Hirdetés
Genesis GX44
Néhány hónapja került látóterünkbe a Genesis márka, mely a lengyel Natec játékosoknak szánt termékvonala. A kínai OEM gyártók választékára alapozó eszközök elsősorban alacsony árukkal hívják fel magukra a figyelmet, a játékos egerek ára például háromezer forinttól kezdődik. Nyilván csodák nincsenek, ami nagyon olcsó, annál valahol kompromisszumokat kellett kötni, de nem mindegy, hogy miben. Ennek kiderítésére két Genesis egeret néztünk meg közelebbről.
A Genesis GX44 csomagolása egész komoly, kinyitós, tele mindenféle hangzatos paraméterekkel. Meg is lepődtünk, amikor megláttuk mindössze 4-5000 forint körüli árát. A dobozból egy nagyon marcona gamer egér bukkant elő, melyet mindenféle ívek és élek szabdalnak, megrakták szellőzőnyílás-imitációkkal, harsány színű részletekkel és természetesen világít is. Felületét a gamer eszközökre jellemző, selymes, de kissé tapadós réteggel vonták be, az egyes elemek éleinek eldolgozása viszont hagy némi kívánnivalót maga után. Különösen a fő gombok elején látszik odaszáradt ragasztóra emlékeztető sorjázás.
Formája a mai divat szerint majdnem teljesen szimmetrikus, de azért egy kicsit jobb kézhez igazították. Súlyát vezeték nélkül 107 grammnak mértük, háta mindössze 35 mm magas, az egész egér pedig 129 mm hosszú, így a kisebb, legfeljebb közepes modellek közé sorolható. Kidudorodó külső oldala miatt karmos fogással talán nem annyira, de ujjassal és tenyeressel kényelmes lehet. A jobb és bal oldalon is van egy-egy szellőzőnyílást imitáló rács, amin a görgős részhez, illetve az egér hátán lévő bevágáshoz és logóhoz hasonlóan kiszűrődik a LED-ek fénye.
A fő gombokat a felső burkolatból vágták ki, mögöttük van még egy felbontásállító, narancsszínű gomb, a hüvelykujjas részre a szokásos két gombot telepítették. A görgő gumis bevonatú, a kétméteres kábel pedig fekete-narancssárga harisnyában pompázik, tövéből nem hiányzik a megtörésgátló. Alján kicsit ellentmondásos információkat találtunk. Az egér elvileg optikai és Avago ADNS-5050 érzékelője van, de valamiért ráírták, hogy Class1 lézer termékről van szó. Négy sarkában közepes méretű csúszótalpak pihennek, a felső burkolat kétoldalt szoknyát alkotva nyúlik túl az alsón.
Genesis GX44 próba
A Genesis GX44 beállításához elég egyszerű, két ablakból álló szoftvert kapunk. Az elsőn állítható a gombok funkciója, az USB lekérdezési frekvenciája, az értékelő felbontása és a világítás. A gombokra a szokásos funkciókat lehet rátenni, érdekes extra a világítás ki-/bekapcsolása. Az érzékelő felbontása legfeljebb négy fokozatban állítható, de használhatunk kevesebbet is. A felbontás 250-2500 dpi között kapcsolható, de csak 250 dpi-s lépésekkel, így a közkedvelt 400, 800, 1200, 1600 értékeket nem lehet pontosan beállítani. A világítás lehet fix és állítható ütemben lüktető, villogó, továbbá intenzitása is módosítható. A másik, „Advanced” fülön az egér és görgő, valamint a dupla klikkelés sebessége állítható, illetve itt van a makrórögzítő is, hol a gombkombinációk ismétlési üteme is megadható.
Elsősorban ujjas fogással volt kényelmes a GX44, de felületén érezni lehet, hogy nem olyan igényes a gamer réteg, mint az akár öt-tízszer drágább, elit egereken. Sikerült kitapintani az eldolgozatlan éleket, de ennél is zavaróbb, hogy valami csúnyán karcolta kemény műanyag egérpadunk felületét. Először arra gyanakodtunk, hogy valamelyik oldalsó „szoknya” ér le, de mint kiderült, egy illesztésről volt szó. Kicsit megreszelve minden rendbe jött, vagyis legalábbis jobb lett egy kicsit, mert a csúszótalpak nem éppen csúcsminőségűek.
Aránylag jól, holtjáték nélkül járnak a fő gombok, de nyomáserejük és klikkelési hangjuk is különböző. Alig lehet érezni a görgő egyes fokozatait, az alatta lévő gomb nyomásereje viszont éppen ideálisnak bizonyult, sem túl puha, sem túl kemény, a mögötte lévő gomb viszont olcsó hatással kattan. Nagyon – talán túlzottan is – puhán járnak a hüvelykujjas gombok, finomságukat nem a mikrokapcsoló, hanem a hajlított műanyag elem adja, ki tudja, meddig bírja majd.
Az Avago ADNS-5050 még a gyártó hivatkozása szerint sem játékos szenzor, irodai használatra szánják inkább, ezt érezni is lehet a Genesis GX44 mozgásán. Amíg nem csináltunk semmi különöset, csak közepesen lendületes húzásokkal operáltunk, addig nem volt vele semmi gond, amikor viszont jöttek a hirtelen rántások, akkor nem kellett még az érzékenységet sem különösebben alacsonyra venni ahhoz, hogy előjöjjenek a hiányosságok. Magas érzékenységgel való játéknál vagy finom, apró mozdulatokat igénylő képszerkesztésnél sem volt olyan precíz a GX44, mint egy tisztességes gamer egér, persze nem is kerül annyiba, nem vártunk csodát tőle.
Genesis GX77
A Genesis egerek közül az egyik legkomolyabb modell a GX77. Külsőre, ha lehet, még egy fokozattal gamerebb a GX44-nél, felülete nagyon tagolt, nagyon marcona, annyi él, hajlat és világító részlet van rajta, ami elég lenne két egérre is. Pedig nem éppen nagy darab, 126 mm hosszú és 41 mm magas, súlyát 125 grammnak mértük. Jobb kézre szabott formája elsősorban tenyeres fogáshoz igazodik, a gyűrűs és a kisujjat tartó része nagyon hangsúlyos, a hüvelykujj felőli oldalon pedig hatalmas szárnya van.
Első része magasról indul, a görgő környékére egy áttetsző, világító betétet tettek, mögötte pedig egy fényes elem húzódik, aminek szintén van világító része. Itt sem hiányoznak a szellőzőnyílást imitáló vágatok, mindkét oldalon van belőlük, és természetesen fény szűrődik ki rajtuk keresztül. Tán mondani sem kell, hogy az egér hátán lévő Genesis logó is világít. Az egér ezúttal is selymes-gumis burkolatot kapott, de itt kielégítően el vannak dolgozva az élek.
Gombból összesen hetet kapunk, a bal fő gomb mellett van még egy a külső oldalon, a gumis görgő fölött lakik a felbontásállító, a hüvelykujj oldalán pedig ott a szokásos két gomb. Alul most már összhangban van a Class1 Laser felirat az érzékelővel, ami lézeres Avago ADNS-9500. Nagyobbak, ezért atipikus formájúak a csúszótalpak, így kicsit nehezebb lesz elegánsan cserélni őket, de ez azért nem nagy gond. A vezeték színes harisnyába bújt, megtörésgátló is került rá.
Genesis GX77 próba
Nagyon gamer lett a Genesis GX77 kezelőfelülete is, az ablak, de még az egyes gombok élei is össze-vissza szabdaltak. Az alsó részen öt profil között kapcsolgathatunk, följebb pedig két panel látható, amelyek tartalma a fenti gombokkal váltogatható. A bal oldali panelben a világítás és az érzékelővel kapcsolatos lehetőségek jelennek meg: váltogatható a fényjáték színe, lüktethet is, illetve négyféle érzékenységet állíthatunk be 100 és 5670 dpi között.
A jobb oldali panelen a görgő és duplaklikk sebessége, az USB lekérdezés, illetve a gombok funkcióinak beállítása található. Az USB frekvencia mellé került a Go-to-Go sebesség. Ha beállítjuk egy gombra a Go-to-Go funkciót, akkor azt a gombot lenyomva tartva az utána lenyomott gomb funkcióját ismétli az egér a megadott késleltetési sebességgel. Kicsit bonyolult, de talán valahol használható funkció ez.
Elsősorban tenyeres fogással volt kényelmes a Genesis GX77, szélessége és kifelé dudorodó oldalai révén ujjassal már annyira nem tuti, a karmos pedig szinte el is felejthető. Közepes mérete ellenére eléggé megtöltötte tenyerünket, az átlagosnál nagyobb kezűek számára is alternatíva lehet. Felülete sokkal kellemesebb, mint a GX44-é, közelíti a drágább gemer egerek szintjét, és ugyanez elmondható az összeszerelési minőségről is.
A fő gombok finoman, holtjáték nélkül járnak, mikrokapcsolóikat is megfelelőnek találtuk. Rendben van a bal gomb külső oldalára telepített kapcsoló is, mérete elég nagy, hogy különböző kézmérettel is elérhető legyen, járása megfelelőnek bizonyult. Hasonló a GX77 görgője, mint a GX44-é, az alatta lévő gomb éppen jó, de a gumival bevont kerék fokozatait alig lehet érezni. Sajnos a görgő mögötti gomb itt is olcsó hatású. Lehettek volna egy kicsit nagyobbak a hüvelykujjas gombok, de azért mind a kettő egész jól elérhető, az alattuk lévő kapcsolók is rendben vannak.
Átlagos minőségűnek véljük a GX77 csúszótalpait. Az egér közepes, 125 grammos súlya ellenére lomhábban mozgott a szövet és a kemény műanyag alátéten is, mint ahogy ezt hasonló kaliberű, márkás gamer egerektől megszoktuk. Az Avago ADNS-9500 a jobb lézerszemek közé tartozik, ettől függetlenül sok játékos tartózkodik ettől a technológiától és az optikára esküszik. A GX77-nél alapvetően rendben volt a működése, szövet, műanyag és fém alátéten sem rakoncátlankodott. A kurzor mozgásában viszont éreztünk némi gyorsítást és angle snappinget is, de a heves rántásokat és a precíz, apró mozdulatokat jól kezelte. Az egér emelési magassága szinte nulla.
Értékelés
Két egér közelebbi megvizsgálása és némi internetes tájékozódás alapján úgy tűnik számunkra, hogy a Natec a Genesis márkához több OEM beszállítótól is rendel egereket. Ilyen esetben szinte lehetetlen egy-két egerükkel szerzett tapasztalat alapján a többi típusról következtetéseket levonni.
A Genesis GX44 sajnos a sokadik olyan egér, ami nem váltotta meg a világot; a kedvező, 4-5000 forintos ár eléréséhez túl sok kompromisszumot kell bevállalni. A forma szubjektív, nekünk kifejezetten tetszett, viszont a kidolgozás hagy kívánnivalót maga után. A gombok működése megfelelő, de az Avago ADNS-5050 érzékelőt az átlagos képességű, alkalmi játékosok is kevésnek érezhetik.
Minden tekintetben jobbnak bizonyult a Genesis GX77, persze tízezer forintos árával drágább is. Tipikusan terpeszkedős, tenyeres a formája, akinek ez bejön, akár az átlagosnál nagyobb kézzel is próbálkozhat ezzel a modellel. Itt már nem jelentkeztek minőségbeli gondok, funkcionalitás terén legfeljebb a görgő alig érezhető fokozatokkal működése hozható fel hiányosságként.
Az érzékelő viszont lézeres, amit több játékos reflexből kerül, és némi gyorsítást, illetve mozgáskorrekciót is tapasztaltunk. A tízezer forintot közelítő ár sem éppen nyerő, mert ugyanezt a modellt más emblémával olcsóbban is láttuk már, ráadásul ez az ár már nagyon közel van a legolcsóbb, bizonyítottan jó gamer egerekéhez. Van viszont a Genesisnek még egy potenciálisan jó egere, a GX75, aminek ígéretes, Pixart PWM3310 érzékelője van és formáját sem bonyolították túl.
rudi
A Genesis egereket a Mobil Digital Kft. bocsátotta rendelkezésünkre.