Néma mini-PC Shuttle-módra

Próba, értékelés

A Shuttle XS35 kétféle, Intel grafikus magos sima, és NVIDIA ION-os GT változatban kapható. Mindkét modell barebone verzióban kapható, tehát memória, merevlemez és optikai meghajtó nélkül. Hozzánk az XS35GT készen jött 2 GB memóriával, 500 GB-os merevlemezzel és DVD-íróval, ehhez társult még a minden konfigurációnál azonos, 1,66 GHz-es Intel atom D510 kétmagos processzor, illetve a Realtektől származó n-es Wi-Fi adapter. Tesztgépünk barebone verziójának 79 000 forintos vételára nem éppen alacsony, dehát a Shuttle sohasem olcsóságáról volt híres. Létezik készre szerelt verzió operációs rendszerrel, a Shuttle XS 3510MA, de ennek ára átszámítva annyira borsos, 180 000 Ft körüli, hogy idehaza nem is láttuk.

Termék megnevezése Shuttle XS35GT
Processzor Intel Atom D510, 1,66 GHz, 1 MB L2 cache
Lapkakészlet Intel NM10
Memória 2 GB DDR2-800 (1 db notebookos foglalat, max. 2 GB, DDR2-667/800 MHz)
Grafika NVIDIA ION 2
Hang IDT 92HD81B1C hangkodek
Merevlemez 2,5"-os Western Digital, 500 GB, 5400 rpm (2,5" SATA merevlemezhely)
opcionális rekesz második merevlemeznek
Optikai meghajtó TSST TS-L633 DVD-író (12,7 mm-es slim, SATA meghajtó)
Kommunikáció Realtek Wi-Fi n, Intel Gigabit Ethernet
Interfész - 5 db USB,
- HDMI és D-Sub monitorkimenet,
- Ethernet,
- analóg audio ki- és bemenet
Extrák passzív hűtés, kártyaolvasó, Kensington felfogató, opcionális VESA rögzítő
Méret 252 x 185 x 100,4 milliméter (állvánnyal)
Operációs rendszer nincs
Gyártó honlapja www.shuttle.eu
Termék honlapja XS35GT
Megvásárolható Gépbolt webáruház
Fogyasztói ár kb. 135 000 Ft (79 000 Ft a barebone verzió)
Garancia 2 év

Egy passzív hűtéses rendszer teljesen másképp viselkedik a hőterheléssel szemben, mint egy ventilátoros megoldás. Állványára helyeztük, és bekapcsolás után kb. egy órát állni hagytuk a kis Shuttle-t, hogy lássuk, mennyire melegszik be szobahőmérsékleten. Felülete elöl, a merevlemez és DVD-író környékén 30-33 Celsius-fokig, hátul tízzel tovább melegedett, ami még rendben van. A kis kétmagos processzor ekkor 79 fokos maghőmérsékletet mutatott, ami elég magas, de nem vészes, akárcsak a merevlemez 42 °C-os értéke. Mindeközben a masina halálos csendben volt, merevlemezének finom motorhangját tévénézős távolságból egyáltalán nem hallottuk, rezgését sem erősítette fel a ház vagy az állvány.

Ezután megnéztünk egy másfél órás, Full HD felbontású filmet. A kis Shuttle kiválóan vette az akadályt. Processzorterhelése videózás közben 16% körül mozgott, a kép és a HDMI-n kivezetett hang nem mutatta megakadás jelét. A továbbra is néma HTPC processzormagja nem sokat, csupán hét fokot melegedett tovább, a merevlemeznél sem tapasztaltunk komoly változást (két fokot melegedett az is), a gép burkolata pedig elöl 36, hátul 50-53 °C-ra melegedett. Összefoglalva tökéletesen teljesítette a passzív hűtés a masinára legjellemzőbb feladatot, vagyis a mozizást. Csupán egy jó távirányítót hiányoltunk.

Végezetül fél órára teljesen leterheltük a processzort és a merevlemezt. Ekkor az Atom magjai már majdnem 100 °C-ra melegedtek és 54 °C-os értékével a winchester is közelítette biztonságos üzemi hőfokának felső határát. Észben kell tartani, hogy átlagos, 22 °C-os szobahőmérséklet mellett vizsgálódtunk, és a masina szabadon állt, nem tévé hátuljára rögzítve, vagy fülledt Hi-Fi szekrényben. Szóval mi ezt a gépet – különösen nyári melegben – pár percnél tovább nem terhelnénk maximumra, persze nem is erre találták ki. Ráadásul dolgát ebben a forró helyzetben is teljes némaságban tette. Érdemes felidézni korábbi Zotac Z-Box tesztünket, hogy az a ventilátoros apróság hasonló helyzetben mennyivel hangosabb volt, és alig hűsebb! További jó hír, hogy a felhevült állapotból egy óra tétlenség alatt visszatért kellemes nyugalmi hőmérsékletére, ami a passzív hűtés hatékonyságának jele.

Értékelés

Az XS35GT-vel pontosan azt nyújtotta nekünk a Shuttle, amit vártunk tőle. Egy olyan gépet tett le az asztalra, amilyet a minigépek világába csupán az Intel Atom révén belecsöppenő gyártók nem igazán tudtak még megcsinálni. Nem nagy kunszt az NVIDIA ION platformjával megtámogatott, kisméretű atomos hardvert beletenni egy kis dobozba, viszont sokkal nehezebb annak megoldása, hogy a végeredmény lényegében néma legyen. Igen, ha a kákán is csomót akarunk keresni, akkor fel lehet róni az XS35GT-nek, hogy csúcsra terhelve azért veszélyesen melegszik, annak viszont, aki rendeltetésszerűen, HD mozizásra kívánja használni, majdnem ajánlott. Miért csak majdnem? Azért, mert a hangrendszer csupán háromcsatornás és nincs digitális hangkimenet. No meg nyakunkon az AMD Brazos platformja potenciális Blu-ray 3D és egyéb fejlett multimédiás lehetőségekkel. Mindenesetre a Shuttle passzív XS35GT megoldása még magas ára ellenére is tetszett.


Shuttle XS35GT

rudi

A Shuttle XS35GT-t a Shuttle bocsátotta rendelkezésünkre.

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés