Lenovo IdeaPad S540 notebook: energiatakarékos AMD?

AMD alapokra építkezik a Lenovo legújabb elegáns noteszgépe, mely meglepően energiatakarékos is lett.

Tapasztalatok

Kijelző

Középkategóriás notebookja számára a kínai gyártó egy LG gyártmányú IPS panelt, a LG LP140WFA-SPD1-et választotta. A 14 hüvelykes képátló és a Full HD felbontás kombinációja éles képet ad, az 1156:1 kontrasztarány pedig teljesen rendben van – de nagyjából ennyi a pozitívum, ami kiemelhető az egyébként teljesen átlagos és láthatóan irodai felhasználást célzó kijelző tudásából.


[+]

Viszonylag alacsony például a fénysűrűség, melynek maximális értékét 259 cd/m²-nek mértük – beltérben ez elfogadható, és a tükröződéseket csökkentő bevonat tovább javítja az olvashatóságot, de kültéren, erős fényben már kevésnek fogjuk érezni. A színek visszaadása sem erőssége a készüléknek, az sRGB színteret mindössze 56 százalékban képes lefedni a panel, ehhez pedig elég komoly, 6,2-t elérő ΔE tartozik.


[+]

Kiváló viszont a háttérvilágítás, egyenletessége nagyon jó, a fényerő állítása pedig PWM-mentes minden fokozaton.

Hirdetés

Használat közben

Notebookos területen még mindig él az a – valljuk be, nem egészen megalapozatlan – előítélet az AMD termékeivel kapcsolatban, hogy sokat fogyasztó, melegedő, energiazabáló eszközökről van szó. Az IdePad S540-14API azonban sokat tesz annak érdekében, hogy leszámoljon ezzel, a gép ugyanis teljesen kulturáltan viselkedik ezeken a területeken.


[+]

Terhelés nélkül vagy minimális terhelésen hajtva a rendszert az S540 gyakorlatilag némának tekinthető, és ilyenkor a processzor is mindössze 38 °C-os hőmésékletű – a burkolat pedig igazából a szoba hőmérsékletét veszi fel.


[+]

Komolyabb, főleg CPU-terhelő feladatot adva neki persze beindulnak a dolgok: az órajel rövid időre 3,3 GHz-re ugrik fel, majd 5-10 másodperc után ez 3,0 GHz-re csökken, hogy végül 3-4 perc elteltével 2,9 GHz magasságában stabilizálódjon. Mindezek alatt a CPU maga 78-80 °C-os hőmérsékleten üzemelt, úgy, hogy a hűtés zaja még teljesen elviselhető szinten maradt, és a felső burkolat sem melegedett 38 °C fölé, míg alul, a hátsó rész közepén 42 °C-ot mértünk. Nagyjából ugyanezeket mondhattuk el a CPU+GPU együttes terhelése során is – az egyetlen differencia, hogy ilyenkor a CPU órajele 2,4 GHz-en állapodott meg.

Beviteli eszközök

A ThinkPad széria a bizonyíték, hogy a Lenovo képes kiváló billentyűzeteket készíteni, és az ezen a téren szerzett tapasztalatok jót tettek az IdeaPadnak is, bár itt legfeljebb a „jó” értékelést tudjuk kiosztani, a visszajelzés ugyanis, talán a rövid út miatt, kissé kevésbé határozott. Önmagában nézve azonban a klaviatúra jól sikerült, a kiosztás viszont kissé zsúfolt: nagyjából a 13,3”-es kategóriában megszokott látványt kapjuk, az extra centiket ugyanis elveszi a két oldalon található hangszóró; erre később még visszatérünk.


[+]

Még a tapipad kapcsán jegyeznénk meg, hogy ez is jól sikerült, könnyen csúszik rajta ujjunk, felülete is kellően nagy. A gombokat az alsó sarkokba integrálták, ezek is kényelmesek. Tőle jobbra található az üzleti világból egyre inkább átszivárgó ujjlenyomat-olvasó, mely gyors, pontos, és természetesen tökéletesen működik a Windows Hellóval.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés