Kis hazai Windows XP-(fél)körkép

Az igazán régit nem olyan régire cserélik

Szinte minden általunk megkérdezett szereplő, aki még használ Windows XP-t, azzal érvelt, semmi szükségük arra, hogy potenciális támadási felületet biztosítsanak azáltal, hogy nyíltan vállalják sebezhetőségüket. Névtelenül azonban szívesen nyilatkoztak, csak ezeket az anyagokat pont a névtelenség miatt elég nehéz érdemben felhasználni.

Miközben a kkv szektorral kapcsolatban nyomoztunk, a Microsofttal történt beszélgetések beértek, és gyümölcsöt hoztak. Nem egészen olyat, mint amire számítottunk, de érdekes információhoz jutottunk. Megkaptuk ugyanis egy friss, márciusi Ipsos felmérés két kérdésére adott válaszait. A felmérést 13 országban végezték el a Microsoft megbízásából, és ezek az adatok eddig nem kerültek publikálásra.

Hirdetés

Váltanak, vagy váltani fognak

Tervezi-e, hogy újabb Windows verzióra vált? – kérdezték azoktól a cégektől, amelyek márciusban is XP-t használtak. A folyamatban lévő váltások aránya a finneknél a legnagyobb, 26 százalék válaszolta azt, hogy már dolgoznak rajta. Románia a másik ”véglet”, mindössze a cégek 10 százaléka cseréli éppen modernebbre operációs rendszereit. Magyarországon ez 16 százalék. Többen vannak, akik még nem kezdtek bele, de azért tervezik a váltást, Németországban 34 százalék (ezzel első helyen), a francia XP-t használó cégek esetében 17 százalék, itthon a kkv szektor mintegy 20 százaléka tervez cserét.

Az Ipsos márciusi felmérése alapján
Az Ipsos márciusi felmérése alapján

A kérdésre a franciák és az ukránok 36 százaléka válaszolta azt, hogy nem is tervezi, hogy megválna az XP-től. A magyar kkv-k 23 százaléka véli úgy, továbbra is megfelel nekik a jelenlegi rendszerük.

Azoktól a cégektől, akik jelenleg is az XP cseréjén dolgoznak, azt is megkérdezte az Ipsos, milyen előnyökre (már ha egyáltalán) számítanak a cégvezetők a váltással kapcsolatban. A választási lehetőség a növekvő produktivitás, illetve a nagyobb fokú biztonságban merült ki a felmerésében. Növekvő produktivitást a spanyol vállalkozások 61 százaléka vár az újabb Windowstól, míg az osztrák és cseh cégek mindössze 16 százaléka véli úgy, hogy ettől eredményesebben dolgoznak majd az alkalmazottak.  Hazánkban sem sokkal többen, 21 százalékuk vélekedik így.

A többség hisz benne, hogy nagyobb biztonságba kerül

A megnövekedett biztonságra az éppen operációs rendszert cserélő román és ukrán cégek háromnegyede számít. A legpesszimistábbak a biztonsági kockázatok csökkenésével kapcsolatban a franciák voltak, mindössze 23 százalékuk véli úgy, nagyobb biztonságban lesznek. Magyarországon pedig pont minden második cég gondolja így.

Érdekes, hogy azok közül a francia cégek közül, akik éppen lecserélik 13 éves operációs rendszerüket, 41 százalék azt mondta, a fenti két előny egyikét sem érzik magukénak.

A holland és a brit kormány is fizet a Microsoftnak azért, hogy még egy évnyi XP-támogatást kapjanak (a britek mintegy 2 milliárd forintnak megfelelő fontot, a hollandok pedig „több millió eurót”), a legnagyobb "bajban" mégis a kínaiak vannak. 2012-ben a kínai kormány 160 millió dollárt költött az állami számítógépeken futó XP-k legalizálására, így érthető, hogy nem akarják máris lecserélni azokat. Ráadásul nem csak szoftvert, hardvert is kellene modernizálniuk a legtöbb esetben.

Vajon mit kell ennyire rejtegetni?

Arról, hogy a magyar kormány köt-e egyedi terméktámogatási megállapodást a Microsofttal, ugyanúgy nem sikerült semmit megtudnunk, mint a többi kérdésünkkel kapcsolatban, ami a közszférára vonatkozott.

Hétfőn reggel ez várt a postafiókban
Hétfőn reggel ez várt a postafiókban

Jelentjük, ezennel leszálltunk a témáról, de IT portálként csak szerettünk volna egy körképet minden idők egyik legnépszerűbb operácós rendszerének itthoni végnapjairól.

Azóta történt

Előzmények