Hirdetés

Logitech G413 billentyűzet: szén és ezüst

Mechanikus kapcsolókkal, de letisztult külsővel érkezik a Logitech gamer billentyűzete.

Bevezetés, külső

A Logitech játékosokra koncentráló G részlegének billentyűzet-portfóliójában viszonylag alul helyezkedik el a G413, annyira, hogy ez az első, már mechanikus kapcsolókkal szerelt modell, így pontosan egy lépcsővel van feljebb, mint a korábban tesztelt, membrános G213 Prodigy. A két változatban – Carbon és Silver, azaz sötétszürke és ezüst színben – elérhető klaviatúrából a Carbont próbáltuk ki.

Hirdetés

Külső

Ahhoz képest, hogy a G213-hoz mennyire hasonló a neve, a G413 egy teljesen más állatfaj: nemcsak tudását, de kinézetét tekintve is egészen más iskolát követ. Méretét, külsejét és tulajdonképpen szolgáltatásait illetően is a HyperX Alloy FPS-hez áll a legközelebb, ugyanis rendkívül minimalista: alapterülete 445 x 132 mm, azaz alig nagyobb annál, amit a billentyűk maguk elfoglalnak a standard asztali kiosztást figyelembe véve. Ez persze csak úgy volt lehetséges, hogy a Logitechnél minden csicsáról és extráról lemondtak, a tartozékok között nem szerepel a csuklótámasz, nem kapunk extra funkcióbillentyűket, sőt még a visszajelző LED-ek száma is visszafogott (bár erre tulajdonképpen a helyszűke nem adna okot).


[+]

Bár az eddigiek alapján joggal hihetnénk, hogy a gyártó a G413-at hordozhatóságra szánta, ez nincs így, legalábbis nem utaltak úgy rá, mint az Alloy FPS esetében a HyperX: a vaskos kábel nem eltávolítható, a csomagban pedig nincs hordtáska sem. Ráadásul a billentyűzet kifejezetten súlyos, tömege az 1,8 méteres vezeték nélkül is 1,1 kg, köszönhetően a masszív szálcsiszolt alumíniumburkolatnak, amelyet az általunk kipróbált Carbon változatnál sötétszürkére színeztek.


[+]

A sötétszürke alapszín és a fekete billentyűk a piros háttérvilágítással állnak kontrasztban – az ezüst kivitelnél ellenben fehér színű LED-ek kerültek a kapcsolókba. A két szín nem keverhető, azaz nem kérhetünk G413 Carbont fehér színnel.


[+]

Azon kevés helyek egyikén, ahol nem takarják a billentyűk, az alumíniumot a visszajelző LED-ek és a Logitech G logója töri meg. Ez utóbbi, ami a G213 esetében színesen világított, itt csak egy egyszerű jelvény, és a visszajelző LED-ekből is csak kettőt kapunk: az egyik a Caps Lock állapotáról, a másik a Game üzemmódról tájékoztat bennünket.


[+]

Hátára fordítva a billentyűzetet egy egyszerű, masszív, bordázott műanyag talpat láthatunk, rajta az elengedhetetlen gumitappancsokkal és két kihajtható lábbal. A talpat keresztben egy vékony kábelcsatorna osztja ketté, ez jól jöhet például a fejhallgató kábelének átvezetésére – a G413 ugyanis rendelkezik egy teljes értékű USB 2.0 porttal is, így USB-s headsetekhez is ideális.


[+]

Már említettük, a billentyűzet híján van a plusz gomboknak – ez pedig azzal jár, hogy minden elérhető extra funkciót az F sorra pakoltak fel, innen tudjuk menet közben módosítani a háttérvilágítást, itt vannak a médiakezelő gombok és innen kapcsolgathatjuk a Game üzemmódot is. Ez nem jelenti azt egyébként, hogy a klaviatúra nem tud ennél többet, ehhez azonban telepítenünk kell a Logitech megszokott Gaming Software programját, amely a plusz szolgáltatásokat nyújtja: ennek segítségével lehet makrókat és profilokat készíteni, beállítani, hogy a Game üzemmódban mely gombok legyenek inaktívak, és így tovább. A programról a G213 tesztjében részletesen írtunk már, így erre most nem térünk ki külön.

Tartozékok és használat

A G413 legnagyobb vonzereje alighanem az lesz, hogy viszonylag kedvező áron kínál mechanikus kapcsolókat – mégpedig nem a megszokott Cherry MX kínálat valamelyik darabját, hanem a Logitech saját fejlesztésű, Omron által gyártott Romer-G kapcsolóit. Aki – mint ahogy mi is – a Cherry MX-hez, azon belül is mondjuk a Redhez szokott, elsőre furcsának fogja érezni a Romer-G-t. Bár papíron ugyanúgy 45 grammos eszközről van szó, mégis jóval keményebbnek tűnik.

Ennek oka egyszerű: a Logitech számára a fejlesztésnél kizárólag a játékosok szempontjai számítottak, így a Romer-G inkább a Cherry MX Speedhez hasonlít: 1,5 mm-es a kapcsolási útja (a Red 2, a Speed 1,2 mm-nél kapcsol), ezután viszont meredeken emelkedik a csillapítás karakterisztikája, ezért a Redhez szokott ujjak az elején hamar elfáradnak tőle. Ez nem baj, egyszerűen csak igényel némi megszokást, átszokást a klaviatúra, de ha ezen a perióduson túljutottunk, akkor egy tényleg gyors és közepesen zajos billentyűzetet használhatunk (a kapcsolók nem kattogósak, mint az MX Blue, de a mechanika hangosabb a Rednél).

Játékra tehát kifejezetten szimpatikus a G413, és miután sikerült megszokni, hogy kevesebb energiát kell a gombok lenyomásába fektetni, a gépeléssel is kibékültünk. Tartósság szempontjából lehet érdekes, hogy a Logitech a Romer-G kapcsolók élettartamára 70 millió leütést ad meg.


[+]

Maguk a billentyűk viszonylag egyszerű, ABS-ből készült, mártott-gravírozott kivitelűek, a csomagban pedig kiszedőt és cseregombokat is kapunk, amelyek eltérő, ujjunk számára határozottabb visszajelzést kínáló alakot kaptak. Az effekt egyébként minimális, nem ettől fogunk jobban játszani, de sötétben, lenézés nélkül segíthet a megfelelő gombok megtalálásában.


[+]

Ahogy az előző oldalon már írtuk, az extra szolgáltatások tekintetében a G413 nem fog elkényezteni minket. A háttérvilágítás például szigorúan monokróm, ami a Carbon esetében a piros színt takarja, ennek legfeljebb fényerejét tudjuk módosítani az Fn+F7 gombok segítségével, öt fokozatban. Apró érdekesség, hogy a fokozatok függenek attól, hogy a Gaming Software-ben mit állítottunk be fényerőnek, ez lesz ugyanis a maximum, innen haladhatunk öt lépcsőben lefelé.

Effektekből egyedül a „lélegzés” jár a klaviatúrához, ezt viszont csak a szoftverből tudjuk aktiválni. Egyébként számítógépünk bekapcsolásakor ezzel az effektettel indul a billentyűzet, a pulzálás sebességét pedig szoftverből állíthatjuk be.

Ami a lenyomott billentyűk kezelését illeti, a Logitech G413 26 gomb egyidejű lenyomását képes érzékelni, és teljes értékű anti-ghosting is rendelkezésre áll.

Értékelés

Profi összeszerelés, abszolút sallangmentes, minimalista dizájn és csak a legszükségesebbekre szorítkozó funkciók jellemzik a Logitech G413-at, ami a cég belépőszintű mechanikus billentyűzete. A Romer-G kapcsolók viszonylag egyedi jelenségnek számítanak a piacon, hiszen csak a Logitech használja őket, karakterisztikájuk pedig nem a Cherry MX sorozatának szolgalelkű másolata.


[+]

Használhatóság szempontjából teljes mértékben elégedettek voltunk a G413-mal, hiszen gyors, masszív, de talán egy-két extra gombot elhelyezhettek volna rajta a mérnökök, legalább a hangerőállítás számára. A dobozban található plusz billentyűknek és a kiszedőnek mindenestre örültünk, még úgy is, hogy a gombok cseréje nehézkesebb, mint az MX-eknél, a központi, kereszt alakú tuskó helyett a gombokon található négy apró pöcköt kell beügyeskedni a helyére. Persze gombokat viszonylag ritkán cserélget az ember, így ez még nem katasztrófa.


[+]

Mint oly sokszor, nem egyszerű a döntés a G413 értékelésekor, ugyanis az áron múlik minden. A Logitech saját weboldalán 32 000 forintért találjuk meg ezt a billentyűzetet, ezen az áron pedig olyan versenytársakkal kell megküzdenie, mint a szoftver nélkül is makrózható Cooler Master Masterkeys PRO L, vagy a Corsair Strafe Cherry MX 2-3000 forinttal drágábban (piros megvilágítás, extra gombok). A verseny tehát nagy, de mindent egybevetve nekünk tetszett a Logitech G413, mind kivitelre, mind érzésre, nem utolsósorban a Gaming Software kínálta extra funkcióknak köszönhetően is.


Logitech G413 Carbon billentyűzet

Wombath

A Logitech G413 Carbon billentyűzetet a Logitech bocsátotta rendelkezésünkre.

Hirdetés

Azóta történt

Előzmények