Megjelenítés
A cikkben közölt árakat nagykereskedelmi (megfelelő kiskereskedői haszon hozzáadásával) és kiskereskedelmi partnereink listái alapján képeztük 25% áfa hozzászámításával. A bemutatónkban szereplő termékek – többek között – a nagykereskedelmi partnereink weboldalain feltüntetett kiskereskedésekben vagy kiskereskedelmi partnereinknél vásárolhatóak meg. A számítástechnikai termékekre a legtöbb esetben 2 év garancia vonatkozik, az eltérő garanciaidőket külön közöljük.
Nagy tapasztalattal bír miniszámítógépek terén a Zotac. Legújabb ZBOX szériás modelljébe már optikai meghajtót is integráltak, ráadásul nem akármilyet: igazi multimédiás mindenesként a HD-ID33 Blu-ray lemezek olvasására is képes. A központi egység szerepét a megszokott Atom tölti be, melynek most kétmagos, 1,80 GHz-es, D525-ös verzióját választották. Ahogy illik, a HD videók kódolásában jeleskedő NVIDIA ION2 platform kis GeForce-a segíti ki grafikában. Ezúttal is maradt a Zotac a megszokott receptnél: memóriát (két notebookos, SODIMM foglalatba) és merevlemezt (2,5”-os méretben) mi választhatunk. A beépített optikai meghajtó miatt megújult a Zotac mini-PC háza. Találunk rajta HDMI és DVI monitorkimenetet, két USB 3.0, egy eSATA-val közös és egy hagyományos USB 2.0 csatlakozót. Furcsasága, hogy hangot csak a HDMI-n tud kiadni, a nyolccsatornás hangrendszernek nincs más digitális vagy analóg kimenete. A felszerelésből említést érdemel még az n-es Wi-Fi adapter. A Zotac ZBOX HD-ID33 vételára két év garanciával 113 000 forint.
Lényegesen olcsóbb, de multimédiában nem sokkal marad le vetélytársai mögött a Zotac friss AMD-s megoldása. A ZBOX AD01-E lelke a kétmagos, 1,50 GHz-es Athlon Neo X2 L325 processzor, mely lazán felveszi a versenyt a kétmagos Atommal, legalábbis, ami a teljesítményt illeti, mert gyártástechnológiában és hőtermelésben azért lemarad vetélytársa mögött. A mellé telepített 780G északi híd viszont multimédiában nagyon jó, a kis Radeon HD 3200, ami benne lakozik, kezeli a HD filmeket. Az AMD-s minigép a szokásos Zotac házban érkezett, amit Intel belsővel már mi is kipróbáltunk. Oldalain hat USB 2.0, egy eSATA, HDMI, D-Sub és SPDIF csatlakozókat osztottak el. A kis masinába ezúttal is nekünk kell szerelnünk 2,5 hüvelykes merevlemezt és egy notebookos DDR2 memóriamodult. Az AMD-s ZBOX vételára nagyjából 50 000 forint.
Ugyancsak nagyon erős az Asrock Mini HTPC sorozata, melyben az egyik csúcsmodell a Core 100HT-BD. Nevében a Core szócska Core i processzorára, a BD betűk pedig Blu-ray lejátszójára utalnak. Idehaza egy elég komoly, készre szerelt konfiguráció kapható Core i3-350M processzorral, 4 GB memóriával, 500 GB-os, 2,5 hüvelykes merevlemezzel, n-es Wi-Fi és Gigabit Ethernet adapterrel, két USB 3.0, egy HDMI és egy eSATA csatlakozóval. Sajnos ez a nagyon komoly kis HTPC nem éppel olcsó darab, vételára megközelíti a 170 000 forintot.
Szépen lassan beköszönt a digitális televíziózás kora. A nagy váltásra 2012 elején kerül sor, de már most rengeteg digitális vételre alkalmas eszközt kínálnak a gyártók. Ezeket alapvetően két csoportra oszthatjuk. Az elsőbe azon modellek tartoznak, melyeknek nincs kódkártyája, így csak az ingyenes csatornákat (M1, M2, Duna TV, RTL Klub, TV2, Duna Autonomia, Euronews) tudják fogni. A kódkártyás berendezésekkel és megfelelő előfizetéssel a hazai kínálat az AXN, Cool, Film+, National Geographics, Disney Channel, Hírt TV, ATV, Private Spice, Sport Klub és FEM 3 adókkal bővül. Eddig még nem láttunk USB csatlakozóba dugható, pendrive-nál alig nagyobb digitális tévétunkert kódkártyával. Most már ilyen is létezik az Alcor DTV Conax formájában. Ez az egyedi kis tuner 19 900 forintba kerül, féléves MindigTV Extra előfizetéssel (ez a kódkártyás csatornákat jelenti, értéke 9000 forint) 25 900 forintért vásárolhatjuk meg.
Mini-ITX
Ha már szó volt az Atomról és kis alapterületű számítógépekről, megemlítjük az Intel két új alaplapját. Mindkettő picike, Mini-ITX méretű. Elsősorban irodai felhasználásra szánták őket, tehát nem a multimédiás képességeken, hanem az áron van a hangsúly. Így nincs HDMI csatlakozó, Wi-Fi adapter, a grafikáért pedig a CPU-val egybetokozott, gyengécske IGP felel. Bővítőkártyákat egyetlen PCI csatlakozóba tehetünk, a memóriát két notebookos aljzat várja, az Ethernet vezérlő pedig csak 10/100 megabites. Az egyszerűbb, egymagos, de 1,80 GHz-es Atom D425-tel szerelt Intel D425KT alaplap vételára három év garanciával 18 000 forint, a kétmagos Atom D525-tel szerelt D525MW 3-4000 forinttal drágább.
Ha pici, és nem fölöslegesen drága házat keresünk hozzájuk, akkor érdemes szétnézni az LC-Power kínálatában. Az ITX 1340MI modell 75 wattos külső táppal például már 10 250 forintért a miénk lehet. A 220 x 200 x 60 milliméteres csöppségbe az alaplap mellé csupán egyetlen 2,5 hüvelykes meghajtó fér, szellőztetéséhez pedig két 40 milliméteres ventilátornak készítettek elő helyet. Formatervének és a mellékelt állványnak köszönhetően állítva és fektetve is használható.
Hirdetés
Alig drágább, kereken 11 000 forintot kóstál az LC-Power ITX 1320MI. Ebbe a nagyobbacska, 226 x 314 milliméter alapterületű házba már vékony, notebookoknál használatos optikai meghajtó is elfér a 2,5 hüvelykes adattár mellett. Előlapjára két USB és két hangcsatlakozót telepítettek a bekapcsolóval átellenes oldalra. Ahogy kisebb testvéréhez, az ITX 1320MI-hez is 75 wattos külső tápot mellékelnek.
Szintén ekkora tápja van a trió harmadik tagjának, az LC-Power ITX 1360MI-nek. Alapvetően ugyanolyan elrendezésű, mint az előbbi modell, csak egy kicsivel csinosabb homlokzatot kapott, ahol a csatlakozók és az optikai meghajtó is ajtó mögé rejtőzött. Előbb nem említettük, hogy a nagyobbacska kis LC-Powerekbe az 5,25 hüvelykes vékony optikai meghajtó mellé már 3,5 hüvelykes merevlemezt tehetünk. Jó hír, hogy ez az igényesebb frontú, állítva és fektetve is használható modell sem drágább 11 875 forintnál.
Vegyesen
Az igényes, bőrből készült táskák és tokok kedvelőinek kínál egyhetes akciót a Bluechip webáruház. Facebook oldalának kedvelői és a Hazai pálya olvasói a Krusell márkájú termékekre kapnak 5% kedvezményt, ha vásárláskor jelzik, honnan tudnak az akcióról. A kínálatban mobiltelefonokhoz, fényképezőgépekhez és kisebb-nagyobb notebookokhoz való tokok szerepelnek. Rengeteg lányos modell is található köztük, így szeretteinknek is válogathatunk.
Nagyon látványos, graffiti mintás notebook-kiegészítőkkel kedveskedik vásárlóinak a SpeedShop webbolt. A Canyon márkájú csomagokban egyedi, limitált szériás egeret, 16 hüvelykes notebookhoz való skint és a notebook fedelére ragasztható matricát találunk, melyek vételára 8690 forint. Jó hír, hogy az egyes termékek külön-külön is megvásárolhatóak, sőt a kínálatban találunk még egereket, további fejhallgatókat és webkamerákat is.
Játékosoknak való kiegészítőket gyárt a Mionix. Két nagyon kellemes egerét, a Saiph 3200-at és a csúcs Naos 5000-et már korábban kipróbáltuk. Nyáron árban és tudásban is a kettő közé érkezett meg a Naos 3200, mely kívülről a Naost, felbontásban a Saiph-ot követi. Érzékelője viszont nem lézeres, hanem optikai, és egy picivel a Saiph specifikációja alatti tudással bír. Éppen a napokban járt nálunk többedmagával egy egértesztben, egészen meg voltunk vele elégedve. A Mionix Naos 3200 vételára körülbelül 13 000 forint.
Nem csak egereket, hanem játékosoknak való füleseket (pontosabban headseteket) is kínál a Mionix. A Keid 2.0 rendelkezik a jó játékos headset minden fontos paraméterével. Először is hatalmas, párnázott hangszórói vannak, ami a szintén méretes pánttal együtt hosszú órákra kényelmes viseletet biztosít. Nem kevesebb mint három méter hosszú vezetékét zsinóros burkolatba húzták, hogy kevésbé legyen a megtörés veszélyének kitéve. A vezetékre került hangerőszabályzó és mikrofont némító gomb is. A Mionix Keid 2.0 vételára 13 000 forint, amiben benne van egy praktikus hordtok. A fekete mellett fehér színben is elérhető.
Szintén a játékosokat veszi célba a Genius KB-G235 billentyűzete. Legfőbb jellegzetessége, hogy a játékokban gyakran használt kurzormozgatóit és a WASD-négyest vörös színből rakták ki. Jó hír, hogy a kurzorosok fölötti hatost nem forgatták el, a billentyűzet felső peremére pedig nyolc extra gombot tettek. Néggyel médialejátszó funkciókat vezérelhetünk, néggyel pedig alkalmazások indíthatóak. A Genius KB-G235 játékos billentyűzet nem drága, 3000 forint körüli áron megkaphatjuk.
Notebookok
Az Asus hazai kínálatában két olyan, érdekes notebook jelent meg a napokban, melyeket már sokkal korábban teszteltünk. Az első a vállalati felhasználásra szánt B53F. A kellemesen szögletes formatervű, fémborítású, 15,6 hüvelykes, matt monitorral ellátott masinának van dokkoló csatlakozója, Smard Card olvasója, ellátták ujjlenyomat-olvasóval és 3G modemmel is. Emellett érdemes még kiemelni speciális akkumulátorát, ami a Boston-Powertől származik. Élettartama lényegesen hosszabb, mint a hagyományos notebook-akkumulátoroké, ezért az Asus nem csak a gépre, hanem az akkura is három év garanciát vállal. Konkurenseivel ellentétben az Asus vállalati gépéről sem hagyta le a HDMI monitorkimenetet. A 2,53 GHz-es Core i3-380M processzorral, 3 GB memóriával, 320 GB-os, de sajnos csak percenként 5400-at pörgő merevlemezzel, n-es Wi-Fi adapterrel, Bluetooth modullal és 3G modemmel ellátott verzió vételára 305 000 forint. A turbóval 2,80 GHz-ig gyorsuló Core i5-460M processzor, még egy gigabájt memória és 500-as merevlemez felára 40 000 forint.
Még érdekesebb és még drágább az Asus NX90, amit a hangtechnikában és formatervben neves Bang & Olufsennel közösen fejlesztettek ki. A tükrös felületű fémbe csomagolt, szokatlan formájú notebook minket is elvarázsolt. Nemcsak látványban, formatervben és kivitelezési minőségben, hanem hangban is. A dánok ezúttal is nevükhöz híven teljesítettek. Persze a csúcstechnológiának és egyediségnek komoly ára van – szó szerint. A hardverben csak közepesen extrém Asus NX90 Core i7-740QM processzorral, 6 GB memóriával, két 640 GB-os merevlemezzel, Blu-ray-olvasóval, GeForce GT 335M grafikus kártyával, 18,4 hüvelykes Full HD monitorral és a szokásos full-extrás kiegészítőkkel (Wi-Fi, Bluetooth, HDMI, eSATA, USB 3.0), illetve hibrid tévétunerrel nagyjából hétszázezer forintba kerül. Biztosak vagyunk benne, hogy a hazai piacra érkező néhány darab ennek ellenére hamar gazdára talál.
Racionálisabb dologgal kedveskedik vásárlóinak az AcerShop. Az Acernek az a hazai stratégiája, hogy alapvetően csak egy év garanciát ad termékeihez, így – látszatra – jobb indulóárral tudja adni ugyanazt a vasat, mint a konkurensei. Bár felárért további garanciaéveket vehetünk, sokak számára ez az konstrukció nem szimpatikus, azonban most év végéig több modellt is megnövelt, hároméves garanciával vásárolhatunk meg a miskolci vagy a budapesti Acer márkaüzletben, illetve webboltjukban. A kínálatban TimelineX-eket (Aspire és TravelMate sorozatból egyaránt), Ethos formatervű óriást, de kedvező árú Aspire 5742ZG-t és AMD-s 5552G-t is találunk.
A kisebbik processzorgyártó platformjára épül az Acer egyik újdonsága. Az Aspire 5625G a TimelineX szériához hasonló fémfedeles, karcsú házat kapott. A 15,6 hüvelykes masina lelke az AMD Phenom P940 négymagos processzora, mely 1,70 GHz-es órajelen befér a 25 wattos TDP osztályba, tehát nem fogyaszt sokat. Mellette a grafikáért is egészen komoly hardver, Mobility Radeon HD 5650 felel, ami a kijelző 1366x768 pixeles felbontásán a legújabb játékokkal is elboldogul. A 4 GB memóriával, 500 GB-os merevlemezzel, HDMI csatlakozóval, n-es Wi-Fi adapterrel, hatcellás akkumulátorral és Windows 7 Home Premium operációs rendszerrel ellátott Aspire 5626G vételára egy év garanciával 243 467 forint.
rudi