Logitech - útravaló csúcsegerek

Logitech V200

A hordozható számítógépek térhódításával előtérbe kerültek a melléjük szánt kiegészítők is. Az első bővítés általában egy vezeték nélküli egér szokott lenni, ugyanis a tapipadok, bár képesek helyettesíteni az elektronikus rágcsálót, távolról sem olyan kényelmesek, pontosak és hatékonyak, mint a lassan 40 éve létező mutatóeszköz. Mai tesztünkben a Logitech V sorozatának három tagját, a V200, V400 és V500 modelleket vizsgáltuk meg közelebbről, melyek az extrább notebookos rágcsálók közé tartoznak.

A Logitech V200 már nem túl friss modell, a V széria elindítója volt. Ügyes dobozából gazdagon illusztrált, magyarul is beszélő használati útmutató, szép színes, a Logitech összes termékét bemutató brosúra, telepítőlemez, pici vevőegység és két, jó minőségű AA-s ceruzaelem bújt elő.

A V200, ahogyan a többi V-s egér is, szimmetrikus formatervet kapott. A szokásosnál valamivel keskenyebb és jóval rövidebb egér szinte hajszálra olyan magas, mint a közkedvelt, normál méretű és vezetékes Microsoft IntelliMouse Optical. Ez formájának némi bumfordiságot kölcsönöz, viszont kényelmes fogást ad. A sima felületű, de gumírozott görgő oldalra is dönthető.

A lefaragott centiméterek a hátsó részen mutatkoznak meg. A normál méretű rágcsálók legmagasabb pontja általában picivel a középvonaluk mögött van, innen folyamatosan ereszkednek, ezzel a tenyér hátsó részét is alátámasztják. A V200 legmagasabb pontja nagyjából olyan távol van az elejétől, mint a korábban említett konkurensnek, de utána nem 4-5, hanem csak 2-3 centiméteres lejtővel ér ismét az asztalig.

Alul kissé megtévesztő, optikai szemre hasonlító kört találtunk, de az egér érzékelője mélyen, egy kis nyílás mögött, középen bújt meg. A kör alakú oldalsó álszem a vevőegység tartója. Szállításkor az USB-be dugható kis egységet ide pattinthatjuk be. Ha nincs túl nagy rendetlenség a táskánkban, és nem készülünk rázós terepre, akkor az egér és vevője egyben marad. A sarkakra méretes tappancsok kerültek, így az egér jobban siklik.

A rádiós vevőegység érdekessége, hogy nem a megszokott, 27 MHz-es rádióhullámot használja, hanem a Wi-Fi 2,4 gigahertzesét, így 10 méteres távolságból is működik, és kollégái közelében sem jön zavarba. A kis USB-s vevő nem nagyobb egy átlagos pendrive-nál vagy ceruzaelemnél.

A Logitech V200 két ceruzaelemmel működik, melyek a felső borítást eltávolítva juttathatók a helyükre. A két elem meglehetősen súlyossá teszi az egeret, a modern, vezeték nélküli példányok között a nehezebbek közé sorolható. Persze a két elem sokkal jobban bírja, mint egy, így a V200 tetejét meglehetősen ritkán kell majd nyitogatni elemcsere céljából.

Logitech V400

A Logitech V400 ugyanolyan csomagolásban és kiszereléssel érkezett, mint kisebb testvére. A Logitech termékeket bemutató füzetke ugyan módosult, de szerencsére a magyar használati útmutató nem. Ehhez az egérhez már csak egy AA-s elemet kaptunk, így borítékolható, hogy súlyproblémánk nem lesz.

A V400 nagyon tetszetős jószág. Lapos formáján ívek és élek váltják egymást, kissé a Lamborghini Gallardora emlékeztet. A két főgombot a felső borítólemezből hasították ki. Bal oldali szélére további két gomb került. Az elhelyezés ötletes, de szokás szerint csak az egyik kapcsoló érhető el igazán kényelmesen. A görgő picivel kisebb, mint a V200 esetében, de szintén dönthető oldalra.

A V400 pár milliméterrel rövidebb és laposabb is a V200-nál, így - ugyan nagyon esztétikus -, sejthető, hogy nem lesz olyan kényelmes. Az 400-as specialitása, hogy meglehetősen ellenálló. Fogásra is nagyon egyben van, oldalai gumírozottak, felső része az átlagosnál erősebb műanyagból készült, ami legjobban talán a gombok járásán érzékelhető, ugyanis a megszokottnál valamivel erősebben kell őket nyomni.

A rágcsáló hátulján egy kis csapóajtó található, szállításkor mögé rejthető a szintén 2,4 GHz-en működő, pici, USB-s vevőegység. Elhelyeztek mellette egy töltést jelző LED-et is.

Az egér alján és tetején is olvasható, hogy dupla lézeres optikával dolgozik. Sajnos a nyomtatott és online anyagok között sem találtuk meg az érzékelő felbontását. Azt gondolná az ember, hogy a két lézer többet fogyaszt, mint az egy. Ez valószínűleg így is van, a V400 mégis takarékos. Ha öt másodpercig nem érzékel mozgást, automatikusan lekapcsol. A visszaéledés hirtelen rántáskor egy kis akadozásban nyilvánul meg, de egy notebookegérnél ez nem olyan zavaró, mint egy játékosnál. Alul, egy kis ajtó mögé rejthető az AA méretű ceruzaelem.

Logitech V500

A Logitech V sorozatának jelenlegi csúcsmodellje az 500-as. Dobozában már kisebb, AAA-s elemeket, és a korábban megismert kiegészítők mellett egy gyanúsan lapos vászontokot is találtunk.

Ha a V400-at Lamborghinihez hasonlítottuk, akkor a V500 egy lágy vonalú, macskásan kecses, de mégis feszes Jaguarhoz mérhető. A görgő helyén egy lapos részt találtunk négy pici nyíllal. A felület olyan, mint a notebookos tapipadoké, ahogyan húzzuk rajta az ujjunkat, úgy görget négy irányba. Hogy halljuk, éppen dolgozik, a valódi görgők hangját imitáló zajt ad ki. A mozgó alkatrész nélküli megoldás tartós lehet, kérdés, hogy mennyi idő alatt kopik ki ujjunk alatt az egér ezen része, és hogy megfelelően precízen használható-e.

A V500 hátulja is tud egy trükköt. Első ránézésre nagyon alacsony, de ez csak a szállítási/tárolási pozíciója.

Az alján egy retesz elmozdításával felemelkedik a fara, ezzel magasabb lesz a rágcsáló, valamint előtűnik a vevő tárolására szolgáló nyílás és az elemekhez tartozó LED. Felemelt fenékkel a V500 már valamivel magasabb a V400-nál, és eleje is meredekebben lejt, így valószínűleg kényelmesebb is nála, bár egy centiméterrel rövidebb. A V200 és V500 hossza között több, mint egy centiméteres különbség van.

A fenékemelgetős Logitech érzékelője vörösen világít, és a rágcsáló elejére került. Szintén mélyen ül, mint a V200-as szeme, ezzel biztosítva, hogy egyenetlen terepen is jól lásson. A két mikroceruzaelem egymás alatt helyezkedik el. A V500 is méretes tappancsokat kapott, amelyeken ellenállás nélkül siklik.

Összecsukott állapotban kényelmesen befér az egér a párnázott szövettokba, így szállításkor sem lesz baja.

Tesztelés, értékelés

A Logitech SetPoint kezelőszoftvere nem túl összetett, de minden fontosabb funkció megtalálható benne. A My Mouse részen négy fülön állíthatjuk az elektronikus rágcsáló paramétereit. Az elsőn a gombok és görgő funkcióját adhatjuk meg, a másodikon a mozgás és a görgő finomságát.

A harmadik fül játékokhoz kapcsolódik, így notebookos használatnál nem olyan érdekes. Beállíthatjuk, hogy az egér paramétereit a SetPoint vagy az operációs rendszer állítsa, és egyes opciókban felülbírálhatjuk a játékok beállításait. A negyedik fülön az elem(ek) állapota ellenőrizhető. Érdekes, hogy az optika felbontásáról sehol sincs információ.

A Tools szekció két fülén információkat találunk a meghajtóprogramról, és felsoroltak pár linket a Logitech terméktámogató oldalaihoz.

A Logitech triót összehasonlítva a Microsoft legkisebb vezetékesével látható, hogy a V200 mértben nem is olyan sokkal kisebb nála, persze, egy Logitech MX518-hoz képest már közel 3 centiméter a lemaradása.


Vajon melyik a kakukktojás?

A három rágcsálót négytagú csoport vizsgálta. A cikkíró mellett három, átlagos felhasználó is próbát tett velük, akik általában internetezésre, szövegszerkesztésre és játékra használták őket. Először a V200 került terítékre. A két elem súlyát minden felhasználó azonnal megérezte, egyeseket zavart, másokat nem. A jó minőségű talpaknak köszönhetően a nehezebb egér is könnyen siklott. Gombjaival és görgőivel minden tesztalany meg volt elégedve, csak azt nehezményezték, hogy a görgő alatti gomb nehezen járt, de azért a tekerő elmozdulása nélkül működtetni lehetett. A V200 mozgására és pontosságára nem volt panasz, photoshopos pixelbűvölésre és játékra is megfelelő volt, bár természetesen nem nyújtotta a kimondottan erre a célra tervezett egerek precizitását. A fogásán egyértelműen érezni lehetett, hogy a jószág kisebb az átlagosnál, így nem annyira tenyérrel, mintsem ujjakkal kellett irányítani, hosszú távon kicsivel kényelmetlenebb volt nagyobb társainál. A tesztcsoport egybehangzó véleménye szerint ez volt a legjobban használható V-s Logitech, komolyabb kritikát csak a súlya érdemel.

A V400 egyértelműen a legférfiasabb volt a tesztalanyok között, a hímnemű vizsgálóknak ez a modell tetszett a legjobban. Működése több szempontból is épp olyan sportkocsis volt, mint a megjelenése. A gombok keményen jártak, akár a sportautók pedáljai. A görgővel nagyszerűen lehetett navigálni, ahogyan egy jó autó volánjával. A feszes, lapos forma esztétikus volt ugyan, de kissé kényelmetlen. A tenyérnek nem adott szinte semmilyen támaszt, az oldalsó gumis felület éles határai miatt csak egy fogásban kényelmes, amit nem biztos, hogy mindenki ideálisnak talál majd. A lekapcsolós lézer késleltető hatását minden tesztalany figyelmeztetés nélkül észrevette. Szövegszerkesztés közben, hosszabb gépelés után, nem ott ugrott elő az egérmutató, ahol számítottak rá, és játékban is jelen volt a zavaró hatás. Jó pont, hogy a súllyal már nem volt gond.

A V500 szokatlan görgőjét kétkedve fogadták a tesztalanyok. Sajnos a rossz érzések használat közben sem tűntek el. A négy nyíllal nehéz volt kis lépésekben haladni, de gyors görgetést sem lehetett megvalósítani vele; mondhatni egyféle sebességre volt képes. Az oldalra mozgatás, a közeli érzékelők miatt még szerencsétlenebb volt. Véleményünk szerint jobb lenne ezt a fajta kezelőszervet a későbbiekben nem erőltetni. A gombok a V500-on már puhábban jártak, mint a V400-on, de nem voltak olyan jók, mint a V200-on. Az egér formája minden felhasználónak tetszett, mókás ötletnek találták, hogy összecsukható. A szélső, íves gumírozás mindenkinek kényelmes volt, de a megemelt fenék lehetett volna valamivel magasabb és hosszabb is. Talán egy két lépcsőben állítható faron érdemes lenne elgondolkodnia a Logitech mérnökeinek. Pontosságban a V500 is hozta a V200 szintjét, talán csak a kisebb, körülményesebb forma miatt volt kicsit nehezebben irányítható, amit viszont a kisebb tömeg ellensúlyozott.

Értékelés

A tesztelők egyöntetű véleménye volt, hogy tartós használatra a V200-at választaná, még annak ellenére is, hogy az átlagnál nehezebb. Ugyan 8400 forintos árával ez volt a legolcsóbb tesztalanyunk, a konkurensekhez képest a szám meglehetősen magas.

A V400-nak az ára is sportkocsis. Közel 12 000 forintot kell adni a jó megjelenésű, dupla lézeres, strapabíró, de mindennapi használatban nem mindenkinek praktikus, kényelmes darabért. A V500 13 000 forinti árával már a legkomolyabb játékosegerek árkategóriáját ostromolja. Megjelenésre nagyszerű, a görgőt kiváltó négyirányú pad már nem annyira. A forma és a gombok kényelmesebbek, mint a V400 esetében, de a V200-zal lényegében nem veszi fel a versenyt.

rudi

A Logitech egereket a GO-RUN Kft. bocsátotta rendelkezésünkre.

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés