Netbookok világa
Lassan két éve már annak, hogy az Asus a Computexen fellebbentette a fátylat az első Eee PC-ről, és majdnem másfél éve találkoztunk az első próbálkozással, a 701-es kódnév alatt futó modellel. Azóta rengeteg dolog történt, de elsősorban feltűnt a bombasikert elkönyvelő Intel Atom, és a kis masinák gyorsan növésnek indultak méretben és – a gazdasági válság miatt – árban is. Mára oda jutottunk, hogy Dunát lehet rekeszteni a 9-10”-os kijelzővel és Intel Atom processzorral szerelt apróságokkal. Minden lényegesebb gyártó előrukkolt már saját megoldásával, és a közel azonos hardverfelépítés miatt óriási az árharc. Most megpróbáljuk kicsit összefoglalni a netbookok hazai kínálatát, kiemelve az éppen nyerő modelleket.
Hirdetés
Bár a gyártók többsége már leállt, vagy nem is készített 7”-os kijelzővel netbookot, találni még ilyen modelleket a hazai piacon. Messze a legolcsóbb a csupán 49 900 forintért kapható Asus Eee PC 701 Linux operációs rendszerel, de nála jobb és kisebb letöltögető minimálgépet keresve sem lehet találni. Van egy olyan monitora, amelyen meg lehet nézni a rendszer állapotát, és picike billentyűzetével szépen lassan parancsszavakat is lehet gépelni. Akinek kell az XP, az viszont kénytelen61 990 forintot kicsengetni.
Alig drágábban, 69 900 forintért már megvehető a Toshiba NB100 linuxos változata. Ennek a gépnek már 8,9”-os, 1024x600 pixeles kijelzője és Intel Atom processzora van, merevlemeze 80 GB-os, a szokásos Wi-Fi mellett ellátták Bluetooth adapterrel is. Még érdekesebbé teszi a kis masinát, hogy a Toshiba a szokásos kettővel (vagy az Acer egyével) ellentétben három év garanciát vállal rá.
Tavaly nyáron a netbookok gyártói azt ígérték, hogy gépeik árát őszre 80 000 forint környékére csökkentik. Sajnos az időközben kialakult gazdasági helyzet ezt a törekvést derékba törte, ezért még most is 85 000 forint körüli áron kaphatóak azok a netbookok, melyeket mi már használhatónak nevezünk. Durván 260 mm-es szélességükkel már sokkal használhatóbb a billentyűzetük, mint a kisebb, 210 mm körüli modelleknek. Ebben a kategóriában több windowsos gép is található 8,9"-os kijelzővel, Atommal, 1 GB memóriával, 160 GB-os merevlemezzel, Wi-Fi modullal. Közülük mi az Asus Eee PC 904HA-t emelnénk ki, ugyanis annak hatcellás akkumulátora van, míg a többieknek ebben az árban csak hármas, tehát náluk jobban bírja elektromos hálózat nélkül.
Szintén nagy a tülekedés a 95-100 000 forint közötti árkategóriában. Itt találhatóak az első 10,1”-os kijelzővel szerelt gépek, melyeknek ugyanúgy 1024x600 képpont a felbontásuk, mint 8,9”-os társaiknak, de nagyobb a pixelméretük. Rendszerint házuk sem szélesebb, csak a monitor körül van keskenyebb keret. Ebben a mezőnyben az Eee PC-k, a Windek és az Aspire One kíméletlen csatát folytat, ami nagyjából döntetlenre áll. Hiszen a hardvertartalom, a méret, a tálalás és a szoftverkörítés is ugyanaz. Választani szerintünk ízlés alapján érdemes. Annyit még megjegyeznénk, hogy ezekhez a masinákhoz többnyire olyan hatcellás akkumulátort adnak, amely egyetlen töltéssel akár 8-10 óráig is bírja.
Nagyjából 110-120 000 forintnál kezdődnek az igazán csinos és/vagy 3G modemmel felszerelt netbookok. Ezek teljesítményben és egyéb képességeikben semmivel sem jobbak a százezer forint alattiaknál, pusztán csak tetszetősebbek, az meg relatív tulajdonság. Itt az Asus Eee PC 1002HA-ra hívnánk fel a figyelmet, melynek szép sötét fémbevonata van, vételára pedig 119 989 Ft. A legolcsóbb beépített 3G modemes netbookot az Acer prezentálja a kifutó Aspire One A150-nel. Ez a 8,9”-os kijelzővel, Intel Centrino Atom platformmal és kis akkumulátorral ellátott gép 111 990 forintba kerül. A nagyobb, 10”-os kijelzővel és hatcellás teleppel felszerelt, 3G-es Eee PC-ért, az 1000HG-ért már 129 990 forintot kérnek.
rudi