Értékelés
Sapphire Pure Innovation A9RX480 [+]
Véleményünk szerint a Sapphire PI-A9RX480 mindenképpen egy előrelépés az alaplapok piacán, hiszen ez az első igazán komoly típus, ami ATI chipset köré épül, ezidáig ugyanis csak olcsóbb integrált megoldásokat felvonultató, de nem a valódi computer-zseniknek való termékek kerültek a boltok polcaira ATI lapkakészlettel. Ezt az alaplapot összevethetjük az nForce4 chipsetes modellekkel, ám sebességét, funkcionalitását tekintve nem előzi meg azokat. Sőt, több esetben lemarad, emlékezzünk csak a gyenge USB-implementációra, a lassú Firewire-re, a konkurenseknél lassabb és magasabb CPU-használatot igénylő hálózati vezérlőre, illetve az nForce4-es alaplapok esetében megszokottnál picit lassabb IDE portra. Az A9RX480 integrált szolgáltatásaival tehát nem voltunk maradéktalanul elégedettek. A BIOS-t, azon belül is a túlhajtásért felelős részleget viszont ki kell emelnünk, e tekintetben az A9RX480-nak tudomásunk szerint nincs legyőzője, bár itt sem volt minden makulátlan, hiszen egy csúcskategóriás alaplap esetében elvárnánk a ventilátorok hőmérsékletfüggő szabályzását, a hőmérsékletfüggő gépkikapcsolást és a ventilátorleállás-jelző opciót (ezek egy teljesen átlagos alaplap esetében is minimálkövetelmények).
Mindent figyelembe véve úgy gondoljuk, hogy a Sapphire Pure Innovation A9RX480 egy nagyszerű próbálkozás egyelőre több hibával – és egyelőre ismeretlen hazai árral. A csúcskategóriás nForce4-es alaplapok árszintjén az A9RX480 egyelőre nem versenyképes, annál olcsóbban viszont akár - például tuningőrültek számára - jó választás is lehet. Azért az nForce4-es alaplapok sincsenek olyan nagyon "lemaradva" ebben a tekintetben.
Ami tetszett:
- szinte tökéletes tuningopció-arzenál,
- memóriabeállítások sokasága,
- csendes működés (csak passzív hűtőbordák használata),
- jó minőségű audiovezérlő (High Definition Audio),
- a nyák színe.
Ami nem tetszett:
- kevés mellékelt kellék (ez az ártól is függ),
- az alkatrészek elrendezése néhány esetben problémás,
- biztonsági funkciókat tekintve hiányos BIOS,
- lassú USB 2.0-kezelés,
- lassú Firewire-vezérlő,
- viszonylag lassú és magas CPU-használatot eredményező hálózati vezérlő.
fLeSs
A Sapphire PI-A9RX480 alaplapot a HRP Hungary Kft.-től kaptuk tesztelésre, az Asus A8V-E SE pedig a Ramiris Rubin Rt.-től érkezett.