Csúnya incidensek hete, de itt a Linux kernel 4.10
A héten sok biztonsági incidensről kellett beszámolnunk, például arról az – elsősorban katonákat célzó – ismeretlen eredetű malware-ről, ami többek között az izraeli hadsereg berkeiben is felütötte a fejét, vagy a veszprémi pizzériát ért adatlopási botrányról.
A hackerek azt állítják magukról, a célkeresztbe kerülő vállalatok biztonsági rendszerét órák alatt fel tudják törni, derül ki egy kutatásból. Nem kell bűnözőnek lenni azonban ahhoz, hogy az embert érdekeljék a sérülékenységek, a Google kutatói sem károkozási szándékkal írtak olyan kódot, amivel a korábbiaknál olcsóbban és lényegesen gyorsabban, bár egy átlagembernek még mindig meglehetősen drágán lehet ütközéseket generálni a mára 22 éves SHA-1 algoritmusban.
Az izraeli katonák is bedőltek, maguk telepítették a kártevőt (forrás: Izraeli katonák telefonjain találtak kémprogramot)
A CloudFlare a napokban megrázó bejelentést tett: közleményben tudatták a nyilvánossággal, hogy egy szoftverhiba miatt több százezer, általuk védett weboldalhoz köthető érzékeny adatok voltak hozzáférhetők. Ez rendkívül elkeserítő hír egy, a biztonsági faktort növelő cégtől, talán csak az nyugtathatja a szolgáltatásra előfizetőket, hogy nincs jele a sérülékenység kihasználásának, a hibát pedig javították.
Hirdetés
A Nemzetközi Űrállomásra indított csomagot a SpaceX a hétvégén, az viszont ezen a héten derült ki, hogy szoftverhiba akadályozza a dokkolást az űrben. Nagy baj nem történt, időben leállították a manővert.
Az idei évvel kivezeti a Google a felhasználók által sokat szidott 30 másodperces, átugorhatatlan reklámok alkalmazását a YouTube-ról. A meglévő szerződéseket nem bontják fel, de újakat már nem kötnek jövőre. Lesz helyette más, de talán kevésbé bosszantó formában.
Az SHA-1 halott (forrás: Két PDF, azonos SHA-1) [+]
Japán Fukuoka prefektúrájában a rendőrség mobilos appot indított a szexuális bűncselekmények megelőzésére, amihez azt az utat választották, hogy térképen jelölik a korábbi incidenseket hat kategóriába sorolva, az alkalmazás felhasználóit pedig értesítik, ha veszélyes területre tévednek. A szoftverbe segélyhívót is tettek.
A Blizzard bejelentette, hogy leáll a Windows XP és a Vista támogatásával, még idén kikerül a támogatott körből a két operációs rendszer, ezeken nem fog futni többé a World of Warcraft, a StarCraft II, a Diablo III, de még a Hearthstone és a Heroes of the Storm sem. A részletekről majd akkor számolnak be, ha közelít az időpont.
A régi operációs rendszerek nem játékra, hanem múzeumba valók (forrás: A Blizzard is leáll az XP és a Vista támogatásával) [+]
Friss és ropogós: megjelent a 4.10-es Linux kernel, amiről Linus Torvalds azt írta, maga sem gondolta volna, de végül tizenháromezer módosítás került a stabil kiadásba. Ezek között ARM-os eszközök támogatása, kísérleti MD RAID5 writeback cache, illetve az Intel Cache Allocation Technology kernelszintű integrációja is megtalálható.
Belátható időn belül elindulhat a fővárosban az elektronikus jegy- és bérletellenőrző rendszer. A tervek szerint 2018-tól fokozatosan vezetik majd be, addig viszont még sok a teendő: áprilisban elkezdik telepíteni az első kapukat, illetve folyamatosan tesztelik majd a rendszert.
Egyik olvasónk a Mozilla Firefox magyar közösségének felkérésére készített leírást néhány böngészőkiegészítőről, lapunkhoz pedig eljuttatott három bemutatót, melyeket kiemelten fontosnak tartott. Itt lehet olvasni írását.
Jótékonysági célokból vágott bele 24 órás maratoni játékba és annak közvetítésébe egy férfi, aki 22 óra után, a cigarettaszünetben életét vesztette. Azt nem tudni, pontosan mi okozta halálát, de a rendszeres egynapos játékmaratonok biztos nem segítettek. A történet tanulsága, hogy szüneteket kell tartani, mozogni, és lehetőség szerint nem egész nap a gép előtt üldögélni. Ezzel mindenképp csökkenthető a kockázat.
(forrás: Bagóért kelt el a Pebble) [+]
A Microsoft kihagyta a februári javítócsomag publikálását, pedig az SMB protokollban komoly hibát találtak, és ennek részletei is ismertek. Meglepetésre jött egy hotfix, ami viszont nem ezt, hanem egy Flash sérülékenységet hivatott kijavítani. Március közepén jön csak a csomag, ami remélhetőleg megnyugtatóan kezeli majd a fájlmegosztási protokollban tátongó hibát.
Azt eddig is sejtettük, hogy a csődöt jelentett Pebble közel sem kapott annyit a céget felvásárló Fitbittől, mint amikor pár éve 740 millió dollárt ajánlott egy potenciális vevő, az viszont mindenkit meglepett, hogy a most publikált adatok alapján mindössze 23 millió dollárt fizetett a vállalat a Kickstarteren egykor rekordokat döntő startupért.
A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!