RAW-konverterek – II.
Canon Digital Photo Professional
Ez a program nem önálló termék, hanem a tesztgéphez adták tartozékként. A Canon honlapjáról csak a frissítéseket lehet letölteni. Windows XP/2000 alatt fut, és csak CRW-, CR2- (Canon RAW), valamint TIFF- és JPEG-formátumokat támogat.
A CD-n található 1.6-os verzióhoz képest a legfontosabb újdonság az EOS 5D, EOS-1D Mark II N és – nem tévedés – az EOS D30 támogatása, a képstílusok (Picture Styles) bevezetése, az Apple RGB és ColorMatch RGB, a CMYK szimuláció, valamint a foltok és porszemek eltüntetése a képről. A beállításokat minden képnél külön fájlba menthetjük, illetve betölthetünk egy korábbi, akár másik képre vonatkozó beállítást is. A színkorrekciót tetszőleges irányba állíthatjuk egy színkör segítségével. Akárcsak a kamerán, itt is használhatjuk a felvételi szűrők (vörös, narancs stb.) szimulációját és a képeffektusokat (például szépiaszínezés).
Hirdetés
Retusáláshoz még klónozó pecsétet is találunk a program eszközei között. Az alkalmazás kellemes felhasználói felületével éles ellentétben áll a súgó. Azaz csak állna, mert ilyen nincs. Helyette csak egy egyszerű brosúrát kapunk PDF-ben.
Capture One
Általánosan elfogadott nézet szerint ez a legprofibb RAW-konvertáló. A fejlesztőcég, a Phase One digitális hátfalaihoz, valamint a Canon, Epson, Fuji, Konica Minolta, Nikon, Olympus és Pentax kamerákhoz használható. A palettán zömében tükörreflexes (SLR) kamerák szerepelnek, kompakt gépek csak elvétve. A program Mac OS X 10.2.8, illetve Windows 2000/XP operációs rendszert igényel.
A Capture One háromféle kivitelben kapható. Az LE változat amatőr vagy félprofi fotósoknak teljesen megfelelő, és lényegesen olcsóbb, mint a PRO. Nem használható a Phase One hátfalaihoz, hiányzik belőle néhány apróság, és nem támogatja a fotózást közvetlen számítógép-kamera kapcsolattal. A Capture One DB ugyanazt tudja, mint a PRO, de csak a Phase One hátfalaihoz használható, külön termékként nem kapható. A PRO változat egyes funkciói (például az intelligens moarécsökkentés) csak a Macintoshon, illetve a Phase One hátfalaival működnek. A program előnye a hasonló termékekhez képest, hogy nagyon gyors: a beállítások hatását szinte azonnal láthatjuk a képernyőn. Valamennyit alkalmazhatjuk az adott képre vagy az egész mappára is; a beállításokat menthetjük, illetve a képpel együtt archiválhatjuk.
Figyelemre méltó a színkorrekciók beállítása és a színkezelő motor is. Saját ICC profilokat adhatunk meg a kamerához. A PRO változatban van egy eszköz, amellyel a meglévő profilokat szerkeszthetjük. Nagyon jó a program élesítés funkciója is.
RawShooter Essentials
Igazi csemege ez az aprócska, mindössze 4,6 MB-os program. Tavaly tavasszal a PMA (Photo Marketing Association) vásáron jelentkezett vele egy kis cég, a Pixmantec, amelyet a Phase One korábbi fejlesztői alapítottak. Ezek után nem csoda, hogy képminőségben a RawShooter vetekszik a Capture One-nal. Az egészben az az izgalmas, hogy a program teljesen ingyenes, és a fejlesztők ígérete szerint az is marad! Várható, hogy hamarosan megjelenik a fizetős Premium változata, de erről egyelőre még semmi közelebbit nem lehet tudni.
A jelenleg támogatott kamerák köre hasonló a Capture One-éhoz, vagyis zömében SLR-ekből áll. Az Adobe Camera RAW plug-inen kívül ez az egyetlen konverter a most bemutatottak közül, amely kezeli a DNG-formátumot.
A program telepítése rendkívül gyors, kezelőfelülete egyszerű, jól áttekinthető. Kötegelt feldolgozásnál ez bizonyult a leggyorsabbnak: 3 perc 51 másodperc alatt dolgozta fel a tíz tesztképet. (A tesztgépben AMD Mobile Sempron 3000+ processzor és 512 MB RAM volt.) Böngészője csak a RAW-fájlok bélyegképeit mutatja, más fájlokat nem. A RAW-kat viszont diavetítésszerűen is be tudja mutatni. Vetítés közben a képeket elforgathatjuk és ki is válogathatjuk. A feleslegeseket rögtön a program saját kukájába dobhatjuk, a maradék osztályozásához pedig háromféle prioritásértéket és egy jelölőzászlót használhatunk. Konvertálásnál minden paraméter csúszkákkal vagy numerikus értékkel állítható.
Ebben a programban is megvan a Highlight detail recovery eszköz. Szintkorrekció és tónusgörbe viszont nincs, de az Appearance esetében hét előre beállított korrekciós görbe közül választhatunk. Az élesítés (Sharpness) és a részletkiemelés (Detail extraction) alaphelyzetben 0-n áll. Ez közepes érték; ha szeretnénk kikapcsolni őket, akkor -50-re kell állítani ezeket az értékeket. A hisztogram és az előnézeti kép alapján kis ügyességgel kitűnően beállíthatjuk a képminőséget. A beállítások alapján pillanatfelvételeket készíthetünk, amelyeket később összehasonlíthatunk. Ezzel a módszerrel könnyedén kiválaszthatjuk a legjobb beállítást, amelyeket a Ctrl+C, Ctrl+V billentyűkombinációkkal más képekre is egyszerűen átmásolhatunk.
SilverFast DC
A SilverFast néhány évvel ezelőtt még szkennerekhez készített első osztályú programokat, a SilverFast DC pedig már digitális kamerákhoz készült. Egy Photoshop plug-inből és egy önállóan futtatható betöltőből áll. Tartozik még hozzá egy úgynevezett virtuális világítóasztal is, gyakorlatilag ez a képböngésző. Alapvetően nem RAW-konvertáló program, hanem professzionális képfeldolgozó eszköz, RAW-konvertálási funkciókkal.
A menürendszere is inkább egy szkennelő programéra hasonlít – érvényes ez a szoftverhez mellékelt kézikönyvre is. A program a megjelenése óta szépen fejlődött, számos beállítást kínál, jól kezelhető, de még mindig nagyon szkenneres szemléletű. Tartalmaz például egy IT8 tesztábra szerinti kalibrációs lehetőséget, amellyel egyéni kameraprofilokat lehetne készíteni hiteles mérőábra alapján, akárcsak az inCamera Professional nevű programmal. Csakhogy amíg ez utóbbi számos tesztábrát ismer, a SilverFast csak az IT8-at, amely sokkal inkább a szkennereknél használatos, mintsem a fényképezésben.
A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!