Tesztelés, értékelés
Szoftver
Hirdetés
A szünetmentes tápegységekhez a ViewPower nevű monitorozó programot kaptunk, ami valójában egy webes felület. Az adatkábellel - legyen az USB vagy soros - a számítógépre kötött UPS-ről rengeteg információt tudhatunk meg. A program egyik leglátványosabb része az elektromos hálózat topológiáját kirajzoló, és a mért értékeket azon megjelenítő oldal. Ezen valós időben követhetjük az feszültségek, frekvenciák, töltöttségi szintek változását.
Ezekből a mérésekből grafikonok is kirajzoltathatók, amelyek dátum, időtartam és az adatok forrása szerint is szűrhetőek.
A beállításoknál teszteket végeztethetünk az UPS-szel, illetve szabályozhatjuk a riasztásokat, a készülék készenléti állapotait. A "History" menüben pedig dátum szerint csoportosítva visszakövethetjük az egyes történéseket, továbbá statisztikákat is megtekinthetünk a táp működéséről.
A "UPS info" menüpont alatt, ami ugyancsak a "Status"-on belül található, ismét a bejövő és kimenő áram feszültségét és az akkumulátorok állapotát követhetjük figyelemmel.
Tesztelés
A UPS-ek teszteléséhez jól bevált tesztkonfigurációnkat használtuk, ami nem épp energiatakarékos működéséről híres, de nekünk éppen erre volt szükségünk. A gép alapjáratban 130 wattot vett fel a konnektorból, de mivel jól meg akartuk izzasztani a szünetmenteseket, az akkumerítések közben teljes sebességgel járattuk az Everest beépített stabilitástesztjét. Ezzel rögtön 220 wattra növekedett a fogyasztás. Továbbá egy 15" képátlójú TFT monitort is rákötöttünk, ami a maga 40 watt körüli áramfelvételével 260 wattra emelte az összfogyasztást.
- Intel Core 2 Extreme QX9650 processzor
- Cooler Master Hyper TX2 processzorhűtő
- Asus P5E3 DeLuxe alaplap
- 2 x 1024 MB Samsung DDR3 memória
- Radeon HD 3850 videokártya
- 400 GB-os Samsung SATA merevlemez
- Cooler Master Real Power 550 wattos tápegység
- Casetek CK-1020 ház
Az FSP-ket mindkét eszköz esetében teljesen feltöltöttük a tesztek előtt, ez a specifikációk szerint nagyjából 4-6 órát vesz igénybe, nekünk is körülbelül ennyi ideig tartott. Az időmérés megkezdése előtt egyszerűen kihúztuk a faliajzatból a tápkábelt, azaz mesterséges áramszünetet szimuláltunk, és figyeltük a szünetmentesek reakcióit. A 850-es a teljesítményteszt futtatása közben 36%-os terheltséget jelzett az alapjárat 20%-ával szemben. Az akku kapacitását folyamatosan követtük: a tíz másodpercenkénti sípolásról a 20%-ot elérve váltott a másodpercenkénti pittyegésre, majd 13%-os akkunál kikapcsolt. A gép 4 perc 35 mp-ig bírta a kiképzést. Eközben a készülék burkolata felül 57°C, oldalt 48°C-os hőmérsékletre melegedett.
Az EP 1000-rel ugyanezt a kört lejátszva nagyjából ugyanezt tapasztaltuk, csak az időtartamok változtak szinte. az indítás, pontosabban kihúzástól számítva 10 perc 30 mp-nél csökkent 30%-ra az akkumulátor teljesítménye, ekkor váltott gyorsabb sípolásra a UPS. Alig pár perc múlva, 11 perc 55 mp után a 11%-os akku már nem tudta ellátni a rendszert, kikapcsolt.
A készülékek leírásában 15, illetve 30 perces rendelkezési idő áll 120 wattos terhelés mellett. A mi tesztünkben szereplő 260 wattos terheléssel számolva ezek az időtartamok nagyjából meg is felelnek a valóságnak, bár kissé felfelé kerekíthetett a gyártó.
Az FSP szünetmentes tápok kétségtelen előnye a konkurensekkel szemben az áruk, mivel például az APC vagy az Inform UPS egyes hasonló kapacitású termékeit nézve nem ritka azok másfél-kétszeres ára. A most vizsgált 850 és 1000 VA-es szünetmentesek viszont két év garanciával 16 000, illetve 20 000 forintos áron vásárolhatók meg, ha pedig ezeknél kisebb modellre lenne szükség, 14 000 forintért kapható 650 VA-es UPS is. Az FSP termékei elnyerték a tetszésünket, mivel rendelkezésre állási idejük elegendő lehet a folyamatban lévő munkák elmentéséhez és a számítógép lekapcsolásához, jó kezelőfelülettel rendelkeznek, és az áruk sem vészes.
FSP EP 850
FSP EP 1000
ndavid
Az FSP szünetmentes tápegységeket az Expert Computer Kft. bocsátotta rendelkezésünkre.