Alaplapok
A cikkben közölt árakat nagykereskedelmi (megfelelő kiskereskedői haszon hozzáadásával) és kiskereskedelmi partnereink listái alapján képeztük 25% áfa hozzászámításával. A bemutatónkban szereplő termékek – többek között – a nagykereskedelmi partnereink weboldalain feltüntetett kiskereskedésekben vagy kiskereskedelmi partnereinknél vásárolhatóak meg. A számítástechnikai termékekre a legtöbb esetben 2 év garancia vonatkozik, az eltérő garanciaidőket külön közöljük.
Hirdetés
Befutottak a hazai piacra az első AMD 9-es családjába tartozó chipkészlettel szerelt, AM3+ foglalatos alaplapok. Érdekes, hogy az Intel Z68 után most is a Gigabyte volt a legfürgébb, máris három megoldásával találkoztunk. A legkomolyabb 990FXA-UD7 a csúcs 990FX északi és az új SB950 déli hidat kapta. A nagyon látványos, fekete alapra fekete foglalatok kerültek és egy nagy, fekete hőcsöves hűtés. Nem kevesebb mint hat hosszú PCI Express csatolót telepítettek rá, közülük kettő tizenhatszoros, kettő nyolcszoros, kettő pedig négyszeres sebességre képes, így az AMD és az NVIDIA több VGA-s megoldásait sokféle, akár négyes konfigurációban is kipróbálhatjuk vele. A déli híd összes (mind a hat) SATA csatlakozója támogatja a 6 Gbps-os szabványt, és ugyanezt tudja a külső vezérlővel megoldott további két port, illetve a két hátlapi eSATA. Az USB 3.0 és a FireWire külső chippel van megoldva, akárcsak a gigabites hálózati vezérlő és a sokcsatornás hangrendszer. Természetes a komoly, Driver MOSFET feszültségkezelés (hasonló az MSI DrMOS megoldásához), a rengeteg fázis, no meg a magas ár. A Gigabyte 990FXA-UD7 három év garanciával nagyjából hatvanezer forintba kerül.
Alacsonyabb, 45 000 forintos áron alig nyújt kevesebbet a Gigabyte 990FXA-UD5. Megmaradt az 990FX és SB950 párosa, a nyolc gyors SATA és két eSATA, a négy gyors USB, viszont a hosszú PCI Express csatolók száma ötre csökkent, illetve most már csak 3-3 GeForce és Radeon párhuzamos meghajtására van lehetőség. Aki még racionálisabb AM3+ foglalatos alaplapot szeretne, annak pedig ott a 27 000 forintos 990XA-UD3 egyszerűbb, 990X északi híddal. Mivel az SB950 déli megmaradt, marad a hat SATA 3.0, de eSATA már nincs. A megmaradt három hosszú PCI Express csatlakozó kétkártyás SLI-je és CrossFire-je is bőven elég lesz a többségnek, és a menő fekete szín kékre cserélése sem olyan vészes szerintünk. Valahová a 990FXA-UD5 és 990XA-UD3 közé várható még a szintén fekete 990FXA-UD3.
Elég meredek kis alaplappal rukkolt elő az Asrock. A H67M-ITX/HT bizony egy parányi, Mini-ITX deszka LGA1155 foglalattal, szóval akár a K jelzéses, tuningos Sandy Bridge processzorokat is beletehetjük. A chipkészlet támogatja a CPU grafikus magját, van hozzá 1.4-es HDMI, illetve DVI és D-Sub kimenet. Akinek ez kevés lenne, kap PCI Express 2.0 x16 csatolót, ami a csúcs VGA-kat is fogadja. Emellett van még két memóriaaljzat, két 6 Gbps-os és két 3 Gbps-os SATA, egy eSATA és két USB 3.0 csatlakozója, sőt ezen felül még egy Wi-Fi modult is kapunk. Tudásához képest az Asrock H67M-ITX/HT 30 000 forintos ára nem is tűnik olyan magasnak.
Házak, hűtés
Jó irányba, lefelé bővült a Cooler Masterhez tartozó játékos márka, a CM Sorm házainak kínálata. A friss Enforcer a HAF 912 Plus nagyszerű alapjaira épül, amibe négy nagy és hat kis meghajtó fér, emellett még két 2,5 hüvelykes SSD-nek is kialakítottak külön helyet. Természetesen a váz fekete színű, a táp pedig alul van. A külső egészen pofásra sikeredett, elöl a 200 milliméteres ventilátor LED-jei és a CM Storm logó vöröslik, oldalra pedig érdekes íveket és egy ablakot vágtak. Felül USB 3.0 kivezetéseket és egy kisebb USB-s eszközöknek való bemélyedést, no meg egy 200-as vagy két 120-as ventilátorral megtámogatható hűtőrácsot találtunk. A szellőzés utolsó eleme a hátsó, 120 milliméteres ventilátor. A CM Storm Enforcer azért nem lesz egy olcsó darab, három év garanciával valamivel harmincezer forint alá várjuk.
Aki mégis inkább nagyon olcsón szeretne aránylag korrekt házat kapni, annak érdemes megnéznie az XDL Happy-27R modelljét. A csupán 418 mm mély, 433 mm magas miditorony vörös-fekete előlappal kapható, ami mögé négy nagy és hat kis meghajtó fér. Anyaga vékony, 0,5 mm-es acél, de belső éleit gondosan lekerekítették. Szellőzéséről hátul kettő, az oldalfalon pedig még egy 80 milliméteres ventilátorhely gondoskodik. Előlapjára két USB és két hangcsatlakozó került, vételára pedig mindössze 5225 forint.
Egyszerű házunkat nagyon jól fel lehet dobni egyszerű, és nem túl drága merevlemeztartóval. A Revoltec többfélét is kínál HDD Silencer sorozatában. Az olcsóbb Silencer II egy fémkeret, amit 5,25 hüvelykes helyre lehet telepíteni. A 3,5 hüvelykes winchestert rezgéselnyelő gumibakokon tartja, alá pedig opcionálisan 80 milliméteres ventilátort tehetünk. A simán csak Silencer nevűvel is 5,25 hüvelykes helyre tehető be a 3,5 hüvelykes adattár, de itt a gumitömbök és hőleadók oldalról illeszkednek. A Revoltec Silencer 2300 forintba, a Silencer II 1550 forintba kerül.
Vegyesen
Korábban már bemutattuk az Emtec aranyos és egyben minőségi, gumiból készült, állatkás pendrive-jait. Most újabb sorozattal, közismert mesefigurákkal bővült a kínálat. Immár Csőrikét, Szilvesztert, Speedy Gonzalest és a Tazmán Ördögöt is megvásárolhatjuk 4 GB-os memóriamodullal a gyomrukban, hamarosan pedig Tapsi Hapsi és a Gyalogkakukk is érkezik a Looney Tunes csapatából. Vételáruk 4500 forint körül alakul majd.
Szintén valami gumihoz hasonló, speciális anyagból készülnek a Gecko csúszásgátló alátétek. Olyan erős ez a fura valami, hogy egy okostelefont akár függőlegesen, falra ragasztva is megtart. Elsősorban autókba, műszerfalra, apróbb tárgyak megtartására találták ki, de felhasználásának csak az emberi fantázia szab határt. Úgy működik, hogy be kell nedvesíteni, majd amikor megszárad, stabilan rátapad a kiválasztott felületre. Mikrostruktúrás felülete – mint a gekkó talpa – hihetetlen erővel tartja a rá helyezett tárgyat. Ha porosodás, szennyeződés miatt veszít a tapadásából, nyom nélkül eltávolítható, lemosható, és ismét használható. A kisebb, 144 x 88 milliméter alapterületű 1500 forintba, a nagyobb, 165 x 101 milliméteres, több színben elérhető kb. 2000 forintba kerül.
Hol tart mostanában a Blu-ray meghajtók piaca? Amikor pár éve még a HD-DVD-vel küzdöttek, akkor óriási nyilvánosságot kaptak, aztán a harmadik generációs konzolok miatt emlegették őket. A Blu-ray győzelmével viszont megnyugodtak a kedélyek, az árak mozgása is lelassult. Jelenleg a legolcsóbb Samsung SH-B123L Blu-ray olvasót 17 000 forint környékén láttuk, a hasonló tudású LG CH10LS20RBB is csak pár ezressel drágább. A kék lézeres eljárással írni is tudó eszközök terén az LG a legolcsóbb, a BH10LS30RB 26 090 forintért a miénk lehet.
Mobil masinák
Egy új márka, a Minix notebookjai jelentek meg a SpeedShop kínálatában. Sokat nem tudni róluk, de egy lényeges adatot sikerült kideríteni: két év garancia vonatkozik termékeire. Az egészen tetszetős fedéllel és méretes akkumulátorral rendelkező Intel Atom N450 processzoros masina 2 GB memóriával és 160 GB-os merevlemezzel 75 900 forintba kerül, ami még operációs rendszer nélkül sem olyan vészes ár, pláne, hogy nem 10,1, hanem 11,6 hüvelykes, 1366x768 pixeles kijelzője van! Kár, hogy HDMI kimenet nem került rá, de Bluetooth és Wi-Fi adaptere van. Érdemes lehet még pár ezrest ráfizetni, ugyanis 79 990 forintért 320 GB-os merevlemezzel kapható.
Szintén érdekes 13,3 hüvelykes masinájuk, amiben optikai meghajtó is van. Szíve az Intel CULV éra egyik érdekes processzora, a kétmagos, 1,06 GHz-es Celeron U3400, mely Atom szinten fogyaszt, de teljesítményben rendszerint túlszárnyalja azt. Mellé 1280x800 pixeles kijelző, 2 GB memória, 250 GB-os merevlemez, illetve hatcellás akkumulátor, és nagy örömünkre HDMI kimenet társul, de sajnos ennek a modellnek nincs Bluetooth modulja. Legalább olcsó; FreeDOS operációs rendszerrel 97 990 forintot kóstál.
Érdekes mobil eszközt kínál a BlueChip webáruház is. Az Archos 101 tablet nem egy csúcsmodell, de 67 890 forintos árát is ehhez mérték. Kijelzője 10,1 hüvelykes, 1024x600 pixel felbontású, kapacitív érintési rendszerű, tehát minden bizonnyal jól használható. Processzora 1 GHz-es ARM Cortex A8, OpenGL ES 2.0-t támogató 3D gyorsító is van mellette. Kapott továbbá HDMI kimenetet, Wi-Fi és Bluetooth modult, mozgásérzékelőt, de sajnos GPS és 3G modemes egysége nincs. Utóbbi azért megfelelő telefon és Bluetooth kapcsolat segítségével megkerülhető. Operációs rendszernek 2.2-es Androidot (Froyo) kapunk, a 480 grammos masina akkuja pedig a leírás szerint hét óra videózáshoz vagy tíz óra internetezéshez elég. Úgy gondoljuk, elég korrekt csomag a 67 890 forintos árhoz képest, bár kétségtelen, hogy 80-85 000 forint környékén már a 3G és a GPS is elérhető.
Végül, de nem utolsósorban felhívnánk olvasóink figyelmét, hogy hétfőig (június 20-ig) tart még az Acer Márkaüzlet akciója a Prohardver olvasói számára! Aki hétfőig netbookot, notebookot vagy tabletet rendel náluk, és rendelése megjegyzés rovatába odaírja, hogy „Prohardver kedvezmény”, egy 10 000 forintos kuponnal lesz gazdagabb, amit év végéig vásárolhat le az Acer Márkaüzletben.
rudi