Alaplap, SSD-k, médialejátszó
A cikkben közölt árakat nagykereskedelmi partnereink listái alapján képeztük kiskereskedői haszon és 20% áfa hozzászámításával. A bemutatónkban szereplő termékek – többek között – a nagykereskedelmi partnereink weboldalain feltüntetett kiskereskedésekben vásárolhatóak meg. A számítástechnikai termékekre a legtöbb esetben 2 év garancia vonatkozik, az eltérő garanciaidőket külön közöljük.
Hirdetés
Tovább bővíti egyébként is terjedelmes AMD Socket AM2+ foglalatos alaplapkínálatát az Asus. Most az NVIDIA legerősebb integrált GPU-s chipkészletét, a GeForce 8300-at használta fel. Az ATX formátumú M4N78 Pro durván 25 000 forintos árával (3 év garanciával) a középkategóriába sorolható, de felszereltség szempontjából egészen komoly jószág. Processzorfoglalatába beleillenek a legmodernebb Socket AM3-as modellek is, melyek dupla memóriavezérlőjükek köszönhetően támogatják a DDR2 memóriát. Ebből négy aljzatba akár 16 GB-ot telepíthetünk, és az alaplap támogatja a DDR2-1200-as tuningos tempót is. A chipkészletbe integrált GeForce mellé egy PCI Express 2.0 x16 csatolóba tehetünk külső VGA-t. Érdemes GeForce-ot választani, mert azzal Hybrid SLI-ben együtt tud működni az alaplapi GeForce. Ilyenkor alacsony terhelésnél teljesen kikapcsol a VGA, 3D-ben pedig a kis IGP is beszáll a rajzolásba vagy számolja a fizikát. Az alaplap hátuljára került analóg D-Sub és digitális DVI, valamint HDMI csatlakozó is. Legfeljebb hat SATA és két IDE egységet köthetünk rá, hangjáért nyolccsatornás VIA1708S kodek felel, hálózati vezérlője gigabites.
A memóriás, tápos, processzorhűtős és pendrive-os front után újabb területen folytatódik a Corsair és OCZ csatája. Az utóbbi gyártó SSD-i már régóta a hazai piacon vannak, a Corsair hasonló terméke viszont csak mostanában érkezett. Egyelőre csak egy, MLC technológiájú chipeket használó sorozattal jelentkezett a hajós márka, abból is csak a legkisebb, 64 GB-os modell (van még 128 és 256 GB-os) árát ismerjük, ez 43 500 forint.
Nála elég jelentősen, több mint 15 000 forinttal drágább az OCZ hasonló kapacitású, Apex sorozatú modellje, amely a sokrétű termékpalettán a középkategóriába sorolható. Szintén MLC-s flash chipeket használ, de belül RAID 0 felépítésű, ezért írási tempóban - legalábbis az OCZ szerint - utoléri az SLC-s vetélytársakat. Nagyobb, 120 GB kapacitású verziója 110 000 forintot kóstál, de még gyorsabb. Írási tempója elérheti a 160 MB/s-ot. Mindkét méretben körülbelül 16%-kal drágább az OCZ Vertex sorozata, amely már a teljesítményorientált kategóriába tartozik. Továbbra is MLC technológiát használ, de itt is sebességnövelő trükköt vetettek be. Az adattárnak 64 MB-os gyorsítótára van, amivel a 120 GB-os modell írás csúcssebessége 180 MB/s-ra emelkedett, folyamatos írási tempója pedig elérheti a 100 MB/s-ot.
Múltkor panaszkodtunk, hogy ritkán kerülnek elő olyan, fejlett processzorral szerelt hálózati médialejátszók, melyek számítógép segítsége nélkül is boldogulnak a komoly kódolású HD videók lejátszásával. Most a Conceptronic terméke után egy újabbat találtunk, a Syvio 200-at. Ez a masina külsőre nagyon hasonlít a házimozis körökben közkedvelt Popcorn Hour termékekre. A külső merevlemezházra emlékeztető eszköz lelke a Sigma Designs SMP8635-ös processzora, ami mellett 128 MB DDR RAM és 256 MB Flash-ROM dolgozik. Hátulján kompozit, komponens és HDMI képkimenetet találunk az analóg és digitális audio mellett. Belsejébe SATA csatolójú, 3,5”-os winchesterek férnek, legfeljebb 1 TB tárkapacitást kezel. Hálózatra – és azon keresztül internetre – Ethernet csatolóval köthető, de USB-vel is számítógépünkhöz kapcsolhatjuk, további három USB aljzatára pedig külső adattárakat köthetünk. Linux alapú operációs rendszere a sokféle videó-, hang- és képállomány lejátszása mellett BitTorrent klienst, FTP, Samba kiszolgálót tartalmaz, és NAS funkciókkal is ellátták. A sokoldalú multimédiás eszköz merevlemez nélkül, de távirányítóval együtt 66 000 forintot kóstál.
Komoly házak
Tapasztalataink szerint a ház az a számítógépes komponens, amely az idő múlásával a legkevesebbet veszít árából, használhatósága, teljesítménye sem romlik, tehát jó befektetés. Persze a legtöbben bőven beérik a tízezer forint környékén – vagy alatt – kapható egyszerű példányokkal, de azoknak, akik valami extrát szeretnének, most mutatunk négy lehetőséget.
Halkság és visszafogott elegancia jellemzi a Gigabyte Cupio 6140-et. A 465 mm magas, 486 mm mély doboz egy masszív, igényes alumíniumajtóval kezdődik, amely útjába áll minden errefelé távozni kívánó zajnak. Többi része acélból készült, így tömege táp nélkül épphogy csak átlépi a 10 kilogrammot. Tetejére került egy kis ajtó, ami két USB, egy FireWire, egy eSATA, valamint hangcsatlakozókat rejt. Belsejébe legfeljebb ATX alaplapot, öt 5,25”-os és ugyanennyi 3,5”-os meghajtót tehetünk. Szellőzéséről elöl és hátul is egy-egy 120 mm-es ventilátor gondoskodik, ami szerintünk az esetek többségében elegendő. Fontos érdekessége a Cupionak, hogy előkészítették a Gigabyte 3D Galaxy vízhűtés fogadására, tehát belül kényelmes helyet alakítottak ki a pumpának és a puffertartályának, hátuljára pedig kivezethetőek a hőleadó csövek. Az igényes, szolid és halk Gigabyte ház vételára 31 936 forint.
Távolról sem ilyen diszkrét jelenség a Gigabyte Sumo 5115, amit korábban 3D Aurora 570 néven ismerhettünk. Az 522 mm magas és nem kevesebb mint 570 mm mély, teljesen alumíniumból készült szörnyeteg pofázmánya a korai Csillagok Háborúja filmek stílusában készült – masszív, szögletes. Hatalmas oldallapján ablakon keresztül kukucskálhatunk be. Mögé akár E-ATX alaplapok is elférnek, bennük a legnagyobb grafikus kártyákkal, öt 5,25”-os és hét 3,5”-os meghajtó társaságában. A szellőztetésről elöl egy porszűrős, hátul pedig két további 120 milliméteres ventilátor gondoskodik, mind a három kéken világít. A Gigabyte Sumo 5115 vételára 37 585 forint.
Még egy fokkal nagyobb a Zalman GS1000 tornya, amely 560 mm magas és 580 mm mély. Kialakításához egyaránt használtak alumíniumot, acélt és műanyagot. Az előbbiből vannak a ház oldalfalai, valamint az előlap betétjei, acél a váz, néhány részlet pedig műanyag, így jön ki a ház méretéhez képest nem túl nagy, táp nélkül 12 kilogrammos súlya. Első hallásra kevésnek tűnhet a négy 5,25”-os hely, de alattuk van további hat 3,5”-os egységnek való. Utóbbiakból hármat SATA csatlakozós hot-swap tartóval láttak el, így a bennük tárolt winchestereket az előlapon keresztül akár menet közben is cserélgethetjük. Opcionálisan a másik három merevlemezhelyre is vásárolhatunk ilyen dobozt. A nagy Zalman szellőztetéséről csupán egy hátulra és egy felülre szerelt ventilátor gondoskodik, de még egyet tehetünk felülre és kettőt alulra is. A gép aljában praktikus szerelő és rezgéscsillapító vázban nyugszik a táp. A méretes Zalman GS1000 torony vételára 34 680 forint.
Elsősorban 79 900 forintos árával üt nagyot a Gigabyte 3D Mercury háza. Persze nem véletlenül ilyen drága a 620 mm magas és 535 mm mély óriás. Teljesen alumíniumból készült, így súlya csupán 12 kilogramm. Belsejében a szokásos szerelvények és a hatalmas tér mellett egy komplett vízhűtés lakozik processzorblokkal, két 120 mm-es ventilátorral szerelt hőleadóval, puffertartállyal és a további vizesblokkok könnyű csatlakoztatását segítő csonkokkal. Az egész folyadékos rendszer a ház tetejében helyezkedik el, alatta akár Extended ATX alaplap, négy 5,25”-os és hét 3,5”-os meghajtó fér el. A vizes résznek saját szellőzése van, de további kéken világító, 120 mm-es lapátkereket kapunk a ház elejébe, kettőt pedig a hátuljába.
Kíváncsiak vagyunk, hogy a kedves olvasók a bemutatott házak közül melyikről szeretnének tesztet olvasni a Prohardveren. A szavazatokat május 22-ig várjuk.
Enermax tápok
Régen foglalkoztunk a tápos világban elismert Enermax termékeivel, ezért most átnézzük, mit tudnak komolyabb modelljeik. Kezdenénk a sort az ECO80+ sorozattal, melynek már nevében benne van leglényegesebb tulajdonsága. Gazdaságos, hatásfoka pedig megfelel a 80 Plus szabványnak, tehát 20, 50 és 100 százalékos terhelés mellett is 80% fölötti. A 350, 400, 500 és 620 wattos teljesítménnyel kapható tápokban az Enermax speciális Magma ventilátora van, mely mágneses csapágyon lebeg, kilenc lapátjának feülete pedig az alacsonyabb zajszint érdekében hullámos kialakítású. Idehaza a 400, 500 és 620 wattos modellekkel találkoztunk, melyek két része bontott 12 voltos részlegükön 384, 456 illetve 576 watt leadására képesek. Vételáruk 22 500, 29 000, illetve 34 500 forint.
Annak idején teszteltük, és nagyon meg voltunk elégedve a moduláris Liberty sorozattal. Most a továbbfejlesztett Liberty Eco széria vette át a helyét, mely szintén megfelel a 80 Plus követelményeinek. Lecsatlakoztatható kábeleinek érdekessége, hogy van egy olyan kötege is, amelyre vegyesen raktak IDE és SATA csatlakozókat – kettőt-kettőt –, tehát akinek legfeljebb ennyi meghajtója van, az is megúszhatja egyetlen vezetékkel. Nem éppen olcsó a Liberty Eco 500 wattos modellje, mely két részre bontott 12 voltos ágán 456 W leadására képes. Vételára ugyanis 32 500 forint.
Enermaxéknál a következő hatékonysági szintet a 82+ sorozat jelöli. Ilyen szabvány ugyan nincs, de a 80 Plus rendszernek van olyan szintje – bronz – ami 20, 50 és 100 százalékos terhelésnél is legalább 82 (egész pontosan 82, 85 és 82) százalékos hatékonyságot kíván meg. A PRO82+ család 425, 525, illetve 625 wattos típusát találtuk meg a hazai forgalomban, melyek három részre osztott 12 voltos ággal rendelkeznek, amelyeken 396, 480, illetve 600 W leadására képesek, ez pedig névleges teljesítményüknek több mint 90%-a. Vételáruk 22 000, 31 500, illetve 40 000 Ft. Van moduláris változata is a PRO82+-családnak, ezt MODU82+-nak hívják. Tagjai a lecsatlakoztatható vezetékeken kívül semmiben sem különböznek a PRO82+-októl. A 425, 525, illetve 625 wattos Enermax MODU82+ vételára 28 300, 36 000, illetve 48 000 Ft.
Az Enermaxnál a REVOLUTION85+ tápcsalád képviseli az abszolút csúcsot. Tagjai dupla főtrafós szörnyetegek, melyek hatásfoka 20, 50 és 100 százalékon is eléri a 85%-ot. Mivel megfelelnek a 80 Plus Silver előírásnak, a három hatásfokbeli értéknek legalább 85, 88, illetve 85 százaléknak kell lennie. Szellőztetésükről 135 mm-es ventilátor gondoskodik, csatlakozórendszerük pedig moduláris. Idehaza a 950 és 1050 wattos modellel találkoztunk, melyek hat részre bontott – pontosabban kétszer három részes – 12 voltos águkon névleges teljesítményük több mint 99%-át képesek leadni, vagyis 948, illetve 1044 wattot. Nem csak az óriási tápok teljesítménye, hanem 85 000, illetve 93 000 forintos áruk is mellbevágó.
Netbookok világa
Lassan két éve már annak, hogy az Asus a Computexen fellebbentette a fátylat az első Eee PC-ről, és majdnem másfél éve találkoztunk az első próbálkozással, a 701-es kódnév alatt futó modellel. Azóta rengeteg dolog történt, de elsősorban feltűnt a bombasikert elkönyvelő Intel Atom, és a kis masinák gyorsan növésnek indultak méretben és – a gazdasági válság miatt – árban is. Mára oda jutottunk, hogy Dunát lehet rekeszteni a 9-10”-os kijelzővel és Intel Atom processzorral szerelt apróságokkal. Minden lényegesebb gyártó előrukkolt már saját megoldásával, és a közel azonos hardverfelépítés miatt óriási az árharc. Most megpróbáljuk kicsit összefoglalni a netbookok hazai kínálatát, kiemelve az éppen nyerő modelleket.
Bár a gyártók többsége már leállt, vagy nem is készített 7”-os kijelzővel netbookot, találni még ilyen modelleket a hazai piacon. Messze a legolcsóbb a csupán 49 900 forintért kapható Asus Eee PC 701 Linux operációs rendszerel, de nála jobb és kisebb letöltögető minimálgépet keresve sem lehet találni. Van egy olyan monitora, amelyen meg lehet nézni a rendszer állapotát, és picike billentyűzetével szépen lassan parancsszavakat is lehet gépelni. Akinek kell az XP, az viszont kénytelen61 990 forintot kicsengetni.
Alig drágábban, 69 900 forintért már megvehető a Toshiba NB100 linuxos változata. Ennek a gépnek már 8,9”-os, 1024x600 pixeles kijelzője és Intel Atom processzora van, merevlemeze 80 GB-os, a szokásos Wi-Fi mellett ellátták Bluetooth adapterrel is. Még érdekesebbé teszi a kis masinát, hogy a Toshiba a szokásos kettővel (vagy az Acer egyével) ellentétben három év garanciát vállal rá.
Tavaly nyáron a netbookok gyártói azt ígérték, hogy gépeik árát őszre 80 000 forint környékére csökkentik. Sajnos az időközben kialakult gazdasági helyzet ezt a törekvést derékba törte, ezért még most is 85 000 forint körüli áron kaphatóak azok a netbookok, melyeket mi már használhatónak nevezünk. Durván 260 mm-es szélességükkel már sokkal használhatóbb a billentyűzetük, mint a kisebb, 210 mm körüli modelleknek. Ebben a kategóriában több windowsos gép is található 8,9"-os kijelzővel, Atommal, 1 GB memóriával, 160 GB-os merevlemezzel, Wi-Fi modullal. Közülük mi az Asus Eee PC 904HA-t emelnénk ki, ugyanis annak hatcellás akkumulátora van, míg a többieknek ebben az árban csak hármas, tehát náluk jobban bírja elektromos hálózat nélkül.
Szintén nagy a tülekedés a 95-100 000 forint közötti árkategóriában. Itt találhatóak az első 10,1”-os kijelzővel szerelt gépek, melyeknek ugyanúgy 1024x600 képpont a felbontásuk, mint 8,9”-os társaiknak, de nagyobb a pixelméretük. Rendszerint házuk sem szélesebb, csak a monitor körül van keskenyebb keret. Ebben a mezőnyben az Eee PC-k, a Windek és az Aspire One kíméletlen csatát folytat, ami nagyjából döntetlenre áll. Hiszen a hardvertartalom, a méret, a tálalás és a szoftverkörítés is ugyanaz. Választani szerintünk ízlés alapján érdemes. Annyit még megjegyeznénk, hogy ezekhez a masinákhoz többnyire olyan hatcellás akkumulátort adnak, amely egyetlen töltéssel akár 8-10 óráig is bírja.
Nagyjából 110-120 000 forintnál kezdődnek az igazán csinos és/vagy 3G modemmel felszerelt netbookok. Ezek teljesítményben és egyéb képességeikben semmivel sem jobbak a százezer forint alattiaknál, pusztán csak tetszetősebbek, az meg relatív tulajdonság. Itt az Asus Eee PC 1002HA-ra hívnánk fel a figyelmet, melynek szép sötét fémbevonata van, vételára pedig 119 989 Ft. A legolcsóbb beépített 3G modemes netbookot az Acer prezentálja a kifutó Aspire One A150-nel. Ez a 8,9”-os kijelzővel, Intel Centrino Atom platformmal és kis akkumulátorral ellátott gép 111 990 forintba kerül. A nagyobb, 10”-os kijelzővel és hatcellás teleppel felszerelt, 3G-es Eee PC-ért, az 1000HG-ért már 129 990 forintot kérnek.
rudi