Hirdetés
MSI K7T Turbo-R
Fogadni mernék, hogy arra a kérdésre, vajon melyik négy alaplapgyártó adja a világ piacaira kerülő lapok egy harmadát, csak kevesen tudnák a helyes választ. Valószínű, hogy a legtöbben olyan másodvonalbeli "manufaktúrákat" említenének, akik 1-2%-os részesedés mentén lavíroznak, komoly tényezőnek tehát bajosan nevezhetők. A kis számú OEM gyártónak ugyan még így is tetemes részesedés jut, azonban az olyan gépek esetén, ahol a felhasználó HP/IBM/Compaq/stb. márkajelzéssel ellátott vasat kap a pénzéért, az alaplapról vajmi keveset tudni, tehát márkatudat, és a hozzá kapcsolódó függőség nem alakulhat ki, még átvitt értelemben sem..
A további felvezetés előtt, azonban libbentsük fel a fátylat, a szerkesztőségünkben vendégül látott alaplapról, bár ez mondhatni hülyén hangzik, hiszen még egy csésze kávét sem sikerült belekönyörögnünk, a mazsolás kuglófról nem is beszélve. Ennyit a vendégül látásról.. Tehát, dobszó, ilyesmi, éés íme: MSI K7T Turbo! Teljes életnagyságban, ami csupán azért kunszt, mert ez a lap hivatalosan még nem is létezik, amikor megérkezik hozzánk, a bemutatására a világnak pár napot még várnia kellett. Jó, ez kissé elfogult duma, tudom, mert külföldön már "rég" lefutottak a megfelelő tesztek, de azért mégiscsak haladás, mert erre eleddig nem volt példa. Nálunk.
A lapról egész röviden annyit, hogy a korábbi, KT133-as chipset-tel szerelt alaplapokkal ellentétben, ahol csak a RAM-ot hajthattuk (aszinkron) 133MHz-en, és persze RAM-ja (meg lapja..) válogatta, hogy ezen felül még mennyire, itt már végre-végre-végre az FSB is felnőtt a feladathoz - a chipset itt már a VIA KT133A nevet viseli. Azonban nem hallgathatjuk el, mert ugye az Iwill KA266-os lapról készített pillanatképünkben is kiemeltük volt, hogy az EV6-os, AMD-s rendszerbusz, adottsága miatt, és itt naná, hogy a DDR-ségre gondolunk, a magas FSB mellett sokkalta több adatot ereszthet át, mint a nem DDR memória, ami csepp kiegyensúlyozatlanságot okozhat. De nem okoz, legalábbis az Iwill-nél túl drámai következményekkel nem járt a DDR-re migrálás. Azonban ez az egész Double Data Rate miskulancia még csak most debütált, ne várjunk hát tőle túl sokat. Egyelőre. Aztán egy idő után már várjunk, egész nyugodtan, mert a technológia ugye nem önmagáért lenne, hanem értünk, nyájas olvasóim, mert mi igazán gyanútlanul viseltetünk minden újdonság iránt, aztán amikor kiderül, hogy i815 ide, meg oda, de a BX-hez képest kissé felemásra sikeredett, pedig annak már szakálla van, hosszú, meg szép fehér, akkor igenis bicskák nyiladoznak i815-ös lap vétele okán leapadt zsebeinkben, mert nehogymár..
Felvezetést ígértem, "továbbit", ám legyen.
Mert in medias volt a rés, és nem került rá folt, és mi ezt nem hagyhatjuk.. Élbolyról szóltunk, meg másodvonalasokról, de neveket nem említettünk. Mert melyik négy gyártó is adja azt a bizonyos egyharmadot?.. ABC sorrendben: az ASUS, az ECS, a Gigabyte, és az MSI. Erősorrendben pedig: az ASUS, a Gigabyte, az MSI, és végül az ECS. Azonban amíg az ECS és az ASUS mindössze 21/26%-ot növekedett az elmúlt évhez képest, addig a Gigabyte és az MSI ennek a dupláját. Kb. Pontosabban a Gigabyte 48, míg az MSI 58(!) százalékkal növelte eladásait. (forrás: Taiwan Digitimes, 2001.01.10.) Persze akik emlékeznek, hogy mi volt a helyzet '98-ban, amikoris az MSI több mint 100%-ot lépett előre, azok hümmöghetnek, bár ők se felejtsék el, hogy a honnan is nyom a latba, méghozzá jókorát, és egy 7%-os részesdést már nem olyan könnyű megkétszerezni, bár ki tudja.. Egy biztos, ha marad az iram, könnyen lehet, hogy az ASUS-t nem csak egy hónap erejéig sikerül majd majd megszorongatnia az MSI-nek, mint azt legutóbb idén januárban tette, amikoris úgy 10%-kal múlta felül legnagyobb konkurensét, és mintegy 980k db lapot gyártott.
A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!