Crucial, Intel és Kingston mSATA-s SSD-k tesztje

Egy Crucial, Intel és Kingston mSATA SSD

Az mSATA szabványt majd egy évvel ezelőtt mutattuk be olvasóinknak, ami mellett három darab, a formátumnak megfelelő SSD-t is leteszteltünk. Magáról az mSATA-ról akkor szinte minden fontosabb részletet elmondtunk, így aki még nem ismerné az alapokat, annak első körben javasoljuk említett cikkünk elolvasását.

Bár az M.2 (NGFF) személyében a formátum utódja már a küszöbön van, de a szabvány viszonylag lassú terjedését tekintve szerintünk van még keresnivalója az mSATA-nak, így aktuális cikkünkben újabb három modellt vizsgálunk meg közelebbről.

Hirdetés

Crucial, Intel és Kingston modellek

Szerkesztőségünkben most egy Crucial, egy Intel, valamint egy Kingston SSD tette tiszteletét, mindhárom mSATA csatolójú. Elöljáróban ismét megjegyeznénk, hogy túl nagy különbségeket nem kell keressünk a normál 2,5"-os SSD-k és mSATA-s társaik alapvető felépítése között. Ezek a meghajtók is szabványos SATA vezérlőre kapcsolódnak, így a korábban látott különféle vezérlők tökéletesen megfelelnek ezekhez az SSD-khez is. Ebből eredően a NAND chipek, valamint az esetleges cache szerepét betöltő DRAM chipek is azonosak lehetnek a korábban látott 2,5"-os meghajtók egyes részegységeivel.


[+]

A Crucial m4 elnevezésű modell nem csak a nevében hasonlít a korábbi, nagybetűs M4 SSD-re. A meghajtó vezérléséért a Marvell 88SS9174-BLD2 típusú, SATA 6 Gbps támogatású, 8 csatornás kontroller felel, ami mellé 256 MB cache társul egy DDR3-1333 chip formájában. A NAND chipek szerepét 25 nanométeres, BGA tokozású Micron (IMFT) MLC egységek töltik be. Az általunk kipróbált modell 128 GB kapacitású volt, de 32, 64, illetve 256 GB-os variánsok is elérhetőek.


[+]

Az Intel 525 típusú mSATA család szinte a 2,5"-is 520-as család mSATA változatának tekinthető. A kontroller szerepét a SandForce SF-2281 nevű sláger vezérlő tölti be. A vezérlő mellett most sem láthatunk semmilyen, a cache szerepét betöltő egységet, ami a SandForce sorozat egyik sajátossága. Ez ebben az esetben a hely szűkössége miatt meglehetős pozitívum. A NAND chipek helyén összesen négy Intel MLC (pontosabban IMFT, azaz Intel-Micron) egységet láthatunk. A 25 nanométeres technológiával készülő chipek egyenként 32 GB kapacitásúak, ami a tartalékterület levonása után adja ki a 120 GB-os kapacitást. A 128 bites AES titkosítást is támogató sorozat ezen felül 30, 60, 90, 180 és 240 GB-os tárhellyel érhető el.


[+]

Végül de nem utolsósorban a Kingston ms200 széria 120 GB-os tagját teszteltük, melyből ezen kívül csak egy kisebb, 60 GB-os verzió érhető el jelenleg. A gyártó ennél a modellnél a SandForce SF-2141 vezérlőt alkalmazta, amihez szintén nem társul cache. A Kingston meghajtóján található lapkák a Toshiba gyártósoráról származnak. Az MLC típusú megoldások a gyártó legújabb modelljei, ennek megfelelően 19 nanométeres gyártástechnológiával készülnek.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés