Hardverek a kánikulában

Alaplapok



A cikkben közölt árakat nagykereskedelmi partnereink listái alapján képeztük kiskereskedői haszon és 20% áfa hozzászámításával. A bemutatónkban szereplő termékek – többek között – a nagykereskedelmi partnereink weboldalain feltüntetett kiskereskedésekben vásárolhatóak meg.

Hirdetés

Nem váratott magára sokat az Asus ROG (Republic of Gamers) családba tartozó extra alaplapja, mely az Intel friss Bearlake chipkészletére épít. A kétféle memória miatt két új deszka jelent meg, a DDR2-es Blitz Formula és a DDR3-as Blitz Extreme. Az előbbi már a hazai piacra is megérkezett. A konkurens lapok egyre extrább hűtéseit az Asusnak egy huszárvágással sikerült túlszárnyalnia. Az északi hídra olyan blokkot tettek, ami nem csak levegővel, hanem vízzel is hűthető. Akárcsak a nagy és esetlen hőcsöves blokkoknál, itt is érezhető némi meggondolatlanság. Nem szerencsés, ha a vízhűtés csöveit a felszerelt blokkra erőltetjük rá, mert könnyen sérülhet alatta a chip. A Blitz Formula északi hídjáról pedig nem lesz egyszerű levenni a több bordával is csatolt blokkot.

Visszatérve az alaplap lényegi részeihez, azt kell mondanunk, hogy semmi olyat nem tud, amit eddig ne láttunk volna. Kezeli a DDR2 memóriákat egészen 1066 MHz-ig. Megfelelő BIOS-szal a 45 nm-es Intel processzorok sem okoznak majd neki gondot. Van két hosszú PCI Express csatlakozója, melyekben két megfelelő Radeon tandemben is működhet. A régi IDE merevlemezeket már csak külső vezérlő irányítja. Az Asustól hiányoljuk az eSATA csatlakozót, ami egyre több alaplapján jelenik meg, érthetetlen, hogy éppen egy exkluzív ROG modellről maradt le. Van viszont sok LED-je, státuszkijelzője, néhány alaplapi gombja, sok tuningos extrája és 60 000 forintos ára.

Konkurensei mellett az Asus is kínál AMD platformos AMD 690 chipkészletes alaplapokat. Egyelőre két modell jelent meg a hazai kínálatban. Az olcsóbb, 14 400 forintos M2A-VM-en AMD 690G északi és SB600 déli híd teljesít szolgálatot. A microATX-es deszkának négy DDR2 memóriafoglalata, továbbá a szokásos egy hosszú és egy rövid expressz, valamint két hagyományos PCI aljzata van. Merevlemezből legfeljebb két IDE és négy SATA köthető rá. Az egyszerűbb verziót D-Sub és DVI monitorkimenettel látták el.

A HDMI a drágább, 17 700 forintos M2A-VM HDMI kiváltsága. Ez az alaplap az eddigi legjobban felszerelt AMD 690G-s megoldás, amivel találkoztuk. Ugyan a deszkán itt is csak D-Sub és DVI kimenet van, de kapunk hozzá egy olyan hátlapi panelt, amin HDMI, komponens és S-Video, valamint S/PDIF aljzat van. További videós extra a komponens kábel és a FireWire csatlakozó. Ezzel a körítéssel már nem olyan nagy baj, hogy az integrált hangrendszer csak hatcsatornás.

Mindenközben az MSI is bővítette AMD 690-s palettáját. A microATX-es deszkák mellett megjelentek teljes, ATX méretű modelljei. Az olcsóbb, 14 700 forintos K9AG Neo-F-en AMD 690V északi híd dolgozik, és csak egy szimpla analóg VGA-kimenete van. Hálózati vezérlője viszont gigabites, hangrendszere nyolccsatornás. A jobban felszerelt, 17 000 forintos K9AG Neo2-Digitalon már AMD 690G van, amihez HDMI, DVI és D-Sub kiment is tartozik.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Hirdetés

SENIOR PHP programozót keresünk

PR Üzleti logikához és ERP rendszerhez igazított egyedi e-kereskedelmi megoldások, webáruházak fejlesztéséhez SENIOR PHP programozót keresünk

Hirdetés