Palit GTX 750 Ti KalmX: passzív-agresszív

Palit GTX 750 Ti KalmX

Már néhány éve már annak, hogy szerkesztőségünkben passzív hűtésű videokártya vendégeskedhetett. Szerencsére ez még nem jelenti azt, hogy a gyártók manapság már hanyagolnák ezt a fajta hűtési megoldást, csupán ritkán bukkan fel igazán érdekes koncepció. Ennek oka, hogy egy relatíve izmosabb, passzív hűtésű grafikus kártyához megfelelő alap, pontosabban GPU szükséges. A februárban megjelent, első Maxwell mikroarchitektúrás, GM107 kódnevű grafikus processzor jó alanynak bizonyult egy ventilátor nélküli grafikus kártyához, hisz az erre épülő nagyobbik, GTX 750 Ti elnevezésű VGA modell TDP-je csupán 60 watt. Mindemellett a GeForce számítási teljesítményben képes maga mögé utastani a jóval magasabb fogyasztású Radeon R7 260X-et is, így teljesítmény/fogyasztás mutatója remeknek mondható.


[+]

A Palitnak ennél már nem kellett több, hogy pár hónappal ezelőtt előhozakodjanak GTX 750 Ti KalmX kártyájukkal, mely passzív hűtéssel van felvértezve. A VGA dobozában a kártyán, a driverlemezen és egy nyúlfarknyi leíráson túl egyebet nem találtunk.


[+]

A kártyán található borda mérete nem olyan óriási, közepes méretűnek titulálnánk.


[+]

A KalmX hosszúságát tekintve nagyjából 18,5 centiméterről beszélhetünk, ami még bőven az elfogadható szinten van.


[+]

A kártya magassága szokványosnak mondható, ugyanis a megoldás a manapság megszokott két kártyahelyet emészti fel.


[+]

A hűtés nincs túlbonyolítva. A réz talpazatból két hőcső indul ki, ami a viszonylag ritkán lamellázott borda két szélén fut végig. A két hővezető pad segítségével a tápellátás melegedésre hajlamosabb komponensei is kapnak némi hőelvezetést.

Ahogy már utaltunk rá, a kártyán egy teljes értékű GM107 dohog, ergo letiltott részegység nem található a lapkában. A Palit az órajeleket az NVIDIA referenciájának (1020/1085) megfelelően lőtte be, ami a passzív hűtést tekintve tökéletesen érthető döntés.

A memóriákat a Samsung szállította. A K4G41325FC-HC03 típusjelölésű egységek a gyári specifikáció alapján effektív 6000 MHz-re képesek, de ezt a Palit nem használta ki, így ebben az esetben maradt az 5400 MHz-es NVIDIA referencia érték.

A tápellátás az alacsony fogyasztásnak megfelelően nincs túlbonyolítva. Fontos megjegyezni, hogy a Palit kártyája nem kíván meg kiegészítő PCIe tápcsatlakozót.

A kártya hátlapjára összesen három kimenet került: dual-link DVI-I és DVI-D port mellett egy mini HDMI. DisplayPort nem kapott a VGA-n helyet, amit mi kissé hiányolunk is.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés