A tápegység
Legyen végre csönd!
Ezzel a felkiáltással lehetne legjobban jellemezni következő írásunkat. Célunk egy halk konfiguráció összeállítása volt, melynél különös tekintettel voltunk a költségekre. Borsos áruk miatt igyekeztünk mellőzni mindenféle drága, extrém hűtési és halkítási technológiát, mint a vizes, kompresszoros vagy Peltier-rendszerek. Most eltekintünk a meglévő rendszerünk házi átbarkácsolásától is, hiszen ez sok esetben a garancia elvesztésével jár, és avatatlan kezek ilyen műveletekkel akár több kárt is okozhatnak, mint amennyit használnak. Marad tehát a legkézenfekvőbb módszer: eredeti, gyári alkatrészek összeválogatása. Igény szerint a későbbiekben visszatérhetünk moddolt (átalakított) hűtésekre is. Mostani akciónkban a Kelly-Tech Kft. volt segítségünkre az alábbi alkatrészekkel:
- Coolink CoolAP350FL passzív, ventilátor nélküli táp (kb. 35 750 Ft),
- Chieftec BA01BBB ház (kb. 26 400 Ft),
- két darab Coolink CoolVS4B 12 centiméteres Cool Super Silent ventilátor fordulatszabályzóval (kb. 2130 Ft/db),
- Coolink Bat CPU-hűtő Socket 478-hoz és AMD K8-hoz (kb. 11 000 Ft – bruttó kiskereskedelmi árak).
A táp
Ez az alkatrész általában sarkalatos pontja egy konfigurációnak. Amint nagyobb teljesítményű processzorokról (pl. Prescott-magos Pentium 4) vagy csúcs-videokártyákról (GeForce 6800 és Radeon X800) van szó, óhatatlanul felmerül a kérdés: mekkora táp kell hozzá? És a válasz általában: nagy. A nagy teljesítményű tápokkal kapcsolatban nagy hőtermelés is jár, ennek kordában tartásához ventilátorok kellenek, ám azok zajt keltenek. Mostani alanyunk mellőzi a légkavarókat, a hőt a táp házára vezeti át, így hangtalan és mégsem melegszik jobban, mint ventilátoros társai.
Coolink AP350FL – a lenge öltözet sokat sejtet
A tápot már gyárilag ellátták két Serial ATA-csatlakozóval, így nincs szükség átalakítókra. A MOLEX rendszerű tápcsatlakozók – melyekből hatot kapunk – gyárilag "önkitolósak", ami apróság ugyan, de sokszor megkönnyíti az ember dolgát (nincs is dühítőbb egy-egy beszorult tápvezetéknél). Ezzel a lépéssel a távol-keleti gyártó terméke végre megközelíti a nagybetűs, eredeti MOLEX csatlakozók minőségét. A MOLEX ezt a szabványt az AMP-től vette át abban az időben, mikor a Távol-Keleten még számítógépet sem láttak. Az ipar belendülésével, mint minden mást, a MOLEX csatlakozókat is elkezdték másolni több vagy inkább kevesebb sikerrel. Az eredeti csatlakozók egyszerűen soha nem ragadtak be, kidolgozásuk és anyagminőségük pedig messze meghaladta az utánzatokét.
Hirdetés
A hosszú kábelek mindenhová kényelmesen elérnek még nagyméretű házakban is. Az alaplapba csatlakozó adag össze van kötegelve, így erre már nincs gondunk. Végén 20 tűs csatlakozót találunk, ezzel még a régi hagyományokat követjük, de i925/915 chipsetes alaplappal rendelkezőknek sem kell aggódniuk, átalakítóval használhatják ezt a néma tápot is. Sajnos a molexek vezetékei nincsenek gúzsba kötve (minden jót egyszerre nem várhatunk el), de ezen egy ügyes kéz hamar tud változtatni.
Kábelbokréta Coolink módra – "molexből" hat jár
Kívülről az egység – a szellőzés réseit leszámítva – úgy néz ki, mint egy átlagos táp. Több hangtalan konkurensével ellentétben nem csúfítja semmilyen külső hűtőborda. Megnéztük a belsejét is, és nem láttunk benne mást, mint egy nagy hűtőbordát és jól elrendezett vezetékeket – ventilátort egy picit sem. Nehéz volt szétszedni és összerakni, mert sok anyag van benne, és mindennek milliméter pontosan meg van a helye. Egy átlagos felhasználót ez csak annyiban érint, hogy egy picit nehezebb a szokványos tápegységektől és semmi hangja sincs.
Termetes borda gondoskodik a hűsítésről
Megközelítőleg 300 watt leadására képes, ez nagyjából elég egy izmos processzornak (100 W), egy komolyabb videokártyának (100 W alatt) és a rendszer további alkatrészeinek (alaplap, perifériák, hűtőrendszer). Talán a legerősebb csúcs-videokártyákhoz már kicsit kevés, de ott a hangtalanságát is megöli a képmegjelenítő általában csöppet sem halk hűtése. Nagyon szimpatikus, hogy nem a maximális teljesítményét írják rá, hanem azt a teljesítményt, melyet a táp biztonságosan, hosszú időn át tud nyújtani.
A ház
A ház
Egy Chieftec Bravo sorozatú BA01BBB házba szereltük a tápot és később a Prescott-magos „kályha” köré épülő rendszerünket. Az alaplap szinte elveszett a kicsinek egyáltalán nem mondható számítógép-házban. 53 centiméteres mélységével és 65 centiméteres magasságával szerverháznak is tökéletes; masszív acél alapanyaga miatt LAN-partira nem szívesen cipelnénk. Szellőzés tekintetében nagyon jók a ház adottságai, modding szempontjából csak az ajtón (mert az előlapon ilyen is van), meg a festésen változtatnánk.
A kidolgozásra egy rossz szavunk sem lehet; az élek mindenütt szépen le vannak kerekítve, amint az várható is egy Chieftec háztól, így szinte lehetetlen megvágni magunkat. A termetes géplakás négy darab kihajtható lábon áll, melyek nagyon stabillá teszik. A kulccsal zárható előlapon USB 2.0, FireWire és audiocsatlakozókat találunk egy kis lefelé nyíló ajtó mögé rejtve. Apró, de nagyon hasznos figyelmesség a házhoz adott ferritgyűrű. Ez a kis alkatrész a vezetékek zajmentesítésére szolgál. Ajánlatos a reset- és bekapcsológombok vezetékeit rácsavarni, hogy egy elektronikus zajforrás (pl. mobiltelefon) ne okozzon esetleg végzetes katasztrófát – újraindulást.
Kellékek és a ferritgyűrű
A házban hat darab 5,25 hüvelykes, nyolc darab rejtett és két frontoldali 3,5 hüvelykes periféria helyezhető el. A kisebbeket könnyen és csavarmentesen tudjuk beszerelni műanyag rögzítőelemeken, melyek elnyelik a nemkívánatos rezgéseket is, így meghajtóink (jellemzően merevlemezek) szinte hangtalanul működnek. Az 5,25 hüvelykes egységekhez két-két speciális csavart kell becsavaroznunk a biztos tartás eléréséhez, ezután egyszerű mozdulattal tudjuk elölről betolni, illetve eltávolítani meghajtóinkat. A rögzítéséhez szükséges csavarokat (és két tartalék csavart az oldallaphoz), a ház középső merevítőelemének oldalába csavarva találjuk, ez nagyon praktikus, mert így nehezebb elveszteni őket.
A PCI-bővítőhelyek hét kártya együttes használatára adnak lehetőséget. A kártyákat szintén csavarok nélkül tudjuk rögzíteni. A szellőzés két helyen lehet kritikus. A 3,5 hüvelykes perifériák oldalról szerelhetőek be, így ebbe a részbe teljes kihasználtságnál nem sok levegő jut. Szerencsére három darab 9 x 9 cm-es ventilátornak van hely a meghajtók közelében. A másik hely értelemszerűen a processzor, grafikus kártya és táp alkotta „Bermuda- háromszög”.
A 12 centisek rácsozata kellően finom – nem fog rajtuk süvíteni a szél
A hátlapon a két 12 centiméteres ventilátorhely kivezetőnyílása dominál, az egyik a ház legtetején, a táp fölött, a másik a táp alatt, mondhatni a szokásos helyén, a processzor magasságában helyezkedik el. A tökéletes szellőzéshez további két darab, 9 x 9 centiméteres légszállítót helyezhetünk el az oldallapban kialakított felfogatási pontokra. Mivel ezeket (és azt a hármat, melyek a merevlemezeket hivatottak hűteni) célszerű befelé irányítani, így mosható légszűrőt is kapuk hozzájuk, ami eliminálja a befelé igyekvő szennyeződést. A 12 x 12 centiméteresekhez nem jár ilyen figyelmesség, azokat érdemes kifelé fújó irányban beépíteni.
A processzorhűtő
A processzorhűtő
Batman – akarom mondani Bat Cool
A Coolink Bat nem éppen szokványos felépítésű és kinézetű processzorhűtő. Bordája egy denevér alakját imitálja, több színben megvásárolható, és opcionális LED-diódák beépítésével színesen világíthat. Az alumíniumborda és rajta a 12 cm-es ventilátor merőlegesen áll az alaplapra. A processzor és a hűtőegység hatékony összekötéséről egy masszív hőcső (heat-pipe) gondoskodik, melynek hőszállító képessége többszázszorosa a rézének. A hűtő robosztus felépítése és nagy mérete ellenére sem mondható nehéznek; tömege a hátsó támasztóegységgel együtt sem éri el a 700 grammot.
A hátsó támasztóegység hallatán a tapasztaltabb hűtésszerelők már sejthetik, hogy a Bat felszereléséhez bizony ki kell venni az alaplapot. Az Intel Socket 478, Socket T (775) foglalatba illeszkedő és az AMD K8-as processzoraira lehet felszerelni. A szükséges rögzítőelemek, csavarok, hővezető paszta, valamint a LED-ek és egy ventilátorszabályzó mind-mind részei a felszerelésnek.
A LED-eket még a felszerelés előtt a helyükre kell rakni! Sajnos, mire minden a helyére került, a LED-ek kiestek helyükről, és nem volt kedvünk megint szétszedni mindent, csak hogy szépen világítson – valószínűleg nem voltunk elég határozottak, amikor beszereltük őket. A ventilátor egy 12 centiméteres, állítható fordulatszámú Coolink Super Silent. Fordulatszáma 1100 és 2000 rpm között változtatható, így légszállítása 30,6 és tekintélyes 61,2 cfm között mozog, miközben hangereje 19,5 és 31,5 dBA tartományban változik. A tizenkét centis ventilátor előnye az a nyolccentisekkel szemben, hogy a nagyobb lapátok kisebb fordulatszámon (azaz halkabban) több levegőt képesek mozgatni.
A beszerelés
Mivel csendesíteni szeretnénk, így figyelembe kell venni, hogy egyes perifériák rezegnek, mások rontják a légáramlást és ezzel a hűtés teljesítményét is. A torlaszokat vagy megszüntetjük átrendezve egy kicsit a ház belvilágát (például az alsóbb PCI-aljzatokba tesszük a nagyobb méretű kártyákat, a széles IDE-kábeleket kicseréljük csőkábelekre), vagy több ventilátort szerelünk be. Ez utóbbi egyszerűbb, de kell az a sok zajforrás?!
A CPU-hűtő felszerelésével kezdtünk. Ez elég időigényes volt a rengeteg alkatrész miatt (mint fentebb említettük, a LED-ekkel meg is gyűlt a bajunk), majd az alaplap került a helyére, ezután raktuk be a kártyákat és legvégül a meghajtókat.
Nem montázs, nem retus – ez ekkora!
A kábelezésnél igyekeztünk úgy elhelyezni a sok vezetéket, hogy ne álljon semmi sem a levegő útjába. Csőkábeleket használtunk, és a tápegység alaplapi kábele is szépen össze van kötözve (már gyárilag), így az sem állt szerteszét a házban, akadályozva a levegő áramlását. Az eredeti terv szerint két darab 12 centis ventilátorral szellőztettük volna a házat. Mivel a processzor hűtőventilátora közel került a ház hátulján lévő szellőzőnyíláshoz, nem láttuk értelmét még egy ugyanolyan levegőszállító beszerelésének, így csak a tápegység fölé szereltünk be egy ventilátort a processzorhűtővel ellentétesen, hogy együttesen forgassák a levegőt házban.
A végül mégiscsak világító CPU-hűtő egyenesen
a külvilágból szívja a levegőt, nem igényel segítséget
A merevlemezek hűtéséhez nem használtuk ki a 9 x 9 centis rögzítőhelyeket, ugyanis ezek a tárolókkal együtt külön légáramlási rendszert alkotnak. Egyetlen merevlemezünk nem igényelt hűtést, és elzártsága miatt egyáltalán nem melegítette a rendszer többi részét.
Teszt és értékelés
A konfiguráció összeállt, jöhet egy röpke tesztelés és az eredmények.
Pentium 4 (Prescott) 2,8 GHz |
Pentium 4 (Prescott) 3,43 GHz |
35-43 °C | 38-45 °C |
Összehasonlításképpen: vízhűtéssel 38-42 °C-os hőmérsékletet mértünk.
Mivel kevés és alacsony fordulatszámú ventilátor került a házba, a rendszer szinte hangtalan lett. Akik léghűtéshez vannak szokva, azok észre sem veszik, hogy zúg a gép, s ha leszabályozzuk a ventilátorokat, semmi sem hallatszik. Több órás játék ellenére sem volt nagy hőség a házban, a processzor is mindössze pár fokot melegedett.
Összegzés
A ház nagyon jó, a 9 cm-es ventilátorok műanyag tartóelemeken fekszenek, így azok egyáltalán nem okoznak vibrációt. A 12 centiseket viszont a ház hátára kell csavarozni, és bizony rezgett is tőle egy picit a gép – ezt a rezgést azonban szilikon alátétekkel meg lehet szüntetni. A táppal teljes mértékben meg voltunk elégedve, nem sikerült megizzasztani, még azt is megkockáztatjuk, hogy hűvösebb volt, mint hasonló kapacitású léghűtéses társai. A Bat processzorhűtő is kitűnő termék; bár kissé kényelmetlen, hogy beszerelésekor ki kell venni az alaplapot, de cserébe biztos rögzítést nyerünk. Valóban nagyon csendes; ha leszabályozzuk, egy mukkot sem hallunk belőle, emellett hűtőteljesítménye is megfelelő. A 12 centis ventilátorok kis fordulatszámon ugyancsak hallhatatlanok; maximális fordulatszámon viszonylag hangosnak találtuk őket, bár ilyenkor tekintélyes hőszállítással szolgál. Teljes fordulatszámra a processzor 100 %-os kihasználtsága mellett sem volt szükség.
A bemutatott termékek bruttó kiskereskedelmi áron összesen mintegy 77 410 forintba kerülnek; ezért az összegért egy teljes, halk és hatékony hűtési rendszert kapunk, mely további ventilátorokkal kiegészítve egy kisebb szervert is hűvösen tud tartani. Akik számára ezek fontos szempontok, és nem riadnak vissza az árcédula láttán, azoknak tapasztalataink alapján ajánljuk a Chieftec és a Coolink fent leírt termékeit.
zERo
A csöndes PC összeállításához szükséges Chieftec és Coolink komponenseket a Kelly-Tech Kft. bocsátotta rendelkezésünkre.