Fujifilm FinePix F70 EXR - a kompakt mindentudó?

Működés

A Fijifilmnél immár több készülék készül úgy, hogy a lelkét a gépnek az EXR, azaz "Extreme Sensor Super CCD EXR - még közelebb az emberi látáshoz" érzékelő képezi. A gyártó honlapja szerint az EXR szenzor egy "3 az 1-ben" érzékelőt jelent, amely egyesíti a Fine Capture Technology (nagy felbontás), a Pixel Fusion Technology (magas érzékenység és alacsony zajszint), valamint a Dual Capture Technology (széles dinamikatartomány) technológiai eljárásokat.

És akkor, ha már szót ejtettünk a három-az-egyben érzékelőről, kezdjük is a készülék működésének körbejárását az EXR Auto funkció ismertetésével.
Alapvetően háromféle működés közül választhatunk mi magunk, de bízhatjuk a döntést az automatikára is: HR (High Resolution - nagy felbontás), DR (Wide Dynamic Range - széles dinamikatartomány) és SN (High Sensitivity and Low Noise - magas érzékenység és alacsony zajszint).

A HR módban minden a felbontásról és a legapróbb részletek rögzítéséről szól. Itt a szenzor teljes felületén található összes érzékelőpont azon fáradozik, hogy az így készített kép a legkisebb mozzanatokat is hűen visszaadja, mint ahogyan azt a helyszínen "saját szemünkkel láttuk".
A DR mód a készülék dinamikatartományát bővíti ki. Tulajdonképpen egy gépen belül elkészített HDR képről beszélhetünk, hiszen az F70 EXR két, automatikusan egymás után készített fotót rak össze egy végtermékké, amely - így a Fujifilm honlapja - akár 800 százalékkal nagyobb átfogással rendelkezik.
Végül az SN módot akkor érdemes kiválasztani, ha magas érzékenység mellett alacsony zajszintet szeretnénk, tehát esti, rossz megvilágítás mellett készülő képekhez. A pixelösszevonásos elven működő eljárás hátránya, hogy a legnagyobb felbontás lecsökken 2592 x 1944 pixelre az eredeti 3616 x 2712-ről.

Hirdetés

Manapság igen divatos lett a portrézás könnyítése különféle digitális segédletekkel. Tesztjeink szerint eddig az Olympus "Beauty" módja hozta e téren a legszebb eredményt, de mivel ez igazából egy nem mérhető, szubjektív benyomás hatására hozott döntés, ezért persze olvasóinknak még lehet más véleménye.
A divatot követve, a Fujifilm F70 EXR is rendelkezik az imént említett szolgáltatással: itt "arcfinomítás" név alatt fut.

Fenti három kép közül az első kettő az arcfinomítással, a harmadik pedig a portré sémával készült. Az a véleményünk, hogy az arcsimítás túlzóan munkálkodik, nagyon elmossa a pixeleket. Ezen felül olyan hatása van a képnek, mintha nagyon (túl) magas ISO értéken készült volna, és a beépített zajszűrő algoritmus nagyon erős szintre lett volna állítva.

A készülék még több meglepetést tartogatott számunkra, így például a több képkocka "összeolvasztásával" működő funkciókat, mint a "Pro Focus" és a "Pro Low-light" módokat. Az első ilyen mód, azaz a Pro Focus Mode, a nagy fényerejű objektívvel szerelt tüköraknás fényképezők által produkált kis mélységélességet szimulálja. Például portrézáskor jöhet jól ez a szolgáltatás, ha alanyunkat megfelelően izolálni szeretnénk a "túlbuzgó" háttértől. A masina ilyenkor egymás után nagy sebességgel több olyan képet rögzít, melyeknek más és más az élességállítási síkja. Alapfeltétele a látványos eredménynek, hogy a portréalany és a háttér között megfelelően nagy távolság legyen.

A második képkocka-egyesítő funkció a Pro Low-light Mode nevet kapta. A statikus témák megörökítésében segít ez a szolgáltatás, amikor rosszak a fényviszonyok, de mégsem szeretnénk zajos eredményt.
Fenti két példa mutatja, mennyire fontos a bemozdulásmentes téma: mindkét esetben állványról, önkioldó segítségével exponáltunk, így a készülék mozgása kizárható volt. Portréalanyunkat megkértük, próbáljon mozdulatlanul ülni, de az apró testmozgás már elrontotta az eredményt, a kép bemozdult. A második kép témáját nem kellett sokáig győzködni, hogy ne ugráljon, jó is lett a végeredmény.
A két mód használatakor nem árt észben tartani, hogy a maximális felbontás 2592 x 1944 pixel lesz.

Ki ne hallott volna már a Velvia, Provia, Astia filmekről? A Fujifilm most visszahozza legendás filmjeit a "Film szimulációval". A Velvia élénk, telt színeket eredményez, használata leginkább tájképeknél ajánlott (és persze a számtalan művészi alkalmazási területeken), a Provia természetes színeket ígér, az Astia pedig lágy, finom tonalitást, aminek hatása például portrézáskor jöhet jól. A kínálatban szerepel még a fekete-fehér és az örök klasszikus, a szépia.

Az F70 EXR azonban nem csak digitális trükköket és szolgáltatásokat sorakoztat fel, hanem más hasznos dolgot is, mint például a remekül működő képstabilizátort.

A 270 mm-nek megfelelő gyújtótávolságon készített, 1/10 mp-es záridővel folyamatos módban szépen megbirkózott a fényképezőgép. Az eredmény minimálisan lett csak bemozdult. Az exponáláskor élesedő stabi valamivel gyengébb eredményt szolgáltatott.

A "szuper intelligens vaku" erős fényű, a fotónak csak az alján, egy kis sávban látható sötétedés. Miért szuper intelligens? Mert automata módban képes felméri a téma környezetét, s a villanó erejét úgy állítja be, hogy ne csak a téma, hanem annak háttere is megfelelően meg legyen világítva.

Egyéb hasznos dolog, amely szerepel a Fujifilm F70 EXR fényképező tudástárában:

  • Arcfelismerés, amely legfeljebb tíz arcot képes megkülönböztetni,
  • automatikus vörösszem-korrekció a felismert arcokon,
  • kroppolás a képek visszanézésekor,
  • "Zoom up": ha az elkészült képek nézegetésekor megnyomjuk az arcérzékelés gombot, akkor a készülék megnézi, hogy adott képen látható-e személy, s ha igen, akkor annak arcát kinagyítja. Ha több arcot talál egy fotón, akkor azokat mind megmutatja slideshow formában,
  • "Micro Thumbnail View": elkészült képeink közül akár egy 10 x 10-es mátrixon belül válogathatunk.

Végül essen pár szó a készülék sebességéről: bekapcsolás után 3.11 másodpercet kell várni, mire elkészül az első fotó. Két felvétel között 1.8 mp a kényszerpihenő, a teljes átfogást pedig 1.44 mp alatt teszi meg a léptetőmotor. A masina általános működési sebességével meg voltunk elégedve, a kategória átlagától valamivel gyorsabb volt.

Pár mondatban: Több érdekes és hasznos szolgáltatással kényezteti felhasználóját az F70 EXR. A filmek szimulációját, és a különböző EXR módokat érdemes kiemelten kezelni. Képstabilizátora pedig kellően hatékony.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés