Hirdetés

Crucial, Intel és Kingston mSATA-s SSD-k tesztje

Friss tesztünkben három gyártó különböző felépítésű, mSATA csatolós SSD-modelljét hasonlítottuk össze.

Hirdetés

Virtualizáció és végszó

Egy korábbi ötletből született következő tesztünk, ami a virtualizációval kapcsolatos. Aki már foglalkozott otthon a témával, az tapasztalhatta, hogy a háttértár sebessége nagyon sokat számít, ha egynél több VM (virtuális gép) van üzemben. Igazából már egyetlen VM is le tudja "ölni" a rendszert, ha telepítünk rá, nem kell ehhez kettő sem, pláne, ha a VM egy merevlemez "hátsó" 10-20%-án helyezkedik el, ahol a HDD feleolyan gyors, mint a külsején. Készítettünk négy Windows XP-s VM-et, és beütemeztük rajtuk, hogy egyidőben indítsák el a .NET Framework 3.5 telepítését. A telepítés témája teljesen véletlenszerű volt, annál fontosabb infó viszont, hogy ez a teszt alapjában véve inkább a meghajtók véletlenszerű és kis részben szekvenciális írási sebességét teszteli. A futási időt a time paranccsal mérjük le, így az eredmény minden esetben meglehetősen pontos.

Ebben az összetett tesztben az Intel győzütt, akit csak kettő másodperccel követett a Kingston. A Crucial m4 lemaradása már tetemes volt.

Telepítés után beállítottuk, hogy 0 mp-es időközökkel induljanak el a VM-ek, és lemértük a négy VM együttes bootidejét. Ez a fenti telepítős teszttel ellentétben már inkább a véletlenszerű olvasás sebességét hangsúlyozza ki.

Végszó

Ahogy korábban elmondtuk, az mSATA szabványú SSD-knek elsősorban a különféle helytakarékos kiépítések esetében van igazán létjogosultsága. Ezt elsősorban azért hangsúlyozzuk, mert továbbra is felárat kell fizetni a kisebb formátumért, ergo a szokásos, 2,5"-os méretben olcsóbban hozzájuthatunk az adott kapacitáshoz.

Ami a három tesztalanyt illeti, véleményünk szerint alapvetően mindegyik megállja a helyét, különösebb anomáliát nem tapasztaltunk, ergo bármelyik választása esetén megkaphatjuk azt a bizonyos SSD-élményt. A Crucial m4 valamivel nagyobb kapacitást kínál, ráadásul tömörítést sem alkalmaz, bár ez bizonyos esetekben hátrányt jelent. Mindezek fényében mi elsősorban az árazást vennénk figyelembe. Az Intel 525 120 GB-os modellje a maga 40 000 forintos árával a legdrágább, bár 5 év garanciát vállal rá a gyártó. A 3 év garanciával rendelkező, 120 GB-os Kingston ms200 és Crucial m4 szinte azonos áron, 30 000 forint környékén vihető haza, bár utóbbi már kifutó széria, így aki ilyet szeretne, az jobb ha igyekszik. Egy szó mint száz, most részünkről a Crucial és a Kingston ajánlott vétel, de tulajdonságai alapján az Intel 525 is tetszett.

Crucial m4 128 GB mSATA SSD
Kingston mS200 120 GB mSATA SSD
Intel 525 120 GB mSATA SSD

Oliverda

A tesztelt Intel és Kingston mSATA SSD-ket a gyártók képviseletei bocsátották rendelkezésünkre, míg a Crucial m4-et a Hardverker webáruház adta kölcsön.

Hirdetés

Google Pixel 9a - A Google AI-ban rejlő erő

PR Most ajándék Pixel Buds A fülhallgatóval

Advertisement

Azóta történt

Előzmények