Panasonic Lumix DMC-GX8 – emeli a tétet

Videó, wifi

A váz videós funkcionalitását tekintve komoly hasonlóságot mutat a nagyjából vele egy időben megjelent G7-tel: natív 4K képesség, teljes kontroll felvétel alatt, focus peaking, zebraminta, csendes vezérlés érintőkijelzőn keresztül. Természetesen az olyan extrákról, mint a felvétel alatt is használható HDMI kimenet vagy ennek 10 bites változata, le kell mondanunk, ez továbbra is a GH4 kiváltsága marad, bár ezeket a célcsoport vélhetően nem is fogja hiányolni. Ugyanakkor a GX8 egyik ütőkártyája kétségkívül a 4K videó, ami 25p és 24p sebességgel is rendelkezésre áll, egységesen 100 Mbit/s adatsűrűség mellett. Mindezekkel együtt minden adott a részletgazdag felvételek készítéséhez és nem is kell csalódnunk. Az alább látható 4K videó és az abból konvertált FHD jól szemléltetik a váz képességeit, többek között azt is, hogy UHD felvétel esetén nem aktiválható a Dual IS, csak az objektív stabilizátorára támaszkodhatunk, feltéve, ha van neki.


[+]

Eggyel lejjebb lépve a felbontásban észrevehetjük, hogy nem csak a részletesség változott, de a látható terület is. Ez annak köszönhető, hogy míg 4K esetén a G7-hez és GH4-hez hasonlóan nem a teljes szenzort hasznosítja, csak annak bizonyos részét, addig FHD esetén teljes szélességében kihasználja, majd később ezt méretezi le. A különbség jelentős, azonos gyútáv esetén számottevően kisebb lesz a látómező 4K felvételnél. Azonban a GX8-nak 1080p videók kapcsán sem kell szégyenkeznie, habár a leméretezés miatt sokkal hajlamosabb a moiré-effektusra.

Összehasonlításul pedig itt egy 4K-ból leméretezett képsor is.

Ugyanakkor hiányzik a repertoárból a nagysebességű felvételek lehetősége, továbbá a mikrofonbemenet aljzata közös a vezetékes távvezérlőével. Utóbbi azért is furcsa, mivel a vázon vélhetően lenne elegendő külön hely a jobban elterjedt 3,5 mm-es verziónak is.

Az okoseszközökön keresztül történő távvezérlés lassan már a belépő kategóriában is alapkövetelmény, így a GX8 sem lehet kivétel. A használathoz először is szükségünk lesz a nem túl fantáziadús névvel illetett Panasonic Image App alkalmazásra, melynek megléte után a csatlakoztatás egyaránt lehetséges QR kód alapján vagy NFC segítségével. Utóbbihoz az érzékelőt a váz jobb oldalán találjuk, amit kis piktogrammal is jelez. A kapcsolat létrejöttét a váz tetején lévő LED kékre váltása is jelzi.


[+]

Kapcsolódás után a jel stabil maradt még több falon keresztül is, a képfrissítésre pedig közvetlen rálátás esetén nem lehet panaszunk. A kontroll természetesen itt is teljes, így az expozíció minden értékét változtathatjuk, majd az elkészült képeket is visszanézhetjük.


[+]

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés