Genesis Argon 200
Az tiszta sor, hogy pár tízezer forintért ma már teljesen jó mikrofonos fejhallgatókat lehet kapni, elég csak az általunk is kipróbált Origen vagy HyperX headsetekre gondolni. Na de mi a helyzet a belépőszinten? Van esély arra, hogy leljünk pár ezer forintos áron értékelhető teljesítményt nyújtó terméket? Ennek próbáltunk utánajárni: jó pár modellt számba vettünk, végül a Genesis Argon 200 mellett tettük le a voksunkat egy gyakorlati próba erejéig, ugyanis az előzetes információk alapján egész ígéretes darabnak tűnt. Nézzük tehát, hogy hogyan teljesített az olcsó gamer headset!
A Genesis
A nálunk is már többször szerepelt lengyel márka fiatalnak számít, hiszen 2011-ben bukkant fel azzal a pontosan körülhatárolt céllal, hogy minél nagyobb szeletet harapjon ki magának az egyre nagyobbra puffadó gamer tortából. Kínálatukat az évek során egyre szélesítették, így már megtalálhatóak ebben az egerek, billentyűzetek, kontrollerek, audiorendszerek, székek, hátizsákok, illetve természetesen a headsetek is, amelyek tekintélyes, tizenöt modellből álló flottáját erősíti tesztünk alanya is.
Hirdetés
Remek dizájn!
Az Argon 200 egyszínű, teljesen fekete verziójának esetében a tervezők a visszafogott stílus mellett törtek lándzsát, ami igen jó döntésnek bizonyult. Ez nyilván ízlés kérdése, de valahogy ez az irány jobban tetszik, mint a száz színben villogó, neonban pompázó, figyelemfelkeltő formai elemekkel operáló vonal. Ennek köszönhetően például akár utcára is simán fel lehet venni, nem fognak ujjal mutogatni az emberre. Mindenesetre van belőle pirossal, zölddel és kékkel felturbózott változat is, de azok egy kicsit már bazárinak tűnnek.
A műanyagból készült hangszóróházat gumi hatású matt feketére fényezték, amin elég csúnyán meglátszanak az ujjlenyomatok. A fejpántnál is elfelejtették a minőségi anyagokat, így itt is maradt a plasztik, ami nem tűnik túl strapabírónak, de nyilván nem feszegettük a határait keresve. A dobozban mindössze a headsetet és a használati utasítást leltünk, nincs se tartalék fülpárna, se kábelhosszabbító, se jack átalakító, se finoman megmunkált szivacságy, ami biztosan a költséghatékonyságra vezethető vissza.
Genesis Argon 200 headset | |
Kialakítás | zárt, over-ear |
---|---|
Hangszóró | dinamikus, 50 mm |
Frekvenciaátvitel | 20 - 20 000 Hz |
Impedancia | 32 ohm |
Érzékenység | 96 dB/mW (1 kHz) |
Teljesítmény | n. a. |
Kábel hossza | 220 cm |
Súly | 275 gramm |
Tartozékok | Használati utasítás |
Extrák | Kezelőpanel |
Gyártó honlapja | Genesis |
Termék honlapja | Genesis Argon 200 |
Fogyasztói ár | kb. 4000 forint |
Működés közben
A műbőrrel borított fejpárna nem olyan vastag és puha, mint felsőkategóriás rokonaié, de mivel a modell az átlagnál könnyebb, ez nem okoz különösebb problémát. Nem nyomja a fejet, órák után sem kezd el tőle fájni a nyak. A fülpárnáknál szintén műbőrt alkalmaztak, ami nem szellőzik olyan jól, mint a valódi bőr, azaz hamarabb befülled, ami azt jelenti, hogy körülbelül háromnegyed óra után már szinte követeli, hogy vegyék le a fejről. Az anyagválasztásnak nyilván anyagi okai vannak, de ez a tényeken nem változtat.
A 220 centiméter hosszúságú kábelt szövettakaró fedi, ami egyrészt megóvja, másrészt pedig megakadályozza, hogy összegubancolódjon. A vezeték egyébként nem cserélhető, a hossza megfelelő, kis ügyeskedéssel akár egy hordozható eszközzel is viszonylag kényelmesen használható akár mondjuk a vonaton, buszon is. A kábel két darab, 3,5 mm-es három érintkezős jack dugóban végződik (hang/mikrofon), és átalakító nem jár hozzá. Így ha valaki olyan eszközzel használná, amin kombinált 3,5 mm-es csatlakozó van (például egy telefon), annak vásárolnia kell mellé egy adaptert, ami jelenleg olyan 5-600 forintos plusz költséggel jár.
Van olyan headset, amelynél magára a hangszóróházra pakolják a kezelőpanelt, de itt maradtak a hagyományos megoldásnál, azaz ezt a kábelre építették, és mindössze egyetlen hangerő-szabályozó tárcsát tartalmaz, nincsenek rajta multimédiás, illetve mikrofon- vagy hangszórónémító gombok se. Mindenesetre hamar bele lehet jönni a használatába "vakon" is. A mikrofon nem távolítható el, de ha nincs rá szükség, felhajtható, és ilyenkor nyugodtan lehet táplálkozni, nem kell félni, hogy beleakad mondjuk a hurka vége.
Más, hasonló kialakítású fejhallgatóknál nem szokatlan, hogy a felhajtással együtt automatikusan némul is a mikrofon, de ez itt nem történik meg. Ehhez egészen a számítógép beállításaiig kell zarándokolni, ami azért elég körülményes megoldás, és kissé szokatlan is. A gamer világban mindenesetre mindig benne van a pakliban egy kis anyázás, a csapattárs szidása, és jobb, ha azt nem hallja senki, szóval kár, hogy erre itt nem figyeltek. A mikrofon normál hangerőn jól teljesít, ilyenkor hibák nem tapasztalhatóak, de amikor az ordítozásra kerül a sor, akkor már csúnya zajosodást produkálhat. A felsőkategóriás fejhallgatóknál egyébként nem ritka a saját szoftver, amelyben lehet mókolni a különféle beállításokkal, de az Argon 200 mellől ez a szolgáltatás hiányzik.
Hangminőség, vélemény
A Genesis Argon 200 nem kábít mindenféle trükkökkel, itt nincs lebegtetett 7.1 hangzás vagy más mágikus ígéret. Ez nem is baj egyébként, mert legalább a csalódástól megkímél. A sztereó hangteret pontosan, hiba nélkül teremti meg, amint azt a Fraunhofer Intézet oldalán található tesztfájllal végrehajtott vizsgálatunk is alátámasztott. Játékra kifejezetten jól használható emiatt, hiszen remekül lehet hallani, hogy honnan közelít felénk az ellenség CS-ben, merről óbégat a tehén a Farmville-ben, Minecraftben, vagy egy V8-as motor a Forzában.
A zárt rendszerű, dinamikus, 50 mm-es hangsugárzókkal ellátott fejhallgató többé-kevésbé korrekt, de korántsem tökéletes megszólalást produkál. Durva hibákat, extrém zajosodás, búgást, recsegést nem tapasztaltunk, de enyhe fátyolosságot olykor igen. Meg-megfigyelhető az egyes részek elkenése, egyszerűen vannak finomságok, amelyekről tudjuk, hogy hallanunk kéne, de előfordul, hogy ezeket csak sejteni lehet. A basszusokkal meglepően bőkezűen bánik, sokszor igen szépen brummogtak a mélyek, pedig ezzel ebben a kategóriában sok baj szokott lenni. Az arányok rendben vannak, egyik tartomány sem zavaróan tolakodó.
Filmezésnél, játékoknál jól teljesített, hiszen tényleg segít annak az illúziónak a megteremtésében, hogy úgy érezzük, mi magunk is ott vagyunk a csatatéren, a versenypályán vagy mondjuk a sivatagban, értelemszerűen attól függően, hogy mit nézünk, mivel játszunk. Kompromisszumok megkötésével zenehallgatásra is alkalmas, de azért az is igaz, hogy a direkt ilyen feladatra szánt fejhallgatókkal nincs egy ligában, azokkal e téren nem kelhet versenyre, ám ez nem is célja, pláne, hogy azoknál lényegesen olcsóbb. Sokféle zenestílussal kipróbáltuk, és nem találtunk olyat, amivel egyáltalán nem boldogult volna, sok más gamer headsethez hasonlóan ez esetben is egy zenei mindenevőről van szó.
Értékelés
Megmondom őszintén, az elején kicsit tartottunk ettől az abszolút belépő kategóriásnak számító headsettől, de végül gyakorlatilag mindenben felülmúlta várakozásainkat. A dizájn eme egyszínű, tök fekete változat esetén nagyon rendben van, visszafogottsága révén akár utcán, akár egy komoly munkahelyen, konferencián, előadáson is gond nélkül fel lehet venni.
A műbőr fülpárna miatt nem tökéletesen komfortos, de ezt leszámítva a kényelemmel sok bajunk nem volt. A kábelhosszúság korrekt, épp úgy, mint az azon elhelyezett hangerő-szabályozó. A hang minősége nem hibátlan, de alapvetően még bőven elfogadható, amit produkál. A legjobb pedig, hogy az ára teljesen versenyképes, hiszen akár már 4000 forintért hozzá lehet jutni. Nyilvánvaló, hogy ezért a pénzért nem egy prémium terméket kapunk, de ezt nem is vártuk. Ha figyelembe vesszük a gamer termékek magasra szabott árazását és azt, hogy nem mindenki tud minden játékos kiegészítőjére több tízezer forintot költeni, akkor az Argon 200 egy teljesen vállalható kompromisszum kisebb hibái ellenére is – legalábbis ennyi pénzért. Így összességében bátran ajánlható annak, akinek nincs módja vagy szándéka ennél többet költeni egy olyan headsetre, amit elsősorban játékra szeretne használni.
Genesis Argon 200 headset
elefant
A Genesis Argon 200 headsetet a Mobil Digital bocsátotta rendelkezésünkre.