ISAW A3 Advanced akciókamera: ígéretes

ISAW A3 Advanced

A direkt sportoláshoz, illetve extrém szabadidősport-tevékenységhez szánt különleges kialakítású, speciális tulajdonságokkal bíró kamerák lassan egy évtizedes múltra tekinthetnek vissza, de igazán az elmúlt 2-3 évben váltak népszerűvé. Tökéletesen alátámasztja ezt, hogy az olyan, specialistának számító piaci résztvevők, mint a GoPro vagy a Drift mellé felzárkóztak az iparági nagyhalak, így például a Sony vagy a JVC is. Sőt, a közelmúltban megjelentek ezen a fronton korábban teljesen ismeretlen cégek, márkák is, amelyek termékeikkel szeretnének kisebb-nagyobb darabokat kiharapni az egyre inkább dagadó tortából.

A piackutató cégek felmérései, elemzései szerint ugyanis a kereslet folyamatosan nő az akciókamerák iránt. A GoPro már milliárdos forgalmat bonyolít évente, így nem csoda, hogy sokan próbálják több-kevesebb sikerrel átemelni az amerikai cég által kitalált és bevezetett megoldásokat. Közéjük tartozik a dél-koreai ISAW is, amely jelenleg, 2013 végén két ilyen terméket kínál: tesztünk alanyát, az egyszerűbb és olcsóbb Advancedet, és a nagyobb tudású, ám drágább Extreme-et.

Hirdetés

GoPro stílusjegyek

Az első, felületes pillantásra könnyen azt hihetné az ember, hogy egy GoPro kamerát lát, hiszen a formák, méretek egyértelműen az amerikai konszern modelljeit idézik. Jobban megvizsgálva a készüléket azonban már találkozhatunk néhány markáns különbséggel. A frontfelületről például hiányzik a monokróm LCD kijelző, hátuljára viszont az alapkiszerelés részeként került egy színes, kéthüvelykes "monitor". A csatlakozók, tehát a micro USB és a micro HDMI ez esetben is a készülékház oldalára került, hasonlóan a microSD kártyaolvasóhoz, valamint az akkumulátor garázsának ajtajához.


Három kezelőgombot és ugyanennyi LED kontroll-lámpát építettek a 6,2 centiméter széles, 4,2 centiméter magas és 3,2 centiméter vastag kamerára, amelyről a mikrofon és egy kisteljesítményű hangszóró sem hiányzik. A készülékház matt fekete, a szennyeződéseknek remekül ellenálló kopogós műanyagból készült. Nem tűnik túl strapabírónak, úgyhogy jobb nem dobálni. A kifejezetten igényes, napsárga színű kartondobozban az eszköz mellett helyet kapott két darab műanyag tok, egy vászontasak, egy USB kábel, a magyar és idegen nyelvű használati utasítás, az akkumulátor, a lencsevédő kupak és számtalan kiegészítő, illetve néhány öntapadós lap, amelyek segítségével különféle felületekre rögzíthető a kamera.

Bekapcsolva

A színes LCD kijelző nagyban megkönnyíti a használatot, hiszen nem csak az egyes funkciók, beállítások érhetőek el segítségével viszonylag egyszerűen, de a már rögzített képek, videók újranézését is biztosítja, és persze azt is lehet rajta látni, hogy éppen mit rögzít az ember. Működés közben folyamatosan informál az akkumulátor töltöttségi állapotáról, a memóriakártyán lévő szabad hely nagyságáról, illetve az aktuális képmódról, aktív funkciókról, beállításokról.

A menürendszer felépítése logikus, kezelését kis ikonok, ábrák segítik elő, amire szükség is lehet, hiszen magyarul nem tud. Használatába hamar bele lehet jönni annak ellenére is, hogy a kijelző nem érintésérzékeny, tehát csak a kamerán elhelyezett gombok segítségével lehet navigálni a kezelőfelületen. Sajnos távirányító nem jár mellé, és arra sincs mód, hogy egy alkalmazás segítségével okostelefonról vagy tabletről vezéreljük az eszközt. Ez azért elég nagy hiányosság, hiszen ha például sisakon használja valaki, akkor nem látja a visszajelző LED-eket, így előfordulhat, hogy fogalma sincs, elindította-e a felvételt. A kiegészítő funkciók között beállítható az automata kikapcsolás, be- és kikapcsolhatóak a fény- és hangjelzések, beállítható a dátum, és a memóriakártya is megformázható.


A technikai specifikációk alapján az akkumulátor 150 percen keresztül bírja a strapát, de tapasztalataink azt mutatták, hogy az üzemidő közelebb áll a két órához. Hálózati áramforrásra csatlakoztatva másfél óra alatt telik csordultig energiával, USB-s töltés esetén viszont 3,5 órára van ehhez szükség. Városnézés, turistáskodás esetén lehet önmagában is használni, de ha sportolásra kerül a sor, akkor muszáj bedugni a hatvan méteres mélységig vízálló, átlátszó műanyagból készült tokba, ráadásul a különféle felületekre nem is maga a készülék, hanem ez a burok rögzíthető a különféle kiegészítők segítségével. Ezek között megtalálhatóak a különféle csuklók, csatlakozók, felfogatók, csavarok, illetve a különféle tapadólapok. Sajnos a fejpánt és a kormányra csavarozható bilincs hiányzik a kínálatból, pedig ezek nem kerültek volna sokba, és sokoldalúbban, megbízhatóbban használhatóak, mint a már említett kiegészítők.

Fotók és videók

Állóképek

A készülékkel természetesen állóképek is készíthetőek, de aki a hagyományos fényképezőgépeknél megszokott funkciógazdagságot és képminőséget várja, az csalódni fog. Azért lőhetőek vele egész szép fotók, de inkább csak akkor, ha a fényviszonyok ideálisak. Háromféle felbontással használható: 3,5 megapixelnél (2304x1536 képpont) a képarány 3:2; 3,15 megapixelnél (2048x1536 képpont) a képarány 3:4; 2,6 megapixelnél (2034x1296 képpoont) pedig 16:9. Bekapcsolható a TimeLapse funkció, ilyenkor a masina meghatározott időközönként (0,5/1/3/5/10/30 mp) automatikusan készít egy képet, illetve aktiválható a Burst mód is, amikor is 5 másodperc alatt rögzít 35 fotót.



Videók

A szokásoknak megfelelően videózásnál is számos képmód közül választhat a felhasználó. Bár a készülék támogatja a Full HD anyagok elkészítését, ilyenkor be kell érni másodpercenként 30 képkockával. 720p mód kiválasztása esetén ez megduplázható, amire mozgásnál, sportolásnál szükség is van. Emellett meg kell még említeni a 480p (848x480) opciót is. Egyrészt itt a kisebb felbontásból adódóan ugyan a minőség nem lesz olyan jó, viszont cserébe megnövekszik a felvehető időtartam. Másrészt itt már lehetőség nyílik másodpercenkénti 120 képkockás rögzítési sebesség bekapcsolására, aminek köszönhetően elméletben egész jó lassított felvételek is készíthetőek.

Fényviszonyok mérésére alkalmas szenzorral nem rendelkezik a kamera, ezért a felhasználónak manuálisan kell megadnia egy háromfokozatú skálán (sötét, közepes, világos), hogy nagyjából milyenek a külső körülmények. Akkor sem történik tragédia, ha valaki ezt elmulasztja, de tény, hogy a helyes beállítás jó hatással van a végeredményre. Azért a sötétet ez a készülék sem szereti túlságosan, kicsit fátyolosak az éjjel készített videók, viszont legalább a zajosodást sikerült jelentősen lecsökkenteni, így e téren a legtöbb akciókameránál jobban teljesít.

A 3,5 megapixeles CMOS szenzorral ellátott eszköz beépített képstabilizátorral nem rendelkezik, ami sajnálatos, hiszen a rázkódás sokszor intenzíven jelentkezik, ami sportolás, kerékpározás vagy síelés közben nem meglepő. Épp emiatt nagyon fontos a készülék stabil rögzítése – és itt jön be a képbe, hogy nincs rögzítőpánt, és nincs a dobozban satuféleség sem. A tapadólapok, ha csak minimális távolságot is, de csúszkálnak, ráadásul a kamera hajlamos "bólogatni" rajtuk. Ezen mondjuk lehet segíteni egyes esetekben, például madzaggal, fáslival rá lehet hurkolni, bandázsolni a kormányra, esetleg szigszalaggal meg lehet támogatni a műszerfalon.

Értékelés

Az ISAW Advanced 79 000 forintos ára már sejtette, hogy a kép minősége felülmúlja a belépőszintű akciókamerákét. Nem is okozott csalódást azt leszámítva, hogy az alapkiszerelés részeként elérhető kiegészítők segítségével nagyon-nagyon nehéz stabilan rögzíteni a kamerát, aminek eredményeként a zavaró rázkódás kikerülhetetlen. Ezen persze olykor lehet valamelyest segíteni különféle trükkös megoldásokkal, illetve videós alkalmazásokkal. Például már a YouTube is kínál ilyen szolgáltatást, tehát nem is kell feltétlenül nagy mágusnak lenni ahhoz, hogy javítsunk a végeredményen; ettől függetlenül még zavaró a dolog.

És, ha már filmes programok... A különböző sportkameragyártó cégek honlapján elérhető bemutató videók messze felülmúlják azt, amit nekünk sikerült az eszközből kihozni. Tény, hogy az égiek nem fogadtak kegyeikbe, hiszen abban a pár napban, amíg az Advanced nálunk vendégeskedett, az időjárás kifejezetten elkeserítő műsort produkált. Napsütésnek nyomát sem láttuk, tiszta kék ég, remek fényviszonyok helyett szürke, félhomályos, nyálkás derengéssel kellett beérnünk, de ez még nem minden.

A legtöbb ilyen promó film ugyanis komoly utómunkát követően születik meg, azaz egy átlagos, hétköznapi felhasználónak esélye sincs, hogy elérje azt a szintet, hiszen se az ehhez szükséges hardvereknek, se a tudásnak nincs birtokában. Épp emiatt inkább a nyers felvételeket mutatjuk be itt, tehát teljesen felesleges az ISAW A3 Advanceddel készített videókat összehasonlítgatni a gyártók által feltöltött reklámfilmjekkel.

A kép minősége világosban teljesen átlagos, sötétben pedig e termékcsoportban ugyan a jobbak közé tartozik, de a tökéletestől még mindig nagyon messze van. Az állóképekről gyakorlatilag szóról szóra ugyanezt lehet elmondani, a fényképezés funkció itt is inkább csak kiegészítő szolgáltatás. A kezelhetőségen sokat dob a beépített színes LCD kijelző, de azért egy távirányító néha nagyon jól jött volna. A menürendszer felhasználóbarát, kezelésébe könnyen bele lehet jönni, és talán az sem nagy baj, hogy nem tud magyarul. Dizájnjában semmi különlegesség nem fedezhető fel, gyakorlatilag olyan, mintha a GoPro közeli rokona lenne. A tok tényleg jól bírja a strapát, és a vizet is távol tartja a készüléktől. Mindent összevetve egy átlagos modellt ismertünk meg az ISAW A3 Advanced személyében, amelyen volna még mit csiszolgatni, de ennyi pénzbe ez fért bele.

elefant

Az ISAW A3 Advanced akciókamerát az ISAW magyarországi képviselete bocsátotta rendelkezésünkre.

  • Kapcsolódó cégek:
  • ISAW

Azóta történt

Előzmények