Házimozi számítógépből I.

HTPC házak

HTPC házak

Ugyan az asztali DVD lejátszók és felvevők egyre olcsóbbak, mégis sokan számítógépüket szeretnék mozigépként használni, hiszen minek vásárolnának különálló lejátszót, ha már úgyis megvan a számítógép, esetleg egy hardverfrissítés után fölöslegessé vált a régebbi PC bele, mely már nem tudott lépést tartani a játékok igényeivel. Másik megközelítésben vannak olyan felhasználók, akiknek nem elégszenek meg az asztali DVD-felvevők nyújtotta lehetőségekkel, és nem szeretnék, ha egy számítógépes ház éktelenkedne trendi nappalijukban a sikkes hi-fi rendszer és az egész falat beborító TV mellett.

Egyvalami kiemelten fontos a mozizó számítógépeknél, és az a hangtalanság. Illúzióromboló lehet egy feszültséggel teli csendes jelenet közben a ventilátorok zúgása. Aki azt a megközelítést választja, hogy számítógépét hosszú vezetékek segítségével távolabbra helyezi, annak könnyű dolga van, bár szüksége lehet távirányítóra. Egy közepes teljesítményű PC üzemeltetése megoldható akár egyetlen halk ventilátorral is, mely néhány méter távolságból már teljesen hangtalannak mondható.

Nehezebb helyzetben vannak azok, akik HTPC-jüket (Home Theater PC) hi-fi berendezéseik közé szeretnék rejteni. Nekik sajnos az esetek többségében mélyen a zsebükbe kell nyúlni, és még így is kompromisszumokra kényszerülhetnek. A lapos házakban nehezebb megfelelő légáramlást kialakítani, továbbá a szűk helyre nem férnek el a nagy felületű hűtőbordák és hatalmas, de halk, ventilátorok. Ha kis házat választunk, merevlemezből sem tudunk túl sokat használni.

Az olcsóbb szegmensben jó lehetőség a Foxconn DH házsorozata, melyből egyet mi is megvizsgáltunk korábban. A DH-153 hátránya, hogy előlapja nem túl elegáns, inkább irodába, mintsem nappaliba való. Csinosabb a DH-839; ennek fekete előlapját némi ezüst díszíti, frontoldali csatlakozói pedig fedél alá kerültek.


Foxconn DH-839

A médiaház-kínálat ellenpólusán állnak a SilverStone alumínium gyönyörűségei. Az LC02 láttán még a legformásabb hi-fi berendezések is sírva másznának vissza a tervezők asztalára. Sajnos a szépségnek ára van és meg kell érte szenvedni. Az LC02 220 wattos táppal együtt majdnem negyvenezer forintba kerül, és bővítési lehetőségei is korlátozattak. Ugyen elférnek benne a teljes méretű ATX alaplapok is, de csupán két bővítőkártyát szerelhetünk be, melyek közül az egyik AGP-s, a másik PCI-os, vagy mindkettő PCI buszos lehet. Optikai meghajtóból csupán a vékonyak férnek be, és egy merevlemeznek van hely. A szellőzésről két opcionálisan beszerelhető 6 cm-es ventilátor gondoskodik. Ha pusztán mozigépnek szeretnénk használni számítógépünket, akkor ezek a bővítési lehetőségek elegendőek, és a 380 x 100 x 295 mm-es méret és a táppal együtt 2,9 kg-os tömeg is nagyszerű.

Nagyobb teret biztosít az LC01. Külső méretei megközelítik egy miditorony paramétereit: 425 x 159 x 450 mm, de könnyű anyagának köszönhetően táp nélkül csupán 4,5 kiló. Bővíthetőség terén sem kell szégyenkeznie, ugyanis az ATX alaplap mellé elfér két külső és négy belső 3,5"-os meghajtó, valamint két 5,25"-os. A drájvokat csinos előlapi ajtók fedik, így a ház sokkal kisebbnek néz ki, mint amekkora valójában. A majd 16 centiméteres magasságnak köszönhetően teljes bővítőkártyák is elférnek, és a processzorra is rászerelhetőek a nagyobb hűtőbordák, így akár nagy teljesítményű, de halk konfiguráció is építhető az LC01-be. Sajnos a sok jónak a pénztárnál kell meginni a levét, táp nélkül 47 500 forintos vételár formájában.

Szintén tágas, elegáns és valamivel olcsóbb az LC17, melynek vételára táp nélkül 27 000 Ft. Külső méreteit tekintve 2,5 centiméterrel keskenyebb, mint az LC01, de előlapja kivételével acélból készül, így tömege 6,8 kg. A belsejében két 5,25"-os és egy előlap felől megközelíthető, valamint hat belső 3,5"-os meghajtó fér el, így a legelvetemültebb adattárolási igényeket is kielégíti. A sok merevlemez hűtéséhez az előlapon két 9,2 vagy 8 centiméteres ventilátorhelyet alakítottak ki, hátul két nyolcas húzza kifelé a levegőt, és még az oldalfalakra is kerültek szellőzők.

Az LC17 hátuljára pillantva feltűnik, hogy a táp a szokásossal ellentétes oldalra került, ráadásul a levegőt nem is a házból szívja be, hanem az oldalfalon keresztül. Ezzel a megoldással az áramforrás szellőztetése teljesen el lett szigetelve a többi komponenstől. A nagy belmagasságnak köszönhetően teljes bővítőkártyák is kényelmesen beférnek. A sok szellőzőnek köszönhetően akár egy komolyabb két videokártyás rendszer is beletelepíthető a SilverStone házba.

rudi

Azóta történt

  • Házimozi számítógépből II.

    Szokásos szemlénk mellett videokártyákkal és TV-tunerekkel folytatjuk HTPC-s (Home Theater PC) összeállításunkat.

  • Házimozi számítógépből III.

    A hazai piac érdekességei mellett teljes konfigurációkkal fejezzük be HTPC (Home Theater PC) sorozatunkat.

  • Hamarosan karácsony!

    Ebben az évben utoljára jelentkezünk a hazai hardverpiac érdekességeivel, újdonságaival.

  • Mozigép Zalman módra

    A Zalman időnként megörvendeztet minket valami különlegességgel. Most első HTPC házuk, a HD160 próbálta bevenni a szívünket.

Előzmények

Hirdetés