Hirdetés

Önvédelmi tanfolyam

Mit tehetünk a számítógépes fenyegetések – az adathalászat, a vírusok és spamek – ellen?

Védelmi eszközök és ezek korlátai

A felsorolást azzal a régi szlogennel is kezdhetnénk, hogy cipőt a cipőboltból. Vírustámadások ellen víruskereső szoftvereket alkalmazunk, a kémprogramok ellen antispyware alkalmazásokat. A közvetlen port-támadások ellen azonban csak a megfelelően beállított tűzfalak segítenek, spam ellen pedig a spamszűrő programok vagy a levelezőprogramok levélszemét-szűrő moduljai. Léteznek olyan – sok esetben ingyenes – segédprogramok is, amelyek a betárcsázó (dialer) programok működését akadályozzák, de ezt a feladatot ma már egyes személyi tűzfalszoftverek (például Kerio Personal Firewall) is gond nélkül képesek ellátni.

Hirdetés

A fentiek várhatóan nem hatottak katartikus élménnyel az olvasóra. Mindezeket józan paraszti ésszel is ki lehet következtetni. Miért kellett mégis mindezt leírnunk? Mert számos olyan termék található az it-biztonsági szoftverek piacán – fizetősek és ingyenesek egyaránt –, amelyekről fejlesztőik és forgalmazóik azt állítják, hogy – mint a bölcsek köve – minden bajra gyógyírt jelentenek, s az ilyen kijelentések a valódi hozzáértők szemében érthetően lerontják a termék és a nyilatkozó hitelét.

Kezdjük a víruskeresőkkel! A megbízható vírusellenőrzés soha nem volt – és ma sem – egyszerű feladat, ráadásul meglehetősen erőforrás-igényes. A folyamatos és alapos vírusellenőrzés még a mai 2-3 GHz-es, 1-2 vagy több gigabájt memóriával felszerelt csodamasinák teljesítményét is komolyan visszafogja. Ne várjunk csodákat, és az alkalmazandó víruskereső program kiválasztásakor azt is vegyük figyelembe, hogy meglévő rendszereinken melyik teljesít(het) jobban, illetve melyik hagy több szabad erőforrást a napi munkára.

Ne várjuk a víruskeresőktől, hogy olyan kártevőket is megfognak, amelyek nem vírustermészetűek. Ezek ellen újabb biztonsági segédprogramok (kémprogram-kereső, spamszűrő, tűzfal stb.) szükségesek. Ha azonban már rááldozunk némi pénzt számítógépeink, rendszereink biztonságára, akkor az egyszerűbb – és alig valamivel olcsóbb – antivírus alapcsomagok helyett inkább a sokkal teljesebb szolgáltatáskínálattal rendelkező Internet Security csomagokra költsünk. Megéri. Egyrészt nem csupán egy vagy két támadótípus ellen kínálnak védelmet, másrészt közös kezelőfelületet nyújtanak az integrált biztonsági csomag beállításához, frissítéséhez és vezérléséhez.

Az antispyware programok jelen pillanatban olyan stádiumban vannak, mint jó 10-15 évvel ezelőtt a víruskeresők. Egyik sem teljes, mindegyiknek vannak vakfoltjai. A kilencvenes évek elején nem egyszer azt ajánlottuk, hogy használjanak több víruskereső programot – természetesen nem egy időben, mert az túlzott terhelést jelentene és könnyen a rendszer összeomlásához vezethetne –, mivel az eltérő keresőmotorok és a különböző vírusadatbázisok biztosítják, hogy amelyik kártevő átcsúszik az ellenőrzésen, azt a második vagy harmadik elfogja, s így nem marad olyan vakfolt, amelyet egyik ellenőrprogramunk sem lát.

A szaksajtóban megjelent tesztek azt mutatják, hogy Windows 2000/XP rendszereken jelen pillanatban a Microsoft AntiSpyware – mely letölthető a Microsoft Magyarország hivatalos letöltőhelyéről, illetve a letöltést végző gép ellenőrzése után a Microsoft saját weboldalairól – nyújtja a legnagyobb spyware-felismerési hatékonyságot, de még utána is tudnak az alternatív megoldások takarítani, ha nem is annyit, mint a Microsoft AntiSpyware őutánuk.

Egy jellegzetes vakfolt: a coolsearch vagy cool.websearch néven ismert kártevőcsalád. Erre eddigi tapasztalataink alapján a freeware szoftverként letölthető CWShredder volt a legjobb segédeszköz, bár biztos lesznek – várjuk is olvasóink visszajelzéseit e témában! –, akik további hatékony kémprogram-kereső és -eltávolító segédprogramokat javasolnak, ajánlanak.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Hirdetés

Google Pixel 9a - A Google AI-ban rejlő erő

PR Most ajándék Pixel Buds A fülhallgatóval

Advertisement

Azóta történt

Előzmények