Hirdetés

Fractal Design Meshify C: teljesen behálózva

A sokak által kedvelt és általunk is jónak ítélt Define Mini C szellőzésre kihegyezett testvérét próbáltuk ki.

Bevezetés és dizájn

A Define C széria a Fractal Design egyik legnépszerűbb sorozata, hiszen jó minőségű, sokat tudó, elegáns, de még mindig viszonylag kedvező árú házakat találunk benne. Ilyen például az általunk 2016 végén tesztelt Define Mini C is, amelyet kifejezetten jóra is értékeltünk. Azok számára viszont, akik egy nagyteljesítményű, HEDT alapokra épített PC-hez vagy mondjuk komolyabb tuninghoz keresnek házat, a zárt előlap problémát okozhat. Nekik készítette el a cég a Meshify családot, melynek normál méretű ATX alaplapokkal is kompatibilis, edzett üveg oldallappal ellátott, fekete színű változatát próbáltuk ki – ezen felül egyébként elérhető még fehér színben (Meshify C White – TG), edzett üveg nélkül (Meshify C), microATX alapalaplapokhoz szabott kisebb méretben (Meshify C Mini – Dark TG), illetve hagyományos, fekete-fehér kivitelben, üveg oldalfallal (Meshify C – TG) is.

Külső

A Define és a Meshify közeli rokonok, annyira, hogy vázuk tulajdonképpen megegyezik, így a most tesztelt Meshify C belső felépítése a Define C mása. Az újdonságokat kívül, mégpedig leginkább az előlapon találjuk, amelyet itt egy műanyag keretbe foglalt, mindenféle szögekben megtört rács takar.


[+]

A csatlakozósort ezúttal is az előlap tetején találjuk, ám itt külön egység helyett közvetlenül az előlap anyagába „integrálták”, kissé módosítottak a sorrenden és a bekapcsológombot is kerekről szögletesre cserélték. Az integráció ebben az esetben nem feltétlenül gond, az előlapot ugyanis nem muszáj eltávolítanunk, a rácsos betét egy alsó fül kipattintása után kivehető, így könnyen kitisztíthatjuk a mögötte található porszűrő betétet, és hozzáférünk az előlap mögé épített ventilátorokhoz is.


[+]

A Define C-hez hasonlóan egy mágnesesen rögzített rácsot találunk a fedőlapon is, amely mögött újabb ventilátoroknak alakítottak ki helyet, míg a két oldalfal közül a jobb oldali standard acéllemez két, a helyükön maradó, kézzel is oldható csavarral rögzítve, ám rezgéscsillapító betétek nélkül. A bal oldalon sötétített, edzett üveget találunk, amelyet szintén hagyományos módon, négy vaskos csavarral rögzíthetünk az oldalra néző gumibakokon – itt nyoma sincs a Define R6 egyedi megoldásának.


[+]

A gépház hátoldalán a hagyományos kép fogad bennünket: a hét bővítőkártyahelyen kívül a megszokott kivágásokat és egy 12 cm-es ventilátorhelyet találunk. Ez utóbbiban már látszik az egyik gyárilag beépített Dynamic X2 GP-12 légkavaró (a másik az előlap mögé került), amelyet a csavarhelyek kialakításának köszönhetően függőleges irányban el is mozdíthatunk, ha szükséges.


[+]

Végezetül egy pillantást vetve a Meshify C aljára, a megszokott kép fogad bennünket: a négy, viszonylag kisméretű láb között a ház teljes hosszán végigvonuló, előrefelé kihúzható porszűrőt láthatjuk egy műanyag sínbe fogva.

Belső

A Meshify C klasszikus kétkamrás kialakítást kapott, amelynél a 3,5”-es meghajtók fogadására szolgáló tartót a tápegység számára kialakított részben helyezték el. Mivel a ház alapvetően kompakt méretű (395 x 212 x 440 mm-es), több esetben is kompromisszumokat kell kötnünk, hogy milyen alkatrészeket szerelhetünk be egyszerre.


[+]

Ha megnézzük a fő egységet, akkor láthatjuk, hogy ezt egy ATX méretű alaplap szinte teljes egészében kitölti majd. Apró érdekesség, és mellékesen a ház merevségét is növeli, hogy az alaplapi tálcát a kábelezés átvezetésére szolgáló nyílásoknál megtörték. Az alaplap előtt egyébként éppen csak annyi hely marad, hogy ezek a nyílások egy átlagos radiátor beszerelése után is elérhetőek maradjanak, ennek megfelelően ezen a részen nem is találunk helyet HDD vagy SSD számára, az utóbbiaknak viszont egy dupla méretű, leszerelhető tartólemez található az alaplapi tálca hátoldalán.


[+]

A két kamrát elválasztó lemez szellőzőnyílásokat kapott, a ház előlapjához közeli végén pedig egy rész el is távolítható arra az esetre, ha ventilátor vagy radiátor beszerelése miatt itt szabad helyre lenne szükség. Az eltávolításhoz egyébként le kell szerelnünk a teljes előlapot, amit egy erőteljes rántással tehetünk meg, de vigyáznunk kell, különben a Define C Minivel ellentétben itt az integrált csatlakozósor kábelezését megsérthetjük.


[+]

Az alsó kamrában található, 3,5”-es és 2,5”-es lemezek fogadására képes részben két fiókot találunk, tehát két meghajtót szerelhetünk be maximum. Ezen fiókok rugós, kézzel szerelhető kivitelűek, a meghajtókat pedig gumibakok tartják a jobb rezgéscsillapítás érdekében.


[+]

A keret egyébként előre-hátra tologatható, de a ház rövidsége miatt még így sem biztos, hogy marad neki hely: egy 360 mm-es radiátor használatakor például a tápegység mögött már csak 5 mm hely marad, ami a kábelezést lehetetlenné teszi – aki ilyen vízhűtésben gondolkodik, az egy 3,5”-es HDD-t az alsó lemezre, a tápegység mellé is felszerelhet, bár a hely itt ilyenkor már igen szűkössé válik.


[+]

Hűtés szempontjából fontos terület még a ház felső része, ahol két 12 vagy 14 cm-es ventilátornak van hely, míg radiátorból 120 vagy 240 mm-es egységet szerelhetünk be, bár ez utóbbi esetben sok függ az alaplapra került alkatrészek magasságától. Mint képünkön is látszik, tesztre használt alaplapunk és az átlagos magasságú HyperX Fury memóriák esetében például a radiátornak is maradt hely – ha viszont komolyabb VRM-hűtést vagy magas bordákkal, LED-ekkel ellátott, 40 mm-nél magasabb modulokat használnánk, a hosszabb vízhűtésről le kellene mondani.

Még két helyen kell majd odafigyelnünk a Meshify C korlátaira: az egyik a CPU-hűtő maximális magassága, ami 172 mm lehet, a másik pedig a grafikus kártya hossza, amelynél 315 mm a limit, feltéve, hogy az előlap mögött csak ventilátorok vannak – radiátor esetében annak a vastagságát is le kell még vonni ebből.

Főbb paraméterek
Termék megnevezése Fractal Design Meshify C – Dark TG
Elérhető változatok fekete-fehér, fehér-fekete, fekete sötétített üveggel és üveg nélkül
Mérete (ma x mé x sz) 413 x 217 x 453 mm
Tömege 6,5 kg
Anyaga acél, edzett üveg, ABS
Beszerelhető alaplapok ATX, microATX, Mini-ITX
5,25"-os helyek száma 0 db
3,5"-os helyek száma 2 db belső
2,5"-os helyek száma 2 + 2 db belső
Bővítőkártyák száma 7 db
Hűtés - elöl 3 db 120 vagy 2 db 140 mm-es ventilátorhely
(1 db 120 mm-es Dynamic X2 ventilátor telepítve)
- felül 2 db 120 vagy 140 mm-es ventilátorhely
- alul 1 db 120 mm-es ventilátorhely
- hátul 1 db 120/140 mm-es ventilátor
(1 db 120 mm-es Dynamic X2 ventilátor telepítve)
Előlapi csatlakozók 2 db USB 3.1 Type-A, hangszóró, mikrofon
Beszerelhető processzorhűtő max. 172 mm magas
Beszerelhető grafikus kártya max. 315 mm (előlapi ventilátorok használatakor)
Beszerelhető táp szabványos ATX, max. 175 mm mély
Extrák edzett üveg oldallap
Gyártó honlapja www.fractal-design.com
Termék honlapja Meshify C – Dark TG
Fogyasztói ára 29 000 forint
Garancia 2 év

Szerelés, próba, értékelés

Tapasztalatok

Egy kisméretű ház nyilvánvaló hátrányból indul, mikor a szerelhetőséget vizsgáljuk, hiszen egyszerűen nincs annyi hely sem a kezünknek, sem a komponenseknek, mint egy teljes méretű toronyban. Ezt figyelembe véve a Meshify C nem teljesít rosszul: egyrészt igényes kivitele miatt sorják, éles peremek nincsenek, a rengeteg (és a kábelátvezetőknél gumival burkolt) kivágás miatt pedig viszonylag könnyű a kulturált belső kialakítása.


[+]

Tesztre használt ASUS Z170-Deluxe alaplapunk esetében nem is volt gond a beszerelés, a Fractal Design Celsius S36 vízhűtésnél azonban már korlátokba ütköztünk: a radiátor miatt a 3,5”-es keretről le kellett mondanunk, és grafikus kártyából is csak egy kisebb méretű példányt tudtunk beépíteni a házba. Persze az előlap mögé épített, befelé dolgozó radiátor nem éppen ideális, hiszen befelé fújja a meleg levegőt – akinek fontos a vízhűtés, az a Meshify C esetében akkor jár a legjobban, ha az előlapnál három befelé dolgozó ventilátort helyez el, és felülre épít be egy 240 mm-es kompakt rendszert.

Miután az előlapot lepattintottuk és néhány csavar kioldása után a tápegységet takaró lemezt, illetve a HDD-k keretét is kivettük, kényelmesen a helyére tudtuk szerelni a vízhűtés méretes radiátorát. Ezután következett a kábelek elrendezése, amely nem okozott gondot: a tesztre használt Be Quiet Straight Power 11 850 W tápegységet először a tartókeretre szereltük fel, utána csúsztattuk be a helyére.


[+]

Az alaplaphoz, grafikus kártyához, SSD/HDD-hez futó kábeleket mind-mind könnyedén el tudtuk vezetni és rögzíteni az alaplapi tálca mögött, ahol elegendő rögzítőfület alakítottak ki a gyárilag mellékelt három tépőzáras hurkon kívül is. A rendelkezésre álló, körülbelül 20-25 mm hely is bőven elég a vezetékek számára, így tényleg könnyű egy gusztusos kinézetű gép felépítése – egyetlen apró probléma, hogy táp mögött összetorlódó kábelekre a vízhűtés miatt eltávolított lemez nyílásán keresztül rálátni, illetve ez a kábelcsomag igencsak megnehezíti az alul elhelyezett HDD szellőzését.


[+]

Tesztünkből nem maradhatott ki a szokásos zajcsillapítási vizsgálat sem, amelynél sajnos nem ért meglepetés minket: 72,2 dB(A)-s zajforrásunkat a Meshify C TG 69,9 dB(A)-ra „halkította”, ami nem nevezhető éppen hatékony csillapításnak.

Értékelés

Nincs egyszerű dolga a közel 30 000 forintos Meshify C TG-nek, hiszen ezen az áron rengeteg vetélytársa akad. Ott van például a Define C, amely nem szellőzik ilyen jól, viszont csendesebb és még olcsóbb is, vagy mondjuk a Be Quiet! Pure Base 600, amiből nem hiányzik a zajcsillapítás, több meghajtót fogad, viszont kialakítása gyengébb.


[+]

A Meshify C esetében is akadnak gyenge pontok, melyek jó része ugyanakkor nem tervezési hiba, hanem a kis méretre vezethető vissza, és arra készteti a vásárlót, hogy alaposabban átgondolja a beépítésre kerülő alkatrészek kiválasztását, nehogy a vízhűtés miatt le kelljen mondani több HDD-ről, vagy éppen a túlméretes grafikus kártya, esetleg RAM miatt a radiátor beszerelése váljon problémássá. A ház árát is figyelembe véve nekünk inkább a jobb oldali fém oldallaphoz tartozó zajcsillapító betét hiánya fájt – úgy éreztük, hogy ez tényleg egy filléres tétel, ami sok leendő konfigurációban lenne hasznos.


[+]

Ezeket a hiányosságokat azonban kompenzálja az átgondolt kialakítás, a cégtől megszokott elsőosztályú kivitel és minőség, illetve az egyedi dizájn, amely szintén nagyon jól sikerült. A tesztkonfiguráció összerakása is teljes mértékben problémamentes volt, így nekünk Tetszett a Meshify C – Dark TG, nyugodt szívvel ajánljuk tehát annak, aki egy nagyon jól szellőző, elegáns és kisméretű, de ATX alaplapokkal még kompatibilis gépházat keres, jobbára csendes alkatrészekből összeállítandó számítógépéhez.


Fractal Design Meshify C – Dark TG számítógépház

Wombath

A Fractal Design Meshify C – Dark TG házat a Fractal Design bocsátotta rendelkezésünkre.

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés