Netgear Orbi – a legjobb Wi-Fi?

Megnéztük, mit tud a Netgear vezeték nélküli gerinchálózatot kiépítő, jópofa megjelenésű készlete.

Hirdetés

Beüzemelés, kezelőfelület

Rém egyszerű a Netgear Orbi üzembe helyezése. Előbb be kell kapcsolni a routert, várni úgy egy percet, mire beindul, felkapcsolja Wi-Fi hálózatait, ha adunk neki elérést, felkapcsolódik az internetre. Ezután a szatellitet kell bekapcsolni és hasonlóan egy perc elteltével már szinkronizál is. Ha valami oknál fogva mégsem találnának egymásra, akkor a router, majd a szatellit "sync" gombját megnyomva újraindul a kapcsolatkeresés. A szatellit tetején világító fény a színével jelzi, hogy milyen erős a kapcsolat a router felé, ennek segítségével lehet megkeresni számára a megfelelő helyet a lefedni szánt területen.

A létrejött hálózat egyetlen SSID-vel látszik, nem tudtuk kiválasztani, illetve nyomon követni, hogy éppen melyik egységhez, a routerhez vagy a szatellithez csatlakozunk. A köztük lévő hálózatról csak annyit láttunk, hogy az ac-s szabvány magasabb, 100-112 közti csatornáin működik egy rejtett hálózat, amire nem tudunk csatlakozni. Az Orbi működik több szatellittel is, ilyenkor mindegyik a routerre kapcsolódik mondhatni csillag topológiát alkotva, nem a mesh hálózatok gyakorlatát követi, ahol az új modul mindig a legerősebb jelű szomszédhoz jelentkezik be.

Klasszikus router kezelőfelülete van az Orbinak, amire a http://orbilogin.com címet beírva lehet eljutni. Az első csatlakozáskor egy kis varázsló fut le, automatikusan a böngésző nyelvéhez igazodva. Itt jelezte nekünk, hogy az ütközés elkerülése végett átállítja az IP címet, majd inkább információs, semmint konfigurációs jelleggel végigkövette, hogyan csatlakozik a két egység. Egyedül a router kezelőfelületének jelszavát és a keletkező Wi-Fi hálózat nevét és jelszavát kellett beállítanunk.

Az Orbi kezelőfelülete mindenkinek ismerős lesz, aki találkozott már Netgear routerrel az elmúlt években. Támogatja a magyar nyelvet, és minden oldal alján alapszintű magyarázó szöveg hívható elő. Öt információs panellel (internet, Wi-Fi, csatlakozott eszközök, szülői felügyelet, vendéghálózatok) indít, a balra található alapmenüben a leggyakrabban használt lehetőségek sorakoznak.

Komolyabb lehetőségeket kínál a Speciális menü, erre váltva hat információs doboz (útválasztó, internet, 2,4 és 5 GHz-es Wi-Fi, illetve vendéghálózataik) kerül a fókuszba, a jobb oldali menü pedig kétszintűre vált. Elsőre eléggé meglepődtünk, hogy itt alig vannak extra funkciók, mert a tartalomszűrési (szokásos IP-szűrés, tartalmi és szolgáltatási blokkolás) lehetőségeken felül semmi extrát nem találtunk, ezek a Wi-Fi finomhangolásával, router és elérési pont funkció közötti váltással, port továbbítással, DDNS-sel, VPN-nel, távoli eléréssel, UPnP-vel és IPv6-tal együtt a Speciális beállítások között találhatóak.

A Wi-Fi és egyéb szolgáltatások ki-/bekapcsolásához tartozó időzítőn még lenne mit fejleszteni, a QoS forgalomszabályzási rész csak jelképes az aktuális firmware-ben. Az MU-MIMO-t nem lehet még bekapcsolni, persze két ac-s Wi-Fi adatfolyamnál, amennyit az Orbi támogat, nincs is sok értelme. Tehettek volna be fejlettebb USB-kezelést, esetleg torrent klienst is.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés