodperc elérése sem álom..
Fotók esetén sem beszélhetünk óriási választékról, hiszen csak 2560x1920 ( a termékleírás 4032x3024-t ígért..) pixel felbontású képek lőhetőek a segítségével. Mint általában a kamkorderekre, erre is igaz, hogy a fényképező csak egy másodlagos funkció. Hiába a viszonylag nagy felbontás, minőség tekintetében a mobiltelefonok szintjén van, egy digitális fényképezőgépnek nem lehet versenytársa. Sötétben, mint ahogy azt a mellékelt példák mutatják, kifejezetten rosszul teljesít, úgyhogy ha nincs elég fény, be sem érdemes kapcsolni.
Vélemény
Jó lenne azt mondani, hogy a kezeléssel kapcsolatos nehézségeket feledtette a rögzített anyagok minősége, dehát ez egyrészt sajnos nincs így, másrészt a vezérlés hiányosságai alapvetően befolyásolják a modell megítélését. Az LCD kijelző vagy bármilyen megjelenítő, amin lehet látni az aktuális beállításokat, illetve, hogy mit is rögzít a felhasználó, létfontosságú lenne. A cég hazai képviseletétől azt az ígéretet kaptuk, hogy a nyár elején már elvileg elérhetőek lesznek olyan kamerák is, amelyekhez már csatlakoztató lesz külső képernyő. Nem ártana az sem, ha egy külső távvezérlő is rádugható lenne, mert elég kényelmetlen a készülékházon elhelyezett gombot nyomkodni.
A rögzített anyagok minősége hozta az elvárt szintet. Természetesen ezeken lehetett volna vágásokkal, effektekkel, szűrőprogramokkal, videó- vagy képszerkesztő alkalmazásokkal finomítani, de ennek nem lett volna itt sok értelme. A különböző videómegosztókra való feltöltésehez pont elég a 720p felbontás, viszont a tévék, projektorok miatt nem ártott volna a Full HD felvétel lehetősége. A másodpercenkénti 25 képkockás sebesség gyors mozgás esetén kevés, és hát egy ilyen extrém sportkamerát nyilván jellemzően akciódús jelenetek felvételére használják. Sötétben gyakorlatilag használhatatlan, vaku vagy egyéb fényforrás nincs rajta. Bár van rajta beépített mikrofon, ám normális hangok helyett sokszor csak sercegő zaj hallatszik.
A végére hagytuk a legfőbb pozitívumot: az árat, ami nagyonis versenyképes, hiszen körülbelül 45 000 forintért már a mienk lehet, ami pont a fele például az általunk korábban tesztelt GoPro kamerának. A dizájnja pedig pazar! Mindenki, aki látta (még a topkategóriás bringákkal nyomuló downhilles srácok is a fogaskerekűn) egy nagy, elismerő "hűhával" reagáltak rá elsőre. Kicsi, könnyedén zsebre vágható, és a szálcsiszolt alumíniumház is remekül fest.
elefant
A Rollei Bullet HD Lite kamera az Rollei magyarországi képviseletének jóvoltából vendégeskedett nálunk.