Bevezetés, külső
Az akciókamerák korszakát éljük, az erre szolgáló platformok tele vannak az ezekkel készült felvételekkel, sportolók, vloggerek használják őket. És bár a konkurencia egyre jobban jön fel, a piac legismertebb neve még mindig a GoPro, akik éppen a 13-as számnál tartanak a termékelnevezésekben. Pedig, ha jobban megnézzük, lehetne 12v2-nek, vagy akár 11v3-nak nevezni, az alaphardverben ugyanis alig van különbség, az eltérések a szofteres optimalizációnak köszönhetők.
Vajon elég ez így 2024 végén, amikor a versenytársak nagyobb szenzorokkal, nagyobb felbontással és mindenféle extra tudással kelletik magukat? A GoPro láthatóan úgy gondolja, hogy igen, de hogy biztosra menjen, bevet egy titkos fegyvert, a korábbi Max Lens Mod továbbfejlesztését, így már nagylátószögű objektívet, makrót, ND szűrőket, sőt anamorfikus lencséket is kapunk.
Hirdetés
Külső
A mai akciókamerák piacát gyakorlatilag a GoPro teremtette meg, így mára pár speciális kivételtől eltekintve ez a formaterv jelenti AZ akciókamerát. Ezt figyelembe véve tényleg nem meglepő, hogy a GoPro Hero 13 szinte pontosan úgy néz ki, mint a 12, sőt, a 11, de még a négy évvel ezelőtti Hero 9 sem igazán különbözik tőle. Ez jó hír azoknak, akik komolyabb mennyiségű kiegészítőt táraztak be, azok jó része ugyanis minden további nélkül használható most is.
A ház maga 72 x 51 x 34 mm-es, tömege pedig 159 gramm. Aki sisakra szerelné, az megnyugodhat tehát, nem igazán lehet érezni a súlyát, de a balansz kedvéért azért jobb, ha a tartó felül középre, és nem oldalra vagy előre kerül. A kezelőszervek továbbra is két gombból (oldalt ki- és bekapcsoló, valamint üzemmódváltó, felül exponáló), valamint a hátsó 2,27”-es érintőképernyőből állnak. Az utóbbit az előlapi, 1,4”-es kijelző egészíti ki, de ez csak képernyő, nincs érintésérzékeny felülete, arra viszont kiváló, hogy vloggerként vagy mellkaspánton használva a kamerát lássuk, hogy minden rendben van-e.
A kamera alapesetben – elődeihez hasonlóan – 10 méterig vízálló, és bírja az eséseket is. Kiegészítőkhöz az alul középen elhelyezett állványmenettel lehet csatlakoztatni, illetve az annak két oldaláról kihajtható fülekkel. Újdonság a Hero 13 esetében, hogy egy mágnesesen bepattintható tartót is vásárolhatunk hozzá, amivel nyilvánvalóan a DJI Osmo és az Insta 360 Ace Pro kamerák után megy most a gyártó. Megemlítenénk viszont, hogy az alapcsomagban ez a Magnetic Latch Mount nevű kiegészítő nincs benne, ezt a körülbelül 12 000 forintos apróságot külön kell megvásárolni.
A kamera bal oldalán az erősen reteszelő, vízzáró fedél alatt találjuk a Type-C portot (ez adatátvitelre és töltésre is szolgál), és innen vehető ki a microSD kártya, illetve az akkumulátor, mely mostmár 1720 mAh helyett 1900 mAh kapacitású. Sajnos változott forma is, ami azt jelenti, hogy a korábban vásárolt extra áramforrások a Hero 13-hoz nem vihetők tovább.
Az előlapon a fő attrakciót a kijelző mellett az objektív jelenti, mely szintén a Hero 12/11-ről érkezik: F2,5 apertúrával rendelkezik és 35 mm-es filmes rendszerre átszámítva 12 mm-es objektívnek megfelelő látószöget ad. Ezt persze a kamera aztán digitálisan tudja korlátozni, attól függően, hogy mit állítunk be, de a lényeg, hogy alapesetben jó széles a látószög.
A lencsefedél egy határozott, az óramutató járásával ellentétes irányú negyedfordulattal eltávolítható, az így előkerülő bajonettzárra tudjuk aztán feltenni az említett kiegészítőket. Ezekkel kapcsolatban az a pláne, hogy a kamera automatikusan érzékeli, hogy mi került rá, és ennek megfelelően állítja be rögtön a szoftveres paramétereket. A rendszer jól működik, még ha a kiegészítők nem is olcsók: az ND szűrőkészlet például 33-35 000 forintba, az ultraszéles, 177 fokos látószöget kínáló lencse pedig 45-50 000 forintba kerül.
A lencse alatt látható bordás rész (közepén az egyik mikrofonnal) az az elem, amivel a Hero 13 megkülönböztethető az elődöktől, és hűtőbordaként feladata a másik oldalra került processzor hűvösen tartása – a Hero 12-t ugyanis többen kritizálták, hogy túlmelegedhet. Ez igazából beltéren érdekes csak, kültéren, mozgás közben nem jelentkezik, és az új bordázattal a Hero 13 már tényleg csak nagyon erőltetve produkálja a jelenséget, de azért kihozható belőle.
A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!