MSI GeForce GTX 770 Lightning teszt

Hirdetés

MSI GeForce GTX 770 Lightning


[+]

A GTX 770 Lightning a sorozatra jellemző dobozban érkezett, melyről nem maradhatott le a szokásos vadászgép sem, mely az NVIDIA-hoz méltóan zöldben pompázik.


[+]

A méretes doboz a kártyán, leíráson és DVD-n kívül egy DVI->VGA adaptert, két darab 6->8 tűs PCI Express tápátalakítót és egy SLI hidat rejt. Ezeken felül találtunk még három darab feszültségméréshez szükséges kis vezetéket is.


[+]

Az újabb Lightning első blikkre teljesen megegyezik a HD 7970-es variánssal. A ventilátorok száma továbbra is két darabban merül ki, melyek átmérője 10 centiméter, míg a lapátok száma 11.


[+]

A Lightning két kártyahelyet tölt fel.


[+]

A borda kialakítása nem változott. A sűrűn lamellált megoldás öt darab 8 milliméter átmérőjű hőcső közreműködésével segíti a GPU-ról érkező hőmennyiség hűtőbordán való, minél gyorsabb és egyenletesebb eloszlatását. A hűtő érdekessége, hogy bekapcsolást követően 30 másodpercig fordított irányba forognak a ventilátorok, melyek így próbálják eltávolítani az esetlegesen a bordázatban ragadt port. A koncepció továbbra is a Twin Frozr IV nevet hordozza.


[+]

A NYÁK jelentős részét egy méretes és súlyos fémlap borítja be, mely elsősorban a tápellátás egyes komponenseit és a memóriachipeket hivatott hűteni.


[+]

A GTX 770 Lightning masszív tápellátása összesen 11 fázist vonultat fel. A tekercsek szerepét az aranyszínű SSC (Solid State Choke) modellekre bízták, melyek mellé az alaplapokról már ismert, tantálmagos Hi-C CAP (Highly-Conductive Polymerized Capacitor) kondenzátorokat társították. Utóbbival ellentétben az MSI által előszeretettel alkalmazott DrMOS nem kapott szerepet ezen a kártyán, helyette a referencián is látott DirectFET-et pakolták a NYÁK-ra.

A rendszer vezérlésére a CHiL CHL8228 nevű chipet hívta segítségül a gyártó, ami a tuningosoknak jó hír, mert ezzel viszonylag tág keretek között szabályozható a GPU feszültsége. A teljes szekció 12 voltos feszültséggel való ellátáshoz két 8 tűs csatlakozót biztosít a gyártó, melyek segítségével összesen akár 375 wattból gazdálkodhatunk. Ahogy a hűtés verziószáma szintet lépett, úgy a tápellátás is megkapta a Military Class III minősítést.

Továbbhaladva a GPU-ba és a memóriába botlunk. Ahogy az előző oldalon már elmondtuk, a grafikus processzor feladatát a GK104 kódnevű chip kapta, melyen a 294 mm² területű lapka 3,54 milliárd tranzisztort tartalmaz. A GPU órajelét nem hagyta érintetlenül az MSI, ugyanis a 1046 MHz-es gyári értéket egészen 1150 MHz-ig tornázták fel, a Boost órajelet pedig 1085 MHz-ről 1202 MHz-ig emelték. A memóriák órajeléhez nem nyúltak, így az összesen 2 GB, Hynix H5GQ2H24MFR-R0C típusjelzésű chipek üzemi frekvenciája a referenciának megfelelően 1752 MHz maradt.

A korábbi kártyákról szintén ismerős lehet a V-Check point névre keresztelt szekció. Ezen pontok és egy multiméter segítségével a GPU, a memória és a VDDCI feszültségét monitorozhatjuk, miközben megjelenítőnkön a tripla hőmérsékletérzékelő közreműködésével a hőfokokat is folyamatosan nyomon követhetjük.


[+]

A kártya hátoldalára fordulva egy tavalyi újításba ütközhetünk, hiszen a kék-szürke, MSI feliratú műanyagborítás alatt lapul a GPU Reactor nevű fejlesztés.


[+]

A gyártó állítása szerint a GPU mögött meghúzódó kis kiegészítő tovább csökkenti az áramellátással járó zajt és növeli a tuning melletti stabilitást.

A GTX 770 Lightning egy normál méretű DisplayPort 1.2 HBR2 csatolóval nyit, mellé került a 3 GHz-es HDMI 1.4a. Ezután a dual-link DVI-I port jön, mely felett egy szintén dual-link DVI-D helyezkedik el. Ezen négy kimenet segítségével hajthatunk meg akár négy megjelenítőt is (Surround technológia) egyazon időben. A bordáról leváló meleg levegő egy része az itt található rácson keresztül távozik.


[+]

A kártyát teljesen levetkőztetve láthatjuk, hogy a hagyományokat követve az MSI a NYÁK hosszúságának további növelése helyett inkább a magasságot toldotta meg, körülbelül 1 centiméterrel.


[+]

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés