Léghűtés zajmentesen

Hirdetés

A processzorhűtő

A processzorhűtő


Batman – akarom mondani Bat Cool

A Coolink Bat nem éppen szokványos felépítésű és kinézetű processzorhűtő. Bordája egy denevér alakját imitálja, több színben megvásárolható, és opcionális LED-diódák beépítésével színesen világíthat. Az alumíniumborda és rajta a 12 cm-es ventilátor merőlegesen áll az alaplapra. A processzor és a hűtőegység hatékony összekötéséről egy masszív hőcső (heat-pipe) gondoskodik, melynek hőszállító képessége többszázszorosa a rézének. A hűtő robosztus felépítése és nagy mérete ellenére sem mondható nehéznek; tömege a hátsó támasztóegységgel együtt sem éri el a 700 grammot.


Tartozékok serege

A hátsó támasztóegység hallatán a tapasztaltabb hűtésszerelők már sejthetik, hogy a Bat felszereléséhez bizony ki kell venni az alaplapot. Az Intel Socket 478, Socket T (775) foglalatba illeszkedő és az AMD K8-as processzoraira lehet felszerelni. A szükséges rögzítőelemek, csavarok, hővezető paszta, valamint a LED-ek és egy ventilátorszabályzó mind-mind részei a felszerelésnek.



[+]

A LED-eket még a felszerelés előtt a helyükre kell rakni! Sajnos, mire minden a helyére került, a LED-ek kiestek helyükről, és nem volt kedvünk megint szétszedni mindent, csak hogy szépen világítson – valószínűleg nem voltunk elég határozottak, amikor beszereltük őket. A ventilátor egy 12 centiméteres, állítható fordulatszámú Coolink Super Silent. Fordulatszáma 1100 és 2000 rpm között változtatható, így légszállítása 30,6 és tekintélyes 61,2 cfm között mozog, miközben hangereje 19,5 és 31,5 dBA tartományban változik. A tizenkét centis ventilátor előnye az a nyolccentisekkel szemben, hogy a nagyobb lapátok kisebb fordulatszámon (azaz halkabban) több levegőt képesek mozgatni.

A beszerelés

Mivel csendesíteni szeretnénk, így figyelembe kell venni, hogy egyes perifériák rezegnek, mások rontják a légáramlást és ezzel a hűtés teljesítményét is. A torlaszokat vagy megszüntetjük átrendezve egy kicsit a ház belvilágát (például az alsóbb PCI-aljzatokba tesszük a nagyobb méretű kártyákat, a széles IDE-kábeleket kicseréljük csőkábelekre), vagy több ventilátort szerelünk be. Ez utóbbi egyszerűbb, de kell az a sok zajforrás?!

A CPU-hűtő felszerelésével kezdtünk. Ez elég időigényes volt a rengeteg alkatrész miatt (mint fentebb említettük, a LED-ekkel meg is gyűlt a bajunk), majd az alaplap került a helyére, ezután raktuk be a kártyákat és legvégül a meghajtókat.


Nem montázs, nem retus – ez ekkora!

A kábelezésnél igyekeztünk úgy elhelyezni a sok vezetéket, hogy ne álljon semmi sem a levegő útjába. Csőkábeleket használtunk, és a tápegység alaplapi kábele is szépen össze van kötözve (már gyárilag), így az sem állt szerteszét a házban, akadályozva a levegő áramlását. Az eredeti terv szerint két darab 12 centis ventilátorral szellőztettük volna a házat. Mivel a processzor hűtőventilátora közel került a ház hátulján lévő szellőzőnyíláshoz, nem láttuk értelmét még egy ugyanolyan levegőszállító beszerelésének, így csak a tápegység fölé szereltünk be egy ventilátort a processzorhűtővel ellentétesen, hogy együttesen forgassák a levegőt házban.


A végül mégiscsak világító CPU-hűtő egyenesen
a külvilágból szívja a levegőt, nem igényel segítséget

A merevlemezek hűtéséhez nem használtuk ki a 9 x 9 centis rögzítőhelyeket, ugyanis ezek a tárolókkal együtt külön légáramlási rendszert alkotnak. Egyetlen merevlemezünk nem igényelt hűtést, és elzártsága miatt egyáltalán nem melegítette a rendszer többi részét.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

Előzmények