Wireless
Érdekes jelenség, hogy a kezdetben alaplapok gyártásával foglalkozó vállalatok az utóbbi időben hogyan szélesítették termékkínálatukat. Az Asust ma már videokártyáiról és notebookjairól is jól ismerjük, de palettájukon találunk optikai meghajtókat, házakat, tápokat, kisebb barebone gépeket is. Ugyan később kezdte a paletta szélesítését, de szintén több hardveres versenyszámban indul a Gigabyte. Mindkét gyártó jelen van a vezeték nélküli hálózati (Wi-Fi) elemek egyre élénkülő piacán is.
Hirdetés
Az Asus WL-500g router nem csak egyszerű vezeték nélküli hálózati osztómű, hanem sok egyéb érdekességgel is bír. A wireless kapcsolatok mellett négy hagyományos, 10/100 Mbps-os vezetékes csatlakozóval és egy USB porttal is felszerelték. Az utóbbira hangszórót csatlakoztatva akár a számítógépünkön lejátszott zenét is meg tudja szólaltatni a router. Természetesen a szokásos funkciók sem hiányoznak, mint a DHCP kliens és szerver, IP címfordítás, tűzfal funkciók, VPN pass-through. A Wi-Fi hálózat biztonságáért WPA2 védelem felel. A kis antennával ellátott készülék a maximális 54 Mbps-os sebességet beltérben 25 méterig, kültérben, akadály nélkül akár 60 méterig is biztosítja, 11 Mbps-on 40 m, illetve 100 m a hatósugara. A sok extrával ellátott router ára 21 300 Ft.
Hogy a központtal kommunikálni tudjunk, számítógépünkbe szükség lesz egy vevőkártyára. Ebből az Asus mindhárom elterjedt fajtából kínál választást. A PCI kártya formájában érkező Asus WL-138g vételára 6 700 Ft, és legnagyobb sebessége 54 Mbps, amit a routerhez hasonlóan beltérben 25 méterig, kültérben akár 60 méterig tud tartani. A notebookokhoz való, PCMCIA kártya formájú WL-107g adapter ára 7 400 Ft. A harmadik variáns, az USB-s WL-167g, melyért 8 100 forintot kell fizetni.
A Gigabyte is kínál 54 Mbps-os vezeték nélküli routert. A GN-BR01G ugyan csak a legszükségesebb funkciókkal rendelkezik, de cserébe nagyon kedvező az ára: 13 600 Ft. Négy vezetékes hálózati portja ennek a készüléknek is van, de okos USB nem jutott rá. A DHCP, tűzfal, VPN funkciók szintén a sajátjai, de vezeték nélküli biztonsága gyengébb, csak a WPA védelmet ismeri. Hasonló tulajdonságokkal bír, de a Super G-nek nevezett nagyobb sebességű átvitelt is támogatja a GN-B49G router. Az extra sebesség jó esetben 108 Mbps-ot jelent, de ez csak a megfelelő Gigabyte vevőkkel érhető el. További érdekessége, hogy WEP kódolása akár 152 bites is lehet. A gyorsabb Gigabyte router vételára 19 400 Ft.
A Gigabyte PCI és PCMCIA kártya formájában kínál turbós, 108 Mbps-os vevőegységet. Az asztali gépekbe szerelhető GN-WP01GT vételára borsos, 9 600 Ft, a notebookos GN-WMAG egy ezressel olcsóbb. A lassabb, 54 Mbps-os PCI-os GN-WPKG ára viszont kedvező, 5 500 Ft, és a hasonló tudású PCMCIA-s GN-WMKG is hasonló árban van. Az USB-s GN-WBKG vételára 7 200 Ft, maximális sebessége 54 Mbps.
Ugyan alaplapokat nem gyárt, de a hálózati eszközök piacán nagy elismertséget vívott ki magának a U.S. Robotics. Korábban már szóltunk a legújabb, leggyorsabb termékcsaládjáról, a MAXg-ről, melynek csúcssebessége 125 Mbps, most megérkezett az egyetlen információ, ami hiányzott, az ár. A PCI, PCMCIA és USB vevőegységek ára egyaránt 13 000 forint környékén alakult, a vezeték nélküli elérési pont (access point) vételára 23 000 Ft. A termékpaletta csúcsán álló routerért 26 800 forintot kell fizetni. Az összes termék ismeri a WPA2 biztonsági protokollt.
A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!