Hirdetés

Hét GeForce FX 5900 a ringben

Az utóbbi hetek az nVidiáról szóltak, így mi is trendet lovagolunk. Most hét különböző FX 5900-as kártya mérkőzik virtuális hasábjainkon.

MSI FX5900-TD128

Az MSI (Micro-Star International) az ASUS mellett a másik kiemelt partner az nVidia oldalán. A gyártó csúcsminőségű alaplapjairól is híres, termékpalettáján szinte az összes nVidia GPU-ra épülő kártya megtalálható.

Hirdetés

Az MSI FX5900-TD128gre igazán igényes csomagolásban érkezett, a dobozon hirdetett 28dB-es hangszint viszont kicsit magasnak tűnik. Óriási mérete miatt kíváncsian vártuk, hogy mi is lakozik benne.


Doboz

Nem csalódtunk, rengeteg extrát pakoltak a kártya mellé. Egy használati útmutató, egy tápkábel-elosztó, egy S-Video hosszabbító kábel, egy S-Video -> RCA átalakító, egy S-Video konverter (lásd Gainward vagy Chaintech), egy DVI -> D-Sub átalakító, illetve egy, a játékokhoz szánt kis használati útmutató kapott helyet. Apropó, játékok: Duke Nukem: Manhattan Project, The Elder Scrolls: Morrowind, Tom Clacy's Ghost Recon és egy CD, amin 7 további gáma (borzasztó szó ez, elrettentésül írtuk most ide). Nem maradhatott ki a csomagból a Driver CD, mellé a Photoshop Album SE, a 3D Album SE, a Virtual Drive 7 Professional és az MSI 5.1 Channel DVD lejátszó. Impozáns, rengeteg a körítés a kártyához!


A körítés

Lássuk magát a zsugát! Az MSI első ránézésre itt is nagyot alkotott, a kártya több mint felét belepi az újfajta, minden más kártyától megkülönböztető hűtési megoldása, amely leginkább egy virágra (?) hasonlít. A nyák piros színezetet kapott, a hátlap egy PCI helyet sem foglal el, megtalálható rajta a szokásos D-Sub, DVI és a TV-Out kimenetek.


A kártya felülről

A kártya hátulját a GPU-val egy helyen egy szintén rózsaszínű kis ventilátor hűti.


A kártya alulról

Miután leszedtük a bordát, a szokásos kép fogadott minket:


A kártya alulról, csupaszon

A borda úgy van kidolgozva, hogy a memóriachipeknél kiemelkedés, a GPU-nál pedig bemélyedés található. A kártya hátulján levő kis ventilátor alján egy szivacs található -- az MSI mérnökei biztos tudják, hogy ez jó hővezető anyag, avagy sem.

A hőmérsékletek és a tuning

Látva a robosztus méretű hűtőbordát és a kártya kétoldalas hűtési megoldását, szinte biztosra vettük, hogy a kártya nagyon jól fog teljesíteni. A GPU alapállapotban 38 fokos volt, aminél csak a Leadtek kártyája tudott jobb eredményt felmutatni, majd némi játék után a GPU 71 fokig melegedett, ami az eddigi legjobb eredmény, 5 fokkal alacsonyabb a Leadtek megoldásánál.

Gyorsan meg is kerestük a rengeteg CD közül az MSI kártyájához ajánlott túlhajtószoftvert, amely a 3D!Turbo Experience nevet kapta. Ez érdekes volt a többi tuningprogramhoz képest, ugyanis egy Internet Explorer ablakon belüli webes (flash) felületen állítgathattuk a kártya paramétereit.

Ezek után meglepően tapasztaltuk, hogy a tuning területén "átlagosnak" mondható 470 MHz / 970 MHz-es órajeleket tudtunk kipasszírozni a kártyából.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

Előzmények