Hirdetés

OCZ Vector SSD: sebességvektor

Virtualizáció és végszó

Egy korábbi ötletből született következő tesztünk, ami a virtualizációval kapcsolatos. Aki már foglalkozott otthon a témával, az tapasztalhatta, hogy a háttértár sebessége nagyon sokat számít, ha egynél több VM (virtuális gép) van üzemben. Igazából már egyetlen VM is le tudja "ölni" a rendszert, ha telepítünk rá, nem kell ehhez kettő sem, pláne, ha a VM egy merevlemez "hátsó" 10-20%-án helyezkedik el, ahol a HDD feleolyan gyors, mint a külsején. Készítettünk négy Windows XP-s VM-et, és beütemeztük rajtuk, hogy egyidőben indítsák el a .NET Framework 3.5 telepítését. A telepítés témája teljesen véletlenszerű volt, annál fontosabb infó viszont, hogy ez a teszt alapjában véve inkább a meghajtók véletlenszerű és kis részben szekvenciális írási sebességét teszteli. A futási időt a time paranccsal mérjük le, így az eredmény minden esetben meglehetősen pontos.

Ebben a vegyes jellegű műveleteket alkalmazó mérésben újfent a leggyorsabbak között kötött ki a Vector, és csak 1 másodperccel maradt el az első helyezett, régebbi márkatárstól.

Telepítés után beállítottuk, hogy 0 mp-es időközökkel induljanak el a VM-ek, és lemértük a négy VM együttes bootidejét. Ez a fenti telepítős teszttel ellentétben már inkább a véletlenszerű olvasás sebességét hangsúlyozza ki. Az OCZ új üdvöskéje ezt az akadályt is szépen abszolválta.

Végszó

Az OCZ Vector kétség kívül egy nagyon gyors SSD, ilyen téren a Samsung 840 PRO-hoz hasonló képességekkel bír. Írási műveletekben az eddig nálunk járt leggyorsabb megoldás, de a különféle olvasásra alapozó tesztekben is nagyon fürge. Az általunk látottak alapján megállapíthatjuk, hogy jól sikerült az OCZ első, teljesen saját fejlesztésű Indilinx Barefoot 3 nevű vezérlője.

A vállalat elmondása alapján a tervezésnél minden szempont elé került a megbízhatóság, így mind a kontroller, mind pedig a meghajtó teljes egészének minőségére különös gondot fordítottak. Ezen felül az OCZ még hangsúlyozza, hogy néhány más meghajtóval szemben a Vector kiegyensúlyozottabb, egyenletesebb teljesítmény nyújt folyamatos, hosszan tartó terhelés mellett. Ezt a képességét egyelőre nem tudtuk vizsgálni, de egy jövőbeni cikkünkbe más meghajtókkal egyetemben ki szeretnénk térni rá.

Az alapos tervezés és tesztelés okán az OCZ 5 év garanciát vállal a Vector sorozat összes modelljére. Emellett a vállalat a személyautók kilométer garanciájához hasonlóan 36,5 TB-ban határozta meg az ezen idő alatt kiírható adatok maximális mennyiségét, azaz a garancia 5 év vagy 36,5 TB kiírt adat. Ez a mennyiség napi 20 GB-tal számolva nagyjából 5 évre lenne elegendő, amit szerintünk a vásárlók döntő többsége normál eseteben sosem fog elérni.

Egy szó mint száz, minket egyelőre meggyőzött a Vector, így már csak egy nagyon fontos tényező maradt, mégpedig az ár. Az általunk kipróbált 256 GB-os modell várható induló árcédulája valahová 64 000 forint környékére várható, ami szinte pontosan egyezik a Samsung 840 PRO értékével. Ezt egyelőre kicsit sokalljuk, mert átlagos környezetben annyival nem tud többet felmutatni a Vector, mint amennyivel többe kerül bizonyos korábbi modelleknél. Mindent összegezve nekünk tetszett az új OCZ Vector, melynek jelenleg egyetlen hibája az ára, ami remélhetőleg idővel kissé normalizálódni fog.


OCZ Vector 256 GB SSD

Oliverda

Az OCZ Vector 256 GB SSD-t a OCZ bocsátotta rendelkezésünkre.

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés