Luxustermékek, beszélgető autók, butafon

Új Mac-ek, papírvékony OLED tv, MSI-Lenovo nász?

Sok esővel tarkított hosszú hétvége előtt állunk (legalábbis az időjósok szerint), de ami a hardvereket és híreket illeti, egész héten kaptuk nyakunkba az áldást, ami az elmúlt hetekhez képest frissítően hatott. Ám a java csak a következő hetekben következik, ha újfent a közelgő (június 1-6., hivatalosan június 2-7.) Computex kiállításra szeretnénk utalni, ahonnan az elmúlt évekhez hasonlóan most is élőben tudósítunk majd. Ám addig még van idő, így tekintsük át, hogy mit hoztak nekünk a mögöttünk álló munkanapok!

Kávé helyett rögtön egy erős pletykával pörgette fel a fordulatszámot a Lenovo, illetve a hozzá közel álló források, miszerint a cég pályázik az MSI játékos notebookrészlegére. Hogy ennek mi az oka, és mi benne a ráció, azzal kapcsolatban egyelőre csak tippek vannak. Pletykák helyett valós termékkel, egészen pontosan frissített Macbookokkal és iMac-kel állt elő viszont az Apple, méghozzá különösebb felhajtás nélkül. Ennek a bejelentésnek egyébként hozománya, hogy az almás cég egy huszárvágással tulajdonképpen kényszeríti a szoftvercégeket arra, hogy OpenCL-re fejlesszenek a CUDA helyett.

Ha már a nagyoknál tartunk, akkor a héten az AMD, az Intel és az NVIDIA sem maradt ki a sorból, sőt ha a megjelenítéssel, driverekkel kapcsolatos dolgokat vesszük alapul, amelyekből az imént felsorolt három cég brillírozott, akkor a Microsoft is ebbe a kalapba tehető a napokban véglegesített WDDM 2.0-s felülettel. Az AMD háza tájáról többféle hír is érkezett. Például a vállalat egy memóriakímélő Catalyst driveren dolgozik, amivel csökkentené a videomemória-felhasználást, legalábbis állítólag. Hasonlóan pletykaszinten merült fel ugyanennél a gyártónál az is, hogy a készülő Carrizo SoC APU multiprocesszorai teljes értékű dupla pontosságot kínálnak.

Vegyes volt a felhozatal az NVIDIA oldaláról is. A cég egy új driverrel indított, kifejezetten néhány programra és az SLI-re koncentrálva, majd egy játékpromócióval folytatták a sort, ami a GeForce Titan X VGA-k vásárlóira vonatkozik majd, és az eddigiekkel ellentétben ezt most nem egy kuponnal oldották meg. Időközben pedig az is kiderült, hogy a korábban Shield Console néven futó "Shield" játékkonzol egy jóval nagyobb tárkapacitású, úgymond Pro jelzéssel ellátott variánsként is elérhető lesz.

Ami pedig az Intelt illeti, volt szó a Broadwellről, a Brasswellről és a Skylake-ről is. Utóbbiról kiderült, hogy támogatni fogja az ASTC textúratömörítést, ami mögé egyébként egyre több gyártó áll be, így az Intel sem akart kimaradni. A Broadwell és Braswell a partereken keresztül került reflektorfénybe. Előbbire a Shuttle épített apró passzív hűtésű barebone PC-ket, utóbbira pedig az ASUS épített alaplapokat, szintén passzív hűtéssel.

Néhány eseményt a fotózás iránt érdeklődők figyelmébe is tudunk ajánlani. Elsőként a Fuji jelentette be X-T10 MILC masináját, ami az X-T1 olcsóbb és kisebb, emellett többféle kiszerelésben is kapható lesz. Őket követte a Panasonic a DMC-G7-tel, a m4/3-os tükör nélküli kategóriában, ami amellett, hogy a G6 utódja, nyomokban felfedezhetőek benne a nagyobb testvérre utaló jelek, főleg ami a videózást és a felépítést illeti.

Nincs oka szomorkodni azoknak sem, akik valami "szórakoztató elektronikára" vágynak, hiszen nekik is termett babér az esőben. A Denon egy belépőszintű, 5.2 csatornás házimozi-erősítőt villantott, ami megbirkózik a 4K-s tartalmakkal, és mindezek tetejébe itthon is kapható lesz. Akik nem szeretnének zajongani sok hangszóróval, hanem privát és minőségi zenehallgatásra vágynak, és mély a tárcájuk, azoknak inkább az Astell&Kern luxuskategóriás audioeszközét ajánljuk, ami több mint egy egyszerű MP3-as zenelejátszó.

Ha a luxus hangzás megvan, jöhet a luxus kijelző. Azaz csak jöhetne, ugyanis az LG 1 milliméter vastag, mondhatni pengevékony, falra tapasztott OLED tévéje, bár minden luxuskégli alaptartozéka lehetne, de egyelőre nem megvásárolható, viszont a fotókra már most csorgathatjuk a nyálunkat! Valószínűleg ha kapható lenne, akkor is csak kevesen engedhetnének meg ekkora kiadást, de szerencsére olcsóbb tévékről is érkezett hír: a szebb napokat látott Sharp Roku-kompatibilis készüléket dobott piacra, míg a másik japán, a Toshiba beérte egy jóval szerényebb képességű, de egész kellemes külsejű készülékkel.

Heti café: okos és buta megoldások, konzultáció

Csütörtökön a többi vezetékes szolgáltató számára már-már megalázó bejelentést tett a DIGI: újabb sávszélesség-emelést, illetve a korábbiaknál is kedvezőbb havidíjakat ígértek. Legjobban a jelenleg 50/30 Mbit/s sebességgel rendelkező ügyfelek járnak, nekik a fel- és a letöltést is jelentősen növeli a vállalat, a többi csomagnál az elméleti maximális feltöltés nő a kétszeresére. Teszik ezt úgy, hogy közben az okos csomagban a legkisebb, tehát (az emelés után) 100/50-es csomag 1890 forintba kerül majd.

A hét másik meglepetése, hogy a Telenor negyedmilliárdos büntetést kapott a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóságtól, mivel a szolgáltató jogsértő módon, az elektronikus hírközlésre vonatkozó szabályoktól eltérően egyoldalúan módosította az egyéni előfizetői szerződéseket. Ezzel kapcsolatban már késő agyalni, azonban azon még sokat gondolkodhatnak a mobilszolgáltatók, hogyan oldják majd meg a tavalyi 250 millióról 2024-re két és félmilliárdra duzzadó, hálózatra kapcsolt eszköz kezelését, ezen belül is leginkább az okosautók kérdéskörét.

Ameddig még nem vezetik magukat az autók (bár arra már zöld lámpát kaptak, hogy beszélgessenek egymással), az idegen helyre utazók jellemzően térképszoftvereket használnak. A Google is rendelkezik saját fejlesztésű navigációval, a Google Maps pedig egy apró, ám hasznos funkcióval bővül hamarosan: már nem csak dinamikusan tervezi majd akár menet közben is az útvonalat a rendszer, hanem arról is tájékoztatja a vezetőt, hogy miért éppen arra viszi, amerre a kék vonal megy. Megtudhatjuk például, hogy feltúrták az utat és építkeznek, vagy egyszerűen csak dugó alakult ki éppen, a lényeg, hogy eggyel kevesebb okunk lesz az idegeskedésre.

A keresőóriás azonban magyarázkodásra és bocsánatkérésre is kényszerült pont a térképpel kapcsolatban, igaz, teljesen más témában. Bizonyos sértő kifejezések olyan híres épületekre mutattak, mint az amerikai Fehér Ház, illetve magyar vonatkozása is volt az incidensnek, a „felcsúti törpe” kifejezésre például a Pancho Arénát társította a Google.

Hamarosan már kényelmesen, otthonról is ellenőrizhetjük, trükköztek-e a megvásárolni kívánt jármű kilométerórájának értékeivel, hiszen a Közigazgatási és Elektronikus Közszolgáltatások Központi Hivatala bővíti online szolgáltatásait, és minden fontos információt elárulnak az Ügyfélkapuval rendelkező látogatóknak. Lesznek azonban olyan tulajdonságok is, amelyeket csak úgy ellenőrizhetünk, hogy megadjuk azt az adatot, amiről mi úgy tudjuk, helyes, a rendszer pedig megmondja, hogy a központi adatbázisban is az szerepel-e.

Mivel így kevesebb ügyet kell intézni személyesen, az állami ügyintézőknek több lesz a szabadideje, így pedig többet játszhatnak az irodák rémének is tartott pasziánsszal. A játék idén ünnepli 25. születésnapját, aminek örömére a Microsoft globális versenyt szervez. Bezzeg flipperezni már nem sokáig lehet, az interaktív kiállítással büszkélkedő Flippermúzeum ugyanis nagy valószínűség szerint hamarosan bezár, ugyanis a NAV Szerencsejáték Felügyeleti Főosztálya szerint a szerencsejáték-törvényt olyan mértékben sérti az intézmény, hogy még a gépeket is elszállítanák.

A héten kiderült az is, hogy a régi ötletek újszerű köntösben továbbra is kelendőek, így történhetett meg, hogy a Light Phone névre keresztelt, igazán buta telefon már el is érte a kitűzött kétszázezer dolláros célt a Kickstarteren, miközben hasonló eszközöket töredékáron lehet beszerezni gyakorlatilag akárhol netszerte.

Egész más a véleménye a MasterCardnak a mobiltelefonok jövőjéről, szerintük nem hogy butulniuk kéne, hanem egyenesen azt mesélték el, hogy hogyan fogja leváltani idővel a bankkártyát is a zsebünkben lapuló apró készülék. A Huawei pedig az Internet of Things lázában ég, bemutatták saját operációs rendszerüket az internetre kötött eszközökhöz, amit LiteOS-nek neveztek el, nem véletlenül: mindössze 10 kilobyte méretű.

Elindult az Instant.io, az igazán lustáknak (vagy protokollszinten korlátozott géppel rendelkezőknek) szánt webes torrentkezelő, amihez gyakorlatilag még böngészőkiegészítő sem kell, csak Chrome, Firefox vagy Opera, és már indulhat is a (legális) tartalmak megosztása. A héten kezdődött meg a hazai internetről szóló konzultáció utolsó szakasza, melyben a korábban megfogalmazott kérdések alapján meghatározott témákban kell véleményt formálnia az internetes társadalomnak. A kérdések között a torrent is szerepel, de hogy pontosan mi és hogyan csúszott el, arról cikkünkben írtunk részletesebben.

Az InternetKon kérdései között találunk a hazai informatikaoktatással kapcsolatban is felvetést, ami szorosan kapcsolódik az IVSZ által képviselt véleményhez, miszerint sürgősen változtatni kell az informatikusképzésen. Az internetes vállalkozásokat tömörítő szervezet úgy érzi, tagjainak már nem az a legnagyobb problémájuk, hogy termékeiket és szolgáltatásaikat kinek és hogyan értékesítsék, hanem hogy azokat ki fogja megírni, programozni vagy elkészíteni.

Végül zárjuk a hetet egy igazán kellemes hangulatú interjúval, amelyből kiderül, hogy a robotika világában is lehet még újat, érdekeset mutatni akár a magyaroknak is, így tett ugyanis a Smart Brick alkotói csapata, akik büszkén meséltek a folyamat nehézségeiről és a sikeres Kickstarter kampány óta elért eredményeikről.

Daywalker, -szp-

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés