Aprócska Zotac mozigép

Zotac Zbox HD-ID11

Az utóbbi időben szépen lecsökkent a hálózati médialejátszók ára. Ma nagyjából 30 000 forint környékén kapunk olyan masinát, ami boldogul a HD filmekkel, lejátssza zenéinket, megjeleníti fotóinkat, sok esetben még az internethez is hozzáfér, rádiót, híreket prezentál, esetleg P2P letöltőkliense is van. Emellett távirányító jár hozzá, szóval rengeteg multimédiás feladatra jó, és nagyon kényelmes. Több ilyen eszközt kipróbáltunk már, olyat is, ami nem csak lejátszani, hanem felvenni is tud. Mindig ott motoszkált a fejünkben, hogy ezek ugyan okos kütyük, és a firmware-frissítések révén folyamatosan fejlődnek, de milyen jó lenne, ha egy PC rugalmasságával bírnának, ami lényegesen több mindenre képes. Ma a Zotac izgalmas nevű Zbox HD-ID11 apróságával próbálunk ki egy ilyen lehetőséget.

A néhány CD-toknál alig nagyobb, 188 x 188 mm alapterületű, 44 mm vastag gépecske többféle kiszerelésben kapható. Hardveres alapja az Intel első vagy második generációs Atom platformja. Megvásárolhatjuk egymagos és kétmagos processzorokkal is, teljesen készre szerelve, vagy "csináld magad", barebone rendszerként. Hogy a garancia megsértése nélkül belenézhessük, az utóbbi típust választottuk.

Kívülről nézve semmiben sem különbözik a készre szereltektől. Alja és teteje (bár ez nézőpont és állvány kérdése) fényes fekete, oldalai pedig ezüstszürkék. Azon a lapján, ami leginkább az elejének mondható, két hang-, és egy USB csatlakozó sorakozik, és van még mellettük kártyaolvasó, két állapotjelző LED és bekapcsológomb. Alul csavaros zárrendszer, két szellőzőnyílás és egy állvány felfogatója látható. Felül szintén van egy szellőzőnyílás, illetve egy fedéllel védett USB. Az igazi csatlakozóarzenál hátra került, itt még négy USB-t (összesen tehát hat van), eSATA-t, Ethernet aljzatot, illetve DVI és HDMI monitorkimenetet, no meg digitális hangkimenetet találunk. Szóval a kínálat nagyszerű, sokkal több bővítési lehetőségünk van, mint a hálózati lejátszóknál.

A kis Zotac nem csak vízszintesen – négy gumis lábacskán – használható, hanem függőleges helyzetben is. Ezt egy megfelelően stabil állvány teszi lehetővé, ami a készlet része. Ilyenkor a gép hasán lévő szellőzőnyílás jobban érvényesülni tud. Kissé gyanús számunkra ez a sok szellőző. Járt már nálunk hasonló kaliberű Eee Box, és annak sokkal kevesebb légzőnyílása volt.

Bejutni az alsó két, kézzel is oldható csavar, majd a gép egyik oldalának eltávolításával lehet. Belül egy aprócska alaplapot találunk, ezen nyugszik minden hardverelem. Közös hűtőt kapott az Inteltől származó processzor és az NVIDIA kis grafikus processzora, amihez néhány memóriamodul is tartozik. A rendszer RAM-ját notebookos DDR2 SO-DIMM foglalat várja. Merevlemezből is notebookost, 2,5 hüvelykeset használhatunk, SATA csatolóval. Rögzítése néhány mozdulatot igényel csak. Sajnos a kis alaplapot garanciális okokból nem vehettük ki a házból, így nem tudjuk megmutatni a feltehetőleg hátoldalán lapuló Wi-Fi adaptert.

Az apró gép működtetéséhez 60 wattos külső tápegységet kapunk, melynek nincs ventilátora, tehát hangja sem. Találtunk még a dobozban a korábban említett állvány mellett DVI - D-Sub átalakítót és némi papíranyagot. Nagyon szívesen láttunk volna a dobozban egy távirányítót.

Aki monitor vagy tévé hátuljára szeretné felfogatni apró számítógépét, annak jól jön majd a VESA rendszert használó rögzítő, ez 100 és 75 mm-es csavarmenetekkel rendelkezik. Észben kell viszont tartani, hogy sok monitor saját állványa is ezeket a pontokat használja, szóval a kisgéphez megfelelő monitor kell. Továbbá jó kérdés, hogyan férünk majd hozzá a bekapcsolóhoz, kártyaolvasóhoz és csatlakozókhoz mondjuk egy 24 hüvelykes kijelző hátának közepére szerelt gépnél.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

  • Kapcsolódó cégek:
  • Zotac

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés