Konklúzió
Jobb későn, mint soha alapon tehát elkészült az nForce2-es beszámolónk is, és végre megtapasztalhattuk, hogy a chipset mire képes. Az egyértelműen kiderült, hogy az nForce2 gyorsabb vetélytársánál, a több mint fél évvel később kiadott KT600-nál. Az is egyértelműen kiderült, hogy az nForce2 ereje nem a Dual-Channel architektúra, hanem a nagyon jól eltalált DASP, tehát a VIA-nak nem ebbe az irányba kéne kapálódznia, hanem egy olyan chipsetet kéne inkább létrehoznia a KT880 "személyében", amely például valamilyen szinten alacsonyabb késleltetéssel vagy jobb előrejelző logikával rendelkezik. Bár mi nem vagyunk a VIA mérnökei, ők ezt biztosan jobban tudják.
Végül, de nem utolsósorban az is kiderült, hogy a különböző implementációk között nincsenek lényeges különbségek a teljesítmény terén, tehát ha a vásárló számára csak a "pure-power" a lényeg, akkor mindegy, hogy melyik alaplapot választja. A választás elősegítése érdekében a KT600-as cikkben már látott táblázatot készítettünk, amelyben az alaplapok főbb szoláltatásainak listája található meg, illetve a tuning terén felmutatott BIOS-opciók.
Összegzés
Hirdetés
Az Abit NF7-S egy olyan alaplap, amely már az Abittól megszokott sémára épül fel. A szokásos feature-ök megtalálhatóak rajta, különösebb extrák nélkül, talán a Serillel2 átalakító tekinthető egyedinek. A tuning területén jeleskedő alaplap bruttó 26 000 forint környéki árával nálunk az erősen ajánlott kategóriába tartozik. Ha nincsen szükségünk az APU-ra és a SATA-ra, akkor a sima NF7 bruttó 20 000 forint körüli árával még jobb választás lehet, hiszen egy, a K7 platformon nagyon jól teljesítő alaplapot kapunk ezért az árért.
Az Albatron KX18D Pro II szintén egy nagyon jól eltalált alaplap, amely a BIOS Mirror funkcióval többet is kínál az Abitnál, ennek megfelelően drágább is nála, ugyanis ~31500 forintos bruttó pénzért vesztegetik. Mindenki döntse el maga, hogy a biztonság, no meg a 3 év garancia megéri-e neki a plusz 6500 Ft felárat, és ennek megfelelően válasszon. Az alaplap az ajánlott kategóriába tartozik, mert bár az Albatron egy jó márka, kicsit drágán mérik. A KX18D Pro (II nélkül) a nagytesótól a Firewire, az APU és a SATA hiányában különbözik, amely bruttó 24 000 Ft körüli áron megvehető.
Az Albatron KM18G Pro - tervezésének hála - egy olyan alaplap, amely irodai számítógépek ideális alapja lehet. A csomagban kapunk egy alaplapot, egy hangkártyát és egy Geforce4 MX videokártyát, amely igazából nem a teljesítményével próbál meg elvarázsolni bennünket, hanem a használhatóságával, bár játékra is alkalmas bizonyos korlátokon belül. A bruttó 30 000 Ft-os ár talán soknak tűnik egy microATX-es alaplapért, amely az integrált grafikus kártyán kívül rendkívül feature-szegény, ezért csak átlagosnak tudjuk minősíteni.
Az Aopen AK79D-400 Max szép körítéssel és impozáns szolgáltatáslistával rendelkezik: SoundStorm, SATA/PATA-RAID, Dual BIOS, Firewire, LAN és széleskörű tuningbeállítások a BIOS-ban. Ha ezt ~33 000 Ft-os bruttó áron kapjuk meg (ennyibe kerül az Albatron is!), akkor azt kell, hogy mondjuk nagyon ajánlott vétel lehet. Az AK79D-400 1394 nem tartalmaz SATA-t, az AK79D-400VN-ről továbbá hiányzik a Firewire, az AK79D-400V-ről pedig ezen felül az integrált LAN is, tehát ennek alapján kiválaszthatjuk a nekünk legmegfelelőbbet.
Az ASUS A7N8X Deluxe a cikkben szereplő alaplapok közül a legtöbb integrált szolgáltatással rendelkezik, mindemellett nagyon sok kelléket is kapunk hozzá, ráadásul a tuning területén is nagyon szépen teljesít. A DFI mellett ez az alaplap az egyetlen, amelyen két hálózati vezérlő is megtalálható, tehát az nForce2 chipset ezen tulajdonságát ténylegesen kihasználja. Az A7N8X Deluxe-ot ~33 000 forintért lehet megkapni, ami nekünk azért jó, mert az Albatron és az Aopen lapja is ennyibe kerül, tehát hozzájuk lehet hasonlítani. Ezek alapján az alaplap erősen ajánlott. Az A7N8X Deluxe egy hálózati vezérlővel szerelt, APU, SATA és Firewire nélküli változata, a sima A7N8X 25 000 Ft környéki árával pedig szintén jó vétel lehet azoknak, akik ezen feature-öket nem használják ki.
A Chaintech 7NJL4 Summit minket nem igazán fogott meg. Az alaplap kellékanyaga nagyon szegényes, az integrált szolgáltatásoktól sem duzzad, ráadásul a tuningolásra teljességgel alkalmatlan, illetve emellett a számítógépünk alapvető tulajdonságait (hőmérsékletek, feszültségek) sem jelzi ki. Az alaplap 20 000 forintba kerül, ezért az árért jobbat is kapunk, gondoljunk az Abit NF7-re. Ezek alapján a Chaintech lapja átlagon aluli.
A DFI LanParty NFII Ultra rengeteg szolgáltatással és kellékkel szolgál, ráadásul tuning szempontjából is igencsak ajánlott. A 40 000 forintos ár viszont már kicsit talán túlzásnak tekinthető, és csak azoknak ajánljuk, akik tényleg használják például a táskát is, ugyanis véleményünk szerint ez dobja meg ennyire az árat.
A Gigabyte 7N400-L egy átlagos szolgáltatásokkal bíró, a mellécsomagolt kellékek tekintetében szintén átlagos alaplap. A termékről lerí, hogy egy megkopasztott alaplappal van dolgunk, tehát ha ennél több feature-re van szüksége a vásárlónak, akkor csak jobban körül kell néznie a Gigabyte háza táján, és megtalálja a neki megfelelőt. A 7N400-L 24 000 forintos áron jó vétel, ezért ajánlott, bár ugyanilyen szolgáltatásokkal olcsóbban is találunk alaplapot más gyártók kínálatában.
Az MSI K7N2 Delta-ILSR az AOpenhez hasonló felszereltséggel és kellékanyaggal rendelkező alaplap, amely árban is hasonló, tehát ~33 000 Ft. Ennek megfelelően az MSI is nagyon ajánlott, bár kinek a pap, kinek a papné, tehát szimpátia kérdése a választás. A K7N2 Delta-L nem tartalmaz Firewire-t és SATA RAID-et, tehát akinek e szolgáltatások nem fontosak, 24 000 forintért az olcsóbbik változatot is választhatja.
A Soltek NV400-L64 a cikk egyik meglepetése és kakukktojása, hiszen kiderült, hogy az egycsatornás nForce2 is szépen teljesít, épp ezért a lapot nagyon ajánljuk. A terméket ugyanakkor Magyarországon nem lehet kapni, de ennek oka van: a forgalmazó a jobban felszerelt Soltek SL75-FRN3L nForce2 Ultra 400-as megoldást kínálja, 23 500 forintos áron, ami jó vételnek minősül a mi olvasatunkban.
fLeSs
A teszthez az alaplapokat az Expert, a Sowah, a Ramiris, a CO-Run és a Flash-Point, valamint az Albatron, a DFI és a Soltek biztosította. Köszönjük.