Hirdetés

Neva teszt

A Gris alkotóinak új játéka ismét egy csodálatos képi világú kalanddal kecsegtet, amiben egy harcost és farkasszerű társát kísérjük útján. Vajon többet is tud a vizuális szépségnél a Neva?

Színes vászon

A Neva különlegessége abban rejlik, hogy bár nagyon kevés explicit kontextust biztosít kalandjához, mégis nagyon könnyen lehet vele azonosulni. Keveset tudunk meg Alba múltjáról, ahogy a gonoszság eredete sincs egyértelműen kimondva – de pont jelenthet mindenkinek mást. Lehet egyszerűen az, ami a felszínen – egy gonosz, mágikus erő –, de lehet a klímaváltozás allegóriája, esetleg a társadalmi és kulturális erőszak metaforája, vagy akár a háborúk álomszerű leképezése. Ugyanígy a főszereplő páros is lehet „csupán” egy harcos és farkasa, de jelképezhetnek egy dinamikusan átalakuló szülő-gyermek kapcsolatot is, de akár absztraktabban bármit Alba és Neva kapcsolatába láthatunk, amit védeni szeretnénk és gondozni, hogy valami nagyobb, erősebb és különlegesebb váljon belőle. Ilyen viszonylatban a Ghibli-filmeket idézi – sőt, képi stílusában és szörnydizájnjában is –, ahol Hayao Miyazaki munkái a mesés-mágikus hangulaton keresztül aktuális jelenségekre reflektálnak úgy, hogy gyerek és felnőtt egyaránt örömét és értelmét leli azokban.

[+]

Hirdetés

Visszakanyarodva az öncélúságra: ezért is gondolom, hogy a Neva nem így készült. Pontosan tudja, hogy mit és miként szeretne mondani, és bár közlési módja az, ami igazán hat ránk, üzenete is ugyanúgy elgondolkodtathat. Persze, hogy gyönyörűnek találjuk a tájakat. Persze, hogy a síró kölykön segíteni akarunk. Ez azonban nem jelenti azt, hogy ne kellene segíteni a világ síró kölykein, vagy ne kellene értékelni a szépséget. Csak ezek mellett próbál többről is szólni, és egy egyszerű, de közben szórakoztató játékélményt is kínálni, ami remekül illeszkedik mondanivalójához: a legtöbb kihívás ugyanis Alba és Neva kapcsolatának fejlődését szemlélteti, és remek narratív eszközként szolgál. Berlinist bámulatos, érzelemteli zenéje pedig kiváló kísérete mindennek, amit ebben a három, legfeljebb négy órában átélhetünk. Én nemhogy nem untam meg, de végén egyenesen azt éreztem, hogy lehetne még hosszabb – bizonyos szekciók kreatív koncepciói nem tudnak annyira kibontakozni, amennyire lehetett volna.


[+]

A Neva azonban így is egy bámulatos, szívszorító és elgondolkodtató játék. Gyönyörű a világa, a hangulata és az esszenciája, és kellően egyszerű ahhoz, hogy bárkit meg tudjon szólítani. Nem követel sokat, de rengeteg gondolati alapot nyújt amellett, hogy bekeretezve a falra kívánkozik minden jelenete. Kompakt, érzelemteli, feszes és több szinten is szép anélkül, hogy hosszas moralizálásba, elnyújtott jelenetekbe vagy komplex szövegekbe feledkezne. Utóbbinak is megvan a helye, de ez a játék a bájos egyszerűség útját választotta – és mennyire jól jártunk vele!

A Neva PC-re PlayStation 5-re, Switchre, és Xbox Series konzolokra jelent meg.

Összefoglalás

A Neva egy több szempontból is gyönyörű történet, ami az animációs filmek történetmesélését vegyíti egyszerű, de szórakoztató platform- és akcióelemekkel. Rövid, tömör, de velős és tartalmas, ami érzelmek és hangulatok áradatát zúdíthatja rád pár órás játékideje alatt. Ritkán érzem ezt, de lehetett volna hosszabb.

A Neva legfőbb pozitívumai:

  • Csodálatos képi világ és hangulat;
  • általános, de megható történet, ami állandóan aktuális;
  • egyszerű játékmenet kreatív, de nem túlbonyolított koncepciókkal.

A Neva legnagyobb hiányosságai:

  • A harcrendszert lehetett volna finomhangolni;
  • bizonyos ötleteket hosszabban is kibonthattak volna.

Georgiadisz Leonidas

Hirdetés

Azóta történt

  • The Plucky Squire teszt

    Bájos külső, dimenziójáró kalandok, hibrid játékmenet – ezzel kecsegtet a Plucky Squire, de a rajzfilmes térváltás vajon elegendő-e az élvezetes játékélményhez?

Előzmények

  • Kong: Survivor Instinct teszt

    A Legendary titáni szörnyekre fókuszáló Monsterverse szériája hasít a mozikban, míg a sorozathoz már a második évad készül – mi pedig mobiljátékok után most először látogathatunk el a szörnyverzumba.

  • Squirrel with a Gun teszt

    A Goat Simulator sikere és mémelhetősége hasonszőrű szimulátorok sokaságát indította el. Ilyen a Squirrel with a Gun is – a kérdés, hogy a mókás koncepción túl van-e benne tartalom és minőségi is.

  • Magical Delicacy teszt

    Flora egy boszorkánytanonc, aki mágikus finomságok főzésével teszi boldogabbá a helyiek hétköznapjait, miközben kalandozgatva fedezi fel ezt az új világot, és benne a helyét.

  • The Star Named EOS teszt

    A csillagászathoz csak érintőleges köze van, és az EOS jelentését sem tudni, de a Behind the Frame készítőinek új játékaiban még ennél is több rejtély lapul.