Fél tucat Radeon HD 4870

Hirdetés

Tesztelés – automata hűtés és hang

Mint korábban, most is a Crysist használtuk a teszteléshez, ugyanazzal a konfigurációval, amivel a Radeon HD 4850-eket próbáltuk ki.


VideokártyákAsus EAH4870 TOP
Asus EAH4870 MATRIX
Gigabyte GV-R487D5-1GD
MSI R4870-T2D512
Sapphire Radeon HD 4870 Sapphire Edition
ProcesszorIntel Core 2 Extreme QX6700 (2,66 GHz, 266 MHz FSB, 8 MB L2 cache, B3 stepping)
ProcesszorhűtőCooler Master Hyper TX2
AlaplapAsus P5E3 Deluxe Wi-Fi/AP alaplap
Memória2 x 1024 MB Samsung DDR3-1066
MerevlemezSamsung Spin Point T166 400 GB (SATA, 7200 rpm, 16 MB cache)
DVD-meghajtóNEC 3551
HázCasetek CK-1020
TápegységCooler Master RS-550-ACLY (550W)
Operációs rendszerWindows Vista Ultimate Service Pack 1

Először a legáltalánosabb esetet tanulmányoztuk. Ekkor a számítógép házában elöl egy 80 mm-es, hátul egy 92 mm-es ventilátor mozgatta a levegőt elölről hátrafelé. A processzort hűtő Cooler Master Hyper TX2 percenként 1800-at pörgött, tehát a rendszer közepes hangon tette a dolgát. Nyugalmi állapotban így csak egyetlen kipróbált Radeon HD 4870 hangját tudtuk elkülöníteni a többi zajforrástól. Ez a Gigabyte terméke volt, melynél nem állítható a ventilátor fordulatszáma, így nyugalomban is azt a hűtési teljesítményt – és hozzá tartozó hangot – produkálja, mint terhelés alatt.

Bizony a Gigabyte hűtési képessége egészen jó, első tesztkörünkben a második helyre jutott. Érdekes, hogy a dobogó tetejére a referenciamegoldás állhatott fel, vagyis az összes egyedi hűtő rosszabbul teljesített nála. Legalábbis hűtés tekintetében, hangban viszont minden modell jobb volt. Egyértelműen a Sapphire-t éreztük a legcsendesebbnek, terhelés közben sem hallatszott ki a házból. Ezt a GFX Chilla követte, amit az Asus EAH4870 TOP-on próbáltunk ki. Hangban harmadik lett az Asus MATRIX (a grafikonon MT), aminél elég magas hőmérsékletet mutatott a memóriakezelős rész érzékelője. A negyedik helyre szorult az MSI, utána jött a Gigabyte, végül pedig a referencia. Zajszint szerint rangsorolva fordított helyzet alakult ki a hűtési listához képest, ami nem olyan meglepő.

Érdemes egy pillanatra visszaemlékezni múltkori Radeon HD 4850-es méréseinkre. Ott a legjobbak 50 fok környékén tartották a GPU-t, a középmezőny nagyjából a HD 4870-ek szintjét hozta, viszont a sereghajtók jóval melegebbek voltak. A referencia HD 4850 hűtő csak a ventilátor nélküli Gigabyte-ot tudta túlszárnyalni, a GFX Chilla pedig vezette a mezőnyt. Most, a HD 4870-eknél a referencia hűt a legjobban, a GFX Chilla viszont lemaradt. Nem igazán tud mit kezdeni a nagyobb hőtermeléssel, de legalább halk.

Következő tesztünkben elsősorban arra voltunk kíváncsiak, hogy automata szabályozáson milyen hangja van az egyes HD 4870-eknek. Ehhez elnémítottuk a ház ventilátorait, és a processzorhűtőt a percenként 1800-as fordulatról 1500-ra lassítottuk. Ekkor a Gigabyte mellett már az MSI a referenciamodell is hallhatóvá vált nyugalmi állapotban.

Most a Gigabyte végzett az élen, ugyanis erre alig hatott a ház szellőzésének jelentős visszafogása. Ezt legjobban a refernciahűtés érezte meg, mely alatt több mint 10 fokkal lett melegebb a GPU. A többi versenyző sorrendje nem változott, ezeknél átlagban 3 fokkal mértünk magasabb értékeket.

Még két dolgot érdemes megemlíteni. Az első, hogy a kisebb hűtésű Radeon HD 4850-ek is durván 2-3 fokot melegedtek a hűtés elhagyásával. A második, hogy a ház szellőzésének halkítását némileg ellensúlyozta a táp hangosodása. A grafikus kártyák legalább pár fokkal megemelkedett hőmérsékletéből kiindulva arra következtetünk, hogy a táp is jobban melegedett, emiatt ventilátora nagyobb fordulatszámon – hangosabban – dolgozott. Akinek fontos a csendes működés, próbáljon ki többféle szellőzési beállítást, azt is szem előtt tartva, hogy a táp érzékeny a melegre.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

Előzmények