Nehézsúly: SLI a CrossFire ellen

Renderelési módok

Először szóljunk az NVIDIA Quad-SLI-ről néhány szóban. Négy GPU önmagában nem elég az üdvösséghez, ugyanis ahhoz, hogy ezek megfelelően kommunikáljanak egymással, a memóriákkal és a rendszer többi részével, megfelelő hardveres és szoftveres támogatásra van szükség. Az NVIDIA a probléma hardveres részét úgy oldotta meg, hogy az egyes 7950 GX2-es kártyákra egy speciális PCI Express x48-as összekötőhidat integrált, ami a kártyán található két GPU számára egy teljes sávszélességű PCI Express x16-os buszt biztosít oda-vissza, illetve egy ugyanilyen széles kapcsolatot biztosít a két GPU és a külvilág (a rendszer többi eleme) között. Az áramkörre integrált x48-as összekötőhídnak köszönhetően ezzel a módszerrel bármennyi 7950 GX2-es VGA összeköthető, hiszen azok a külvilág számára csak egy-egy PCIe x16-os csomóponton keresztül láttatják magukat.


AFR / SFR / AFR of SFR módok [+]

Az SLI-be kötött VGA-k kettő, a Quad-SLI konfigurációk viszont három különböző módon renderelhetik le a képet. Az AFR (Advanced Frame Rendering) üzemmód esetében a GPU-k az egyes képkockákat a komplexitás mérlegelése nélkül felváltva számolják ki (GPU1 páratlan, GPU2 páros képkockák). SFR (Split-frame Rendering) módban viszont a renderelendő képkocka komplexitásától függően a GPU-k a képkockának csak egyes részeit számolják ki (pl. GPU1 felső 40 %, GPU2 alsó 60 %). Ez jóval hatékonyabb megoldás az AFR-nél, hiszen így mindig teljesen le van terhelve minden egyes GPU, míg az AFR esetében, ha egy kevésbé számolásigényes képkockát egy számolásigényesebb követ, akkor az egyik GPU-nak várnia kell a másikra, ami elvesztegetett idő. A Quad-SLI számára az NVIDIA kifejlesztett egy harmadik módszert is, mely AFR of SFR névre hallgat, vagyis a két módszer kombinálásáról van szó. Mivel egy-egy 7950 GX2-es VGA-n két-két GPU található, így azok között megosztható úgy is a munka, hogy az egyes kártyák felváltva számolják ki a képkockákat (AFR), míg a kártyákon található GPU-k az egyes frame-ek bizonyos százalékát számolják ki (SFR). Természetesen négy GPU-s (Quad-SLI) környezetben használható a két egyszerűbb üzemmód is, csak ebben az esetben az AFR rengeteg „pihenőt” biztosít az egyes GPU-knak, míg SFR-módban előfordulhat olyan eset, amikor például az első két GPU teljes terhelést kap a képkocka 90 %-án, míg a másik két GPU alig dolgozik a maradék 10 %-on, így ez nem nevezhető optimális megoldásnak.


AFR / Scissor / Supertile módok [+]

Az ATI is háromféle CrossFire-üzemmódot ismer, de a számolásokat nem szoftverből (driverből) irányítják, hanem egy, a nyákon található független elektronika végzi el. Ez gyakorlatilag bármire beprogramozható, így az ATI-nak lehetősége van az eddig ismerteken felül újabb CrossFire-módokat is bevetnie, bár erre aligha van esély, hiszen az eddigiek is megfelelően működnek. Meglehetősen hasonlatos a két gyártó első két renderelési algoritmusa, hiszen ami az NVIDIA esetében AFR, az az ATI-nál is AFR (Alternate Frame Rendering). Az egyik GPU számolja a páros, a másik a páratlan képkockákat. Ami az NVIDIA-nál SFR, az az ATI-nál Scissor (olló) üzemmód. Igaz, ez eseben nincs szó a képkocka bonyolultságától függő terhelésmegosztásról, ugyanis az ATI kártyái az egyes képkockákat mindentől függetlenül két egyenlő részre osztják fel és számolják ki. Az NVIDIA SFR-je a CPU-t terhelve állapítja meg az osztási arányt, az ATI-nál viszont nincs ilyen, így CPU-terhelés sincs. A harmadik mód a Supertile névre hallgat, ekkor a két GPU sakktáblaszerűen osztozik a kiszámolandó képkockán, mindketten képezik a teljes geometriát, csak a képpontok kiértékelésénél lép életbe a gyorsítás. Az egyes blokkok mérete 32x32 pixel, így mindenféle processzorterhelő becslés nélkül nagyon hatékony munkamegosztás alakul ki.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés