Az egér, értékelés
A Microsoft legújabb, magyar kiosztású billentyűzetből és egérből álló kombójának mutatóeszköze nem más, mint a jól bevált Wireless Optical Mouse 2.0A típusú, vezeték nélküli egység. Ez az egér külön is megvásárolható, egy tesztpéldány közel fél évvel ezelőtt hozzánk is eljutott, akkor alapvetően elégedetten tudtunk nyilatkozni róla.
Hasonlóan elégedettek lehetünk a Microsoft Wireless Optical Desktop Comfort Editionnel érkezett ikertestvérével is, mely leginkább külső színösszeállítását tekintve különbözik a nálunk járt, 2.0-s (tehát nem „A”-s) verziószámot viselő darabtól. A Wheel Mouse Optical funkcióit, és az Intellimouse Explorer ergonómiáját (plusz a Tiltwheel technológiát) öröklő rágcsáló szürke-fekete színével igazodik a klaviatúrához, fogása kényelmesnek mondható, a kidolgozás- és anyagminősége szokás szerint elsőrangú.
A nagyobbik testvérhez (Intellimouse Explorer) képest kissé összement egér lapátkezű felhasználók számára nem a legideálisabb megoldás, továbbá azok, akik többgombos egérrel rendelkeztek korábban, hiányolhatják róla az oldalsó gombokat, őket kárpótolhatja valamelyest a Tiltwheel technológiájú görgő, mely lehetővé teszi az oldalirányú scrollozást is.
A görgő nem racsnis mechanikájú, így használata eleinte kissé szokatlan lehet, ugyanakkor némi gyakorlat után kellően pontosan görgethető vele a képernyő tartalma.
Az optikai letapogatórendszer műszaki tulajdonságairól jó szokásához híven semmit nem árul el a Microsoft, ugyanakkor több, mint valószínű, hogy 800 dpi-s érzékenységű szenzor került az egérbe. A mutató mozgása ennek megfelelően kellően pontos és precíz, nem tapasztaltunk akadozásokat, a frissítési frekvenciát mérő Mouse Rate Checker alkalmazás konstans 125 Hz-es értéket jelzett, azaz az egér maximálisan kihasználja az USB port által nyújtott lehetőségeket.
A Wireless Optical Desktop Comfort Edition dobozában egyetlen vevőkészüléket találunk, mely vagy egy USB portot igényel, vagy egy-egy PS/2 aljzatot az egérnek és a billentyűzetnek (az egér frissítési frekvenciája ez esetben némileg feljebb tornászható). A két-két ceruzaelem behelyezése, és a vevőegység csatlakoztatása után mindkét eszköz azonnal működésre kész, ugyanakkor a szett képességeit (programozható gombok, Tiltwheel görgő) csak az IntelliPoint, illetve az IntelliType Pro alkalmazások (melyek egyben meghajtóprogramként is funkcionálnak) segítségével tudjuk kihasználni, így az említett programok telepítése feltétlenül ajánlott.
Lenyomja a nyuszit
Az alkalmazások – melyek sajnos a klaviatúrával ellentétben nem tudnak magyarul – egyik rendkívül hasznos funkciója a telepek töltöttségi állapotának kijelzése, ugyanakkor a gyártó szerint általánosságban ritkán – mindössze fél évente – kényszerülhetünk elemcserére. Az elemek élettartama talán tovább is nőhetett volna, ha mind az egérre, mind a billentyűzetre került volna kikapcsológomb, a Microsoft megoldása azonban így is kellőképpen takarékosnak tekinthető, ezért emiatt nem szóljuk meg a gyártót.
Összegezvén tapasztalatainkat elmondhatjuk, hogy a Microsoft nevéhez méltó, kitűnő paraméterekkel rendelkező hardver a Wireless Optical Desktop Comfort Edition. A szett domináns darabja kétségtelenül a billentyűzet, mely a teljes típusválasztékot tekintve másodikként kapott magyar kiosztású gombsort, felcsillantván ezzel a reményt, hogy a redmondiak a hardvereszközök tekintetében végre-valahára hazánkban is látnak piaci lehetőségeket (reméljük így fogják látni az Xbox 360 megjelenésénél is). A funkciógazdagságot és a kényelmet tekintve talán nem is kívánhatnánk ennél a billentyűzetnél jobbat, persze mint minden extra funkciókkal, újszerű kialakítással rendelkező eszközt, ezt is előbb meg kell tanulnunk (vagy méginkább meg kell szoknunk) használni.
Termék neve | Microsoft Wireless Optical Desktop CE |
Billentyűzet kiosztása | magyar |
Programozható gombok | 29 db |
Ergonómiai megoldások | csuklótámasz, hajlított billentyűzet-elrendezés |
Egér felbontása | 800 dpi |
Kommunikáció | 27 MHz-es rádiófrekvencián |
Hatósugár | kb. 2 méter |
Áramforrás | 2 x 2 db ceruzaelem |
Interfész | USB, vagy 2 x PS/2 |
Ajánlott bruttó fogyasztói ár | 14 550 Ft |
A szetthez tartozó egér jó kiegészítője a billentyűzetnek, a hiányzó funkciókat (oldalsó gombok) bizonyos esetekben jól helyettesíti a klaviatúra rengeteg programozható gombja. A Tiltwheel technológiájú görgő használatához szintén hozzá kell szokni, utána viszont jó eséllyel már nem is tudunk meglenni nélküle. Mindkét eszköz a vevőegységtől számított hozzávetőlegesen két méteren belül nyújt vezetékmentes szabadságot, ezzel kicsit elmaradva a BlueTooth szabvánnyal kommunikáló társaiktól, ugyanakkor az adóenergia csökkenésével az áramfogyasztás is csökken, a Wireless Optical Desktop Comfort Editionhoz tartozó összesen négy elemmel hónapokon át kihúzhatjuk, szemben a BlueTooth egységek maximum pár hetes üzemidejével.
Mindent összevetve csaknem hibátlan hardverterméknek tartjuk a Wireless Optical Desktop Comfort Editiont, ráadásul a kitűnő minőség, és jó ergonómia mellé most meglehetősen barátságos árcédula is társul; az OEM szett bruttó végfelhasználói ára nincs egészen 15 000 Ft, ami - tekintve, hogy sok kiskereskedés csak az egeret több, mint feleennyiért árulja -, igen kedvező ajánlatnak tűnik. Mindezeket figyelembe véve lapunk különösen ajánlott címkével jutalmazza a Microsoft Wireless Optical Desktop Comfort Editiont.
Ami tetszett:
-
kitűnő minőség,
-
tökéletes ergonómia,
-
TiltWheel-es egér,
-
hosszú elemes működés,
-
megfizethető.
Ami nem tetszett:
-
a szoftver nem tud magyarul.
Microsoft Wireless Optical Desktop Comfort Edition
Renwick
A Microsoft Wireless Optical Desktop Comfort Editiont a SVED Rt. bocsátotta rendelkezésünkre.