Nyers hetes

RAW-konverterek – I.

Bár a fényképezőgép-gyártók saját fejlesztésű segédprogramokat kínálnak a RAW-fájlok feldolgozásához, s szemmel láthatóan nem túlzottan rajonganak az alternatív megoldásokért, mégis egy maroknyi RAW-konverter uralja a piacot. Cikkünkben ezeket vizsgáljuk meg alaposabban.

A RAW-fájlok megjelenítése, böngészése olyan alapfunkció, amely többféleképpen is megvalósítható, az egyszerű bélyegképtől a beágyazott előnézeti kép megjelenítésén át a RAW részleges vagy teljes konvertálásáig, amely igen időigényes feladat. Ahhoz, hogy a RAW-állományból megfelelő minőségű képet kapjunk, számos paramétert kell beállítanunk. A legfontosabb a fehéregyensúly-beállítás, amely két értéket érint. Az egyik a fényforrás színhőmérsékletét (temperature) jelenti Kelvin-fokban – ez a sárga-kék viszony. A másik a színezet (tint), amely a zöld-bíbor arányt határozza meg. Lényeges megadni még az expozíciókorrekciót, valamint a csúcsfehér és a fekete szintet.

A fényerő, a színtelítettség és a kontraszt (gamma) beállítása is a feldolgozás része. Kifinomult utókorrekciós eszköz a tónusgörbe. Lényeges elem a zajszűrés és a digitális élesítés is. A zajszűrést a képfeldolgozás elején érdemes elvégezni. Nem véletlen, hogy a fejlesztők előszeretettel építik be a RAW-konverterekbe. Digitális élesítés is mindegyikben van, de erre csak akkor van szükség, ha a képet rögtön nyomtatni szeretnénk. Rendesen az élesítés a munkafolyamat végén, a szerkesztés, retusálás után jön, vagyis ezt a funkciót általában kikapcsoljuk. A legtöbb programban ma még újdonság az objektívhibák (torzítás, színhiba, vignettálás) korrigálása, illetve a ferde géptartás miatt megdőlt képek visszaforgatása.

Hirdetés

A teszthez a programok olcsóbb, amatőr igényekre szabott változatait választottuk mindenütt, ahol ez lehetséges volt. Kivétel a BreezeBrowser, amelynek Pro változata már telepítve volt a tesztgépre, és a SilverFast DC, amelynek SE demóját többszöri nekifutásra is csak sérülten sikerült letölteni. A programok összehasonlításához egy Canon EOS 350D-vel, különféle témákról készített RAW fényképkollekciót és egy tesztábrát használtunk. Ezt a lehető legprecízebb kézi beállításokkal konvertáltuk, míg a többi képet az alapértelmezett vagy automatikus beállításokkal, kötegelt módban dolgoztattuk fel.

Adobe Camera RAW plug-in

A Camera plug-in egy ingyenesen letölthető beépülő modul az Adobe Photoshop CS2 és Photoshop Elements 3.0/4.0 programokhoz, Windows és Macintosh platformon. A jelenlegi 3.2-es több mint 75 kamera RAW-állományait képes konvertálni, és a DNG-formátumot is kezeli. A korábbi Photoshop-verziókkal nem kompatibilis. Akinek Photoshop CS-e van, az a 2.4-es verziót használhatja, amely kevesebb géptípust ismer.


Adobe Camera RAW 3.2

A RAW-állományok megnyitásakor a Photoshop automatikusan elindítja a RAW-konvertert, de a művelet az Adobe Bridge programból is elérhető. A Camera RAW felhasználói felülete jól tagolt, a kezelőszervek elhelyezése megfelel a beállítások optimális sorrendjének. A beállításokat adatbázisban vagy a RAW-fájl mellé generált Sidecar XMP-fájlban tárolja. Amikor egy fájlt megnyitunk, a legutolsó konvertálásnál használt paraméterek lesznek érvényesek. A gazdag funkciókészletből egyedül a torzításkorrekciót hiányoljuk.

Bibble

A program érdekessége, hogy Windowson és Macintoshon kívül Linux alatt futó változata is van. A szoftver integrált képböngészője a RAW- és a JPEG-fájlokat támogatja. Mint böngésző nem nagy szám, de RAW-konvertálási szolgáltatásokban az élvonalban van. Számos funkciója igénybe vehető közvetlenül Photoshopból is, egy plug-in segítségével, amely a Bibble Pro része. A Lite a Photoshop Elementshez tartalmaz ugyanilyen plug-int. A szoftver nemcsak megőrzi az adott képre vonatkozó konvertálási beállításokat, hanem egyszerűen át is másolhatjuk azokat egy másik képre. Nincs saját automata fehéregyensúly-beállítása, viszont van egy ügyes Highlight Recovery eszköz, amely a fényes részek színeit teszi rendbe. A konvertálási sebesség jó, de a program elég lassú, főként amikor a háttérben generálja az előnézeti képeket. Kötegelt feldolgozáskor egyszerre többféle típusú (TIFF, JPEG és PNG) és különböző méretű képet tud készíteni ugyanabból a nyers képből.


Bibble Lite 4.3.0

A Pro változat támogatja a kamera és a számítógép közötti közvetlen kábelkapcsolattal való fotózást, így mellőzhetjük a memóriakártyák használatát. A fényképezőgépből a képek azonnal a számítógép merevlemezére kerülnek, ami a nagyobb tárolókapacitáson kívül azért is jó, mert nemcsak a fotós, hanem a fotózás többi részvevője is azonnal láthatja a képet a monitoron. Elmaradnak a kártyacserék és letöltések miatti szünetek, gyorsabbá válik a munka. Műteremben a géphez kötött vezeték sem jelent akadályt.

A Bibble 4.3 újdonsága, hogy plug-inekkel is bővíthető. Az első letölthető plug-in, a BPTLens az objektívek torzításának kompenzálására szolgál. Mint a neve is mutatja, a plug-in Thomas Niemann PTLens nevű freeware programján és ennek adatbázisán alapul. Ez egyfelől nagyon kifinomult számítási módszert kínál, másfelől a kalibrációs adatok egyszerűen bővíthetők egy-egy újabb objektívtípus adataival.

BreezeBrowser

A BreezeBrowser első ránézésre egy átlagos képböngésző program, amely még webes fotóalbumot is képes generálni. Windows 98/Me/2000/XP platformon fut, és Canon, Nikon, Pentax, Minolta és Olympus kamerák nyers állományait lehet vele feldolgozni. A Canon gépeknél a teljes PowerShot és EOS sorozat szerepel a palettán, a többi márkánál csak pár típus. A konvertáló algoritmus a Canon SDK-n alapul, ugyanaz, amelyet a Canon gyári programja is használ. A konvertálási lehetőségek, illetve az eredmény tekintetében nincs semmi különbség az alap és a Pro változat között. Ez utóbbiban újdonság a párna- és hordótorzítás-korrekció, amely nemcsak közvetlenül a RAW-konvertálás során végezhető el, hanem más képek esetében is. A számításokban ez is Thomas Niemann módszerét használja.


BreezeBrowser Pro 1.3

Konvertálásnál háromféle metódus közül választhatunk. Az első a Normal, amelyet a kamerák maguktól is használnak, amikor JPEG képet készítenek. Ezt az eljárást a helyesen exponált képeknél alkalmazhatjuk, a szokásos beállítási lehetőségekkel. A második módszer a lineáris konverzió, amely a CCD-ből kiolvasott adatokat adja, minimális utófeldolgozással. A korrekciók közül csak a fehéregyensúly beállítására és a fotóeffektusok (fekete-fehér, szépia stb.) használatára van lehetőség. Az eredmény egy meglehetősen sötét tónusú kép lesz, mivel ilyenkor gammakorrekció sincs. A lineáris konverzió a világosabb részeken jobb minőséget nyújt, mint a normál algoritmus, ezért az olyan képekhez jó, amelyeken erős csúcsfények vannak. A harmadik eljárás az úgynevezett Combined módszer, amely a BreezeBrowser specialitása: a közepes és sötétebb területeken a normál metódust, a fényes részeknél a lineáris eljárást használja, majd a kapott eredményeket egyesíti. Külön ICC profil rendelhető a normál és a lineáris konverzióhoz.

A beállítási lehetőségek terén a BreezeBrowser kevesebbet nyújt, mint a többi program – például hiányzik a tónusgörbe. A Smart Noise Reduction nevű zajszűrő elfogadható eredményt ad, de nem versenyezhet a professzionális zajszűrőkkel. Újdonság a BreezeBrowser Próban a ferde képek kiegyenesítésére szolgáló eszköz. Már nem csak az EOS 1D-nél lehet közvetlenül számmal megadni a színhőmérsékletet és az expozíciókompenzációt. A színezetet viszont nem lehet állítani zöld-bíbor viszonylatban, csak az EOS 20D/350D esetében. Végre van nagyítási lehetőség, de csak böngészéskor; RAW-konvertálásnál most sincs, így a zajszűrést és az élesítést csak a hasunkra ütve állíthatjuk be. A program kellemetlen tulajdonsága, hogy akkor is élesít, amikor azt nem akarjuk.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Előzmények

Hirdetés