Hangminőség
A korábbi tapasztalataink alapján a valódi vezeték nélküli fülhallgatók Achilles-sarka a hangminőség. A Panasonic mérnökei az égre-földre esküdtek, hogy itt aztán bevetettek mindent, nagyon odafigyeltek a basszusokra, és ennek hála az RZ-S500W úgy szól, mint az álom. Nos, hogy őszinték legyünk, ez azért erős túlzás. Az igaz, hogy a legtöbb hasonló jellegű eszköznél egy fokkal teltebb, gazdagabb és tisztább mélyeket produkál, de a végeredmény messze van a tökéletestől még jó minőségű források használata esetén is.
A Fraunhofer Intézet tesztállományai bebizonyították, hogy a sztereóval nincs gond, de az tény, hogy a tisztasággal akad probléma: az eszköz hajlamos a finom részleteket elmosni, és olykor minimális mértékű zajosodás is észlelhető. Emellett némi aránytalanság is megfigyelhető, a magasakat gyakran túlzottan előtérbe tolja, de ez nem lepett meg minket különösebben, mert egy ilyen jellegű eszköztől csoda lenne a hibátlan hangminőség. A hangerő épp elégséges, ami azért egy picit fura volt, hiszen ahhoz már nem elég, hogy "lerobbantsa" az ember agyát, pedig azért néha van erre is igény... Mindent mérlegre téve azt mondanánk, hogy videókhoz, filmekhez, játékokhoz és kisebb kompromisszumokkal háttér-zenehallgatáshoz megfelelő lehet, viszont az odafigyelős, elmélyedős zenehallgatáshoz ez kevés.
A modell természetesen rendelkezik beépített mikrofonokkal, így telefonhívások lebonyolítására is alkalmas. A gyakorlati próba során arra jutottunk, hogy ezzel nem volt gond, a vonal túlsó végén is tisztán lehetett hallani a beszélőt, még akkor is, ha felemelte a hangját.
Zajszűrés és Ambient sound
A valódi vezeték nélküli fülhallgatóknál is egyre gyakoribb az integrált aktív zajszűrő technológia, és a Panasonic RZ-S500W-t ellátták ezzel a szolgáltatással. Ennek lényege nagy vonalakban, hogy a beépített mikrofon vizsgálja a környezeti zajokat, és az elektronika ellenzaj kibocsátásával likvidálja a zavaró külső hangokat. Ez a funkció hallhatóan működik, tehát nem csak kommunikációs trükkről van szó, ám nem száz százalékos hatásfokkal. Az aktiválást követően a beszivárgó hangok egy része valóban eltűnik, de van olyan, amelyik megmarad, csak egy kicsit halkabb lesz. Ráadásul ez a technológia nincs túl jó hatással a hangminőségre, hiszen az aktiválást követően a megszólalás kicsit tompább lesz.
Az Ambient sound funkció is a mikrofonokat használja, azonban e szolgáltatás célja épp ellenkező az előzőhöz: felerősíti a környezeti zajokat. Ennek az az értelme, hogy így nem kell kivenni a fülből, ha például beszélnek hozzánk, illetve a közlekedés során is jó szolgálatot tehet. Az Ambient sound jól működik, de értelemszerűen ez is ront a hangélményen.
A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!