Mivel játsszunk?

Alaplapok




Ezen a héten néhány újdonság és a Coolink X sorozatú ventilátorainak bemutatója mellett összeállítunk pár játékos konfigurációt is, melyeknél az optimális ár/érték arányt tartottuk szem előtt. A cikkben közölt árakat nagykereskedelmi partnereink listái alapján képeztük kiskereskedői haszon és 25 % áfa hozzászámításával.

Ha gazdaságos játékról van szó, akkor a két vezető processzorgyártó közül csak az AMD neve jöhet számításba; termékeik ugyanazon az áron határozottan jobban muzsikálnak, mint a konkurens Intel megoldásai. A sikeres K7 platform leépítése után az AMD-nek két processzorcsaládja van, melyek a játékok szempontjából nem sokban térnek el egymástól, mégis meghatározó különbségek vannak köztük.

Az olcsó szegmensbe szánt Sempronok egyelőre 754 lábbal állnak az alaplapon, egycsatornás memóriavezérlőjük van, a RAM-ot 1600 MHz-es HyperTransport kapcsolattal érik el, továbbá nem támogatják a 64 bites utasításkészletet, és második szintű gyorsítótáruk is kisebb. A megszorító intézkedéseknek köszönhetően az egyaránt 1800 MHz-en ketyegő Athlon 64 3000+ és Sempron 3000+ ára között majdnem tízezer forintos különbség van (31 000 Ft a 21 500 Ft ellenében). Mindemellett játékok alatt nyújtott teljesítményük nagyon közel áll egymáshoz, ugyanis az egymagos Athlon 64 architektúra szinte alig profitál a kétcsatornás memóriavezérlőből, a mai játékok pedig nem támogatják a 64 bites utasításkészletet, és nem igénylik a nagyméretű gyorsítótárat sem.

Ha az olcsóságot tartjuk szem előtt, az alaplap és egyben a videokártya megválasztásánál is jobban járunk, ha a régebbi csatlakozót (vagyis az AGP-t) és a kevesebb lábú K8 platformot választjuk. Tesztjeink alapján az Athlon 64-es chipkészletek teljesítménye nagyon közel áll egymáshoz, ez javarészt a processzorba integrált memóriavezérlőnek köszönhető.

Nagyon jó ajánlat az nForce3 250Gb lapkával szerelt AGP-s videokártyákat fogadó Albatron K8X250GB Pro, melyért csupán 16 800 forintot kell leperkálni. Igaz, egyszerű alaplapról van szó, de a játékosok alapigényeit maradéktalanul kielégíti. Két memóriafoglalatába összesen 2 GB memória szerelhető, kezel két SATA és négy PATA merevlemezt, hálózati vezérlője gigabites, hangrendszere hatcsatornás.

Ha mégis inkább a modernebb PCI Express mellett döntenénk, akkor sincs gond, választhatjuk a 19 000 forintos Gigabyte K8NE-t, vagy a 20 200 forintos Foxconn NF4K8AB-RS-t. Mindkét alaplapon az NVIDIA legegyszerűbb PCI Expresses chipkészlete, az nForce4 4x teljesít szolgálatot, mely három foglalatban 3 GB memóriát tud lekezelni. A Gigabyte lapján passzív hűtés trónol és négy-négy SATA, illetve PATA merevlemez csatlakoztatható rá, a Foxconn aktív hűtés mellett kettővel kevesebb SATA egységgel bír el. A gigabites hálózati vezérlő és a hatcsatornás hangrendszer mindkét alaplap sajátja.


Olcsó, Socket 754 + PCI Express alternatívák: Foxconn NF4K8AB-RS ...


... és Gigabyte K8NE

AGP-s a legolcsóbb Socket 939-es alaplap is. A Gigabyte K8NSC-939-en nForce3 250Gb vezérlő hajtja a legfeljebb 4 GB memóriát, valamint a két SATA és a négy PATA merevlemezt. Hálózati kapcsolatra akár gigabites sebességgel is képes, hangvezérlője nyolccsatornás. Ugyan FireWire csatlakozó ezen az alaplapon sincs, de 17 500 forintért ne is várjuk el ilyen ritkán használatos csatlakozót, van helyette sok-sok USB2.0. A K8NSC-939 hátulütője, hogy csak 1600 MHz-es HyperTransportot tud.


Gigabyte K8NSC-939

2000 MHz-es HyperTransport sebességet tud, és továbbra is AGP-s videokártyákat fogad a 24 200 forintos Gigabyte K8NS Pro-939, melynek lelke az nForce3 Ultra chip. Az K8NSC-939-hez képest van egy további 10/100 Mbites hálózati vezérlője és FireWire csatlakozója is. Kérdés, hogy ezek a extrák megérnek-e közel hétezer forintos többletkiadást.


Gigabyte K8NS Pro-939

A 939 lábú Athlonokat és PCI Express videokártyákat fogadó alaplapok széles a választéka a 22 500 forintos nForce4-es Chaintech VNF4 Zenith VE-től indul, és a valahol ötvenezer forint fölött ér véget az Asus A8N-SLI Premiummal.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Előzmények

Hirdetés