Fél tucat Radeon HD 4870

Folytatódik sorozatunk, melyben felsőkategóriás Radeonokat vizsgálunk melegedés és hang szempontjából.

Asusok...

Néhány héttel ezelőtt hat Radeon HD 4850 vendégeskedett nálunk, melyeknek nem grafikai teljesítményét – hiszen abban azonosak – hanem hűtését és felépítését vetettük össze. Ma egy lépcsővel feljebb nézünk körül, a HD 4870-eseknél. Jelenleg ez a modell képviseli az ésszerű Radeon kínálat csúcsát, fölötte már csak a behemót, meglehetősen drága, de annyival nem gyorsabb, két GPU-s HD 4870 X2 van.

Ahogyan kisebb testvérénél, a HD 4870-esnél is rengeteg egyedi tervezésű változat született. Először nézzük meg a referenciamodellt. Igaz, az Asus EAH4870 TOP órajelben nem követi az ATI eredeti beállításait (750/900 MHz helyett 815/925 MHz-en jár), de felépítése változatlan maradt. Külsejét csak a méretes, szomszédos kártyahelyet is elfoglaló hűtésre ragasztott matrica teszi egyedivé.

Persze nem kell lebecsülni ezt a hűtőt! A HD 4870 jó 40 wattal többet fogyaszt, mint a HD 4850, és ez lényegesen nagyobb hőtermelést jelent. A referenciahűtő ennek megfelelően vaskos, a memóriamodulokat és feszültségszabályozó alkatrészeket is lefedi a GPU mellett. A nyomtatott áramkörhöz bődületes mennyiségű, több mint tucatnyi csavar fogja hozzá.

Hogy a GPU ne melegítse a többi összetevőt, külön fémdarab gondoskodik a hűtéséről. Ennek alapja rézből készült, rajta méretes lamellák sorakoznak, amelyeket még két hőcsővel is megtámogattak. A többi komponens vaskos fémlapjához kapcsolódik a gőzhajók kerekére emlékeztető ventilátor és a felső műanyag terelőlemez. Dicséretes, hogy a hűtő a házból kifelé fújja a meleget, bár az ilyen jellegű elvezetés a műanyag fedéllel rendszerint trombitaként működik – zajos.

Hogy legyen némi összehasonlítási alapunk a HD 4850 és HD 4870 viselkedését illetően, a referenciamodellre most is felszereltük a Coolink GFX Chilla hűtőt, mely tesztünk előző részében hűtés és hang tekintetében is fölényesen verte a gyári megoldások mezőnyét. Vajon jó 40 wattal feljebb, egy sokkal komolyabb mezőnyben mire lesz elég?

Felszerelését itt is a kis memóriabordákkal kezdtük, melyekből jutott pár a nagyobb PWM áramkörökre. Ezután jöhetett a GPU hőleadója a két vékony, percenként 1800-at pörgő, 80 mm-es ventilátorral, melyek alaplapi háromtűs, vagy tápos négytűs csatlakozóról kaphatnak áramot, tehát szabályozásuk csak a VGA-tól független lehet. A GFX Chilla viccesen rövidnek látszott a HD 4850-nél is valamivel hosszabb nyomtatott áramkör fölött.

Az Asus HD4870-ek mezőnyéből eredetileg a Dark Knight fantázianevű modellt akartuk még megnézni, de az Asustól kaptunk egy sokkal érdekesebbet (az MSI meg leszállította a Dark Knight hűtőjét a saját modelljén). A HD 4850-esek között szereplő MATRIX modell nagytestvéréről van szó. Sikerült tovább fokozni a grafikus kártya látványát, a fekete nyomtatott áramkör fölött ezúttal dupla ventilátoros, fekete hűtés trónol, és nagyon jól néz ki.

Alatta most is komoly, többfázisú, kapcsolható feszültségszabályozó rendszer dolgozik, ami négy fázissal kínálja meg a GPU-t, kettővel pedig az 512 MB GDDR5 memóriát. A mellékelt iTracker programmal állíthatjuk a feszültségüket, ami tuningnál nagyon jól jöhet.

A hűtőborda három hőleadó részből áll, amiket hőcsövek szövevényes hálózata köt össze. Itt is felmerül az – ami a kisebb MATRIX-nál sajnos be is igazolódott –, hogy a két 70 mm-es ventilátor keltette légáramlat sivítani fog a felső terelőlemez és a lamellák között. Ez a hűtés is a házból kifelé vezeti a meleg levegőt.

...és a többiek

Jeleztük már, hogy lesz MSI versenyző, íme itt az alap R4870. Ennek éppen hőcsöves, egyedi hűtése van, de a gyártó honlapja szerint a legtöbb MSI Radeon HD 4870-es a referenciahűtéssel készül. Sajnos a kártya doboza alapján nem lehet eldönteni, hogy melyik van benne. Az egyedi MSI hűtés hőcsöves, középen egy elég méretes ventilátor van, melyre még egy terelőlemez is került, hogy a légáramlat az oldalsó lamellasorokra jusson. A meleg házból való kivezetésével itt nem nagyon foglalkoztak, igaz a hátsó panel rácsos. Ugyanezt a hűtőt használja az Asus is a Dark Knight modelleken, csak feketére festi, és nem tesz rá felső légterelőt. Érdekes, hogy ők fordítva (hőcsövekkel felfelé) szerelik.

Alul méretes réztalp látható, amiből négy hőcső kígyózik az oldalsó lamellákhoz. A felső képen látható, hogy a PWM áramkörök hűtésére is odafigyeltek, viszont a memóriamodulokat nem fedi semmilyen fémdarab. Igaz, kapnak némi friss levegőt a fölöttük pörgő ventilátortól. Az egész hűtést négy csavar – plusz a PWM rész két pöcke – tartja a helyén.

Kellemesen nagy, és minden bizonnyal elég halk is az MSI egyedi Radeon HD 4870 hűtésének a ventilátora. Négytűs csatlakozója van, tehát valószínűleg monitorozható, és szabályozható a fordulatszáma.

Mai tesztünk résztvevői közül a Gigabyte modelljének van a legkisebb hűtése. A kék nyomtatott áramkörön réznek látszó, de valójában alumíniumból készült lamellák kereteznek egy elég nagy ventilátort. Méretes bordát kaptak a feszültségszabályozó alkatrészek. Minden bizonnyal azért, mert itt a ventilátortól nem sok friss levegőre számíthatnak.

Sokan biztosan felismerték, hogy a Zalman egyik OEM megoldásáról van szó, amit már több Gigabyte grafikus kártyán láthattunk korábban is. A Zalman VF830-cal először a tavalyi CeBIT-en találkoztunk. Ventilátora kellően nagy, 80 mm-es, de sajnos csak két vezetéke van, így valószínűleg nem állítható a fordulatszáma. A hűtő négycsavaros rögzítésénél látszik, hogy különböző méretre állítható talapzatán csak a Radeonnak szükséges furatokat alakították ki.

A Gigabyte GV-R487D5-1GD érdekessége, hogy vetélytársaival ellentétben nem 512 MB, hanem 1 GB GDDR5 memóriával látták el. Hátulján a második DVI és videokimenetek helyett HDMI és DisplayPort csatlakozó látható.

A hűtés méretében az ellenpólust a Sapphire kártyája jelenti. Ennek óriási, a teljes nyomtatott áramkört befedő szellőzőrendszere van, melynek közepén egy hatalmas ventilátor trónol. Hasonlót láthattunk évekkel ezelőtt a GeForce 7900 GTX-en, igaz annak átlátszó volt a felső műanyagfedele.

A behemótot kilenc csavar tartja a helyén. Alulról látszik, hogy a GPU rézből készült betétje mellett a memóriamodulok egy méretes fémlapnak adják át hőt, ami viszont nem fedi le a feszültségszabályozó részt. Eltávolítva a műanyag fedelet, elénk tárult a 92 mm-es ventilátor. Látatlanban azt tippelnénk, hogy a Sapphire megoldása lesz a leghalkabb, ugyanis egy ekkora ventilátor már alacsony fordulatszámon elégséges légáramlatot tud kelteni. Ilyenkor még elég halk, azért is, mert nincs kerete vagy lamellája a közvetlen környezetében. A fémlapok oldalról veszik körbe a lapátkereket, ezekre hőcsövek osztják el a grafikus kártya melegét.

Nem maradt mezítelen a PWM részleg sem. Az alkatrészek egy közepes borda alatt hűsölnek, ami a ventilátortól, a lamellák között kap némi friss levegőt. A felső műanyag burok csak korlátozott mértékben irányítja a felmelegedett levegőt a házon kívülre.

Nyomtatott áramkörök

Most is érdemes összevetni a kártyák nyomtatott áramköreit. Először a referencia HD 4850 és HD 4870 közötti különbségeket tárgyaljuk ki.


ATI Radeon HD 4850 - referencia

A két VGA azonos GPU-val rendelkezik, ami a nagyobb kártyán magasabb feszültségen, magasabb órajelen jár, és GDDR5 memória kapcsolódik hozzá. Ezen különbségek miatt a HD 4870-nek nemcsak a teljesítménye, hanem a fogyasztása – ezzel együtt a hőleadása is – nagyobb. A pár centiméterrel hosszabb nyomtatott áramkör végére került még egy hattűs PCI Express tápcsatlakozó, a hozzájuk tartozó PWM feszültségszabályozó áramkör pedig sokkal bonyolultabb – minden bizonnyal drágább is.


Asus EAH4870 TOP - referencia

Talán a modernebb GDDR5 memória, de szerintünk inkább a HD 4870 lényegesen magasabb ára miatt nem látni olyan sok módosítást a nyomtatott áramkörökön, mint a kisebb modellnél. Hiszen a 60-70 000 forintos kártyákon sokkal többet lehet keresni, mint a 45 000 forint körülieken, ezért nem kell a végletekig spórolni a felépítésükön.


Giagabyte GV-R487D5-1GD


Asus EAH4870 MATRIX


MSI R4870-T2D512


Sapphire HD 4870

Feljebb látható, hogy az Asus EAH4870 TOP mellett a Gigabyte modell is a referenciát követi – a monitorcsatlakozókat kivéve. A további három kártyánál elkülönülnek az egyes fázisokért felelős alkatrészek. Az Asus MATRIX-nál 4+2, az MSI-nél öt, a Sapphire nyomtatott áramkörén szintén öt fázis látható, de az utóbbinál csak négyet forrasztottak be. Egyébként a referencia-áramkör is többfázisos, de ott digitális PWM chip dolgozik.


Asus EAH4870 TOP - referencia


Asus EAH4870 MATRIX


MSI R4870-T2D512


Sapphire HD 4870

A nyomtatott áramkörök hátlapjai sem mutatnak lényeges különbségeket, sőt, a memóriát tekintve – szinte – teljesen azonosak a kártyák. Mindegyiken 1 ns-os Qimonda modulok voltak, az 1 GB-os Gigabyte kivételével 512 megabites kiszerelésben. A nagyobb memória már 1 gigabites elemekből állt. Mivel a GDDR5 memória négy sávból épül fel (a GDDR3 kettőjével szemben), az 1 ns-ból következő 1000 MHz-es órajelhez 4000 MHz-es effektív érték tartozik.

Tesztelés – automata hűtés és hang

Mint korábban, most is a Crysist használtuk a teszteléshez, ugyanazzal a konfigurációval, amivel a Radeon HD 4850-eket próbáltuk ki.


VideokártyákAsus EAH4870 TOP
Asus EAH4870 MATRIX
Gigabyte GV-R487D5-1GD
MSI R4870-T2D512
Sapphire Radeon HD 4870 Sapphire Edition
ProcesszorIntel Core 2 Extreme QX6700 (2,66 GHz, 266 MHz FSB, 8 MB L2 cache, B3 stepping)
ProcesszorhűtőCooler Master Hyper TX2
AlaplapAsus P5E3 Deluxe Wi-Fi/AP alaplap
Memória2 x 1024 MB Samsung DDR3-1066
MerevlemezSamsung Spin Point T166 400 GB (SATA, 7200 rpm, 16 MB cache)
DVD-meghajtóNEC 3551
HázCasetek CK-1020
TápegységCooler Master RS-550-ACLY (550W)
Operációs rendszerWindows Vista Ultimate Service Pack 1

Először a legáltalánosabb esetet tanulmányoztuk. Ekkor a számítógép házában elöl egy 80 mm-es, hátul egy 92 mm-es ventilátor mozgatta a levegőt elölről hátrafelé. A processzort hűtő Cooler Master Hyper TX2 percenként 1800-at pörgött, tehát a rendszer közepes hangon tette a dolgát. Nyugalmi állapotban így csak egyetlen kipróbált Radeon HD 4870 hangját tudtuk elkülöníteni a többi zajforrástól. Ez a Gigabyte terméke volt, melynél nem állítható a ventilátor fordulatszáma, így nyugalomban is azt a hűtési teljesítményt – és hozzá tartozó hangot – produkálja, mint terhelés alatt.

Bizony a Gigabyte hűtési képessége egészen jó, első tesztkörünkben a második helyre jutott. Érdekes, hogy a dobogó tetejére a referenciamegoldás állhatott fel, vagyis az összes egyedi hűtő rosszabbul teljesített nála. Legalábbis hűtés tekintetében, hangban viszont minden modell jobb volt. Egyértelműen a Sapphire-t éreztük a legcsendesebbnek, terhelés közben sem hallatszott ki a házból. Ezt a GFX Chilla követte, amit az Asus EAH4870 TOP-on próbáltunk ki. Hangban harmadik lett az Asus MATRIX (a grafikonon MT), aminél elég magas hőmérsékletet mutatott a memóriakezelős rész érzékelője. A negyedik helyre szorult az MSI, utána jött a Gigabyte, végül pedig a referencia. Zajszint szerint rangsorolva fordított helyzet alakult ki a hűtési listához képest, ami nem olyan meglepő.

Érdemes egy pillanatra visszaemlékezni múltkori Radeon HD 4850-es méréseinkre. Ott a legjobbak 50 fok környékén tartották a GPU-t, a középmezőny nagyjából a HD 4870-ek szintjét hozta, viszont a sereghajtók jóval melegebbek voltak. A referencia HD 4850 hűtő csak a ventilátor nélküli Gigabyte-ot tudta túlszárnyalni, a GFX Chilla pedig vezette a mezőnyt. Most, a HD 4870-eknél a referencia hűt a legjobban, a GFX Chilla viszont lemaradt. Nem igazán tud mit kezdeni a nagyobb hőtermeléssel, de legalább halk.

Következő tesztünkben elsősorban arra voltunk kíváncsiak, hogy automata szabályozáson milyen hangja van az egyes HD 4870-eknek. Ehhez elnémítottuk a ház ventilátorait, és a processzorhűtőt a percenként 1800-as fordulatról 1500-ra lassítottuk. Ekkor a Gigabyte mellett már az MSI a referenciamodell is hallhatóvá vált nyugalmi állapotban.

Most a Gigabyte végzett az élen, ugyanis erre alig hatott a ház szellőzésének jelentős visszafogása. Ezt legjobban a refernciahűtés érezte meg, mely alatt több mint 10 fokkal lett melegebb a GPU. A többi versenyző sorrendje nem változott, ezeknél átlagban 3 fokkal mértünk magasabb értékeket.

Még két dolgot érdemes megemlíteni. Az első, hogy a kisebb hűtésű Radeon HD 4850-ek is durván 2-3 fokot melegedtek a hűtés elhagyásával. A második, hogy a ház szellőzésének halkítását némileg ellensúlyozta a táp hangosodása. A grafikus kártyák legalább pár fokkal megemelkedett hőmérsékletéből kiindulva arra következtetünk, hogy a táp is jobban melegedett, emiatt ventilátora nagyobb fordulatszámon – hangosabban – dolgozott. Akinek fontos a csendes működés, próbáljon ki többféle szellőzési beállítást, azt is szem előtt tartva, hogy a táp érzékeny a melegre.

Tesztelés – hűtés maximumon, tuning, fogyasztás

Akit viszont cseppet sem érdekel a hang, az tekerje maximumra grafikus kártyája hűtését – már ha elérhető ez az opció. HD 4850-es mezőnyünkben alig pár modell lapátkerekének tempóját tudtuk befolyásolni. Itt, a nagyobbak mezőnyében az Asus EAH4870 TOP, az MSI és a Sapphire versenyzője volt erre hajlandó, az Asus MATRIX-hoz pedig a saját szoftverét kellett használni. A referenciahűtő olyan bömbölésbe kezdett, amilyet grafikus kártya hűtésénél eddig még nem hallottunk. Mellette a hírhedt GeForce FX5800 porszívója is elbújhat. Kevesebbet gyorsult és hangosodott az MSI és az Asus MATRIX, a Sapphire-nél pedig alig hallottunk különbséget. A mérésekhez ismét bekapcsoltuk a ház ventilátorait, és feltekertük a processzorhűtőt.

Már a hangját hallva világos volt, hogy hűtésben ezt a kört is a referenciamegoldás nyeri, hangban pedig elveszíti. Az alapórajelen tapasztalt 56 fokos csúcsérték több mint nagyszerű. Jól teljesített az MSI is, mely a legelső teszthez képest 5 fokot javított. Négy fokkal volt most jobb az Asus MATRIX, amivel a harmadik helyre futott be. Nem fejlődött viszont a Sapphire HD 4870-ese, de jó hír, hogy hangja sem erősödött. Továbbra is a leghalkabb maradt, nem hallatszott ki a többi ventilátor közül. Csendességben második a GFX Chilla lett, majd nagyobb lemaradással jött a Gigabyte és az MSI. A ventilátorok gyorsulásával erősödött az Asus MATRIX süvítése, így az utolsó előtti helyre esett vissza. Zajkeltésben a csutkára tekert referenciahűtő volt a legrosszabb.

Maradt még a fogyasztás vizsgálata, amiben hasonló tapasztalatokat gyűjtöttünk, mint a HD 4850-eknél. A kártyák nyugalmi állapotban 150 watt körüli értéket mutattak (pár wattos ingadozással). Egyedül az egyes fázisait lekapcsolni képes Asus MATRIX hozott jobb eredményt, de ehhez futnia kellett a iTracker szoftvernek is. Az ügyes programocskával tovább csökkenthettük a 2D-s órajeleket és feszültségeket, amivel 130 wattos nyugalmi fogyasztás környékére jutottunk. Radeon HD 4850-nel szerelve ugyanez a konfiguráció terheletlenül nagyjából 120 wattot fogyasztott. Terhelve a HD 4870-ekkel 290 watt környéki értékeket mértünk, míg a HD 4850-ek beérték 250-nel. Most az extra Asus sem volt jobb, sőt, egy kis extra feszültséggel lazán a 300-as érték fölé tudtuk hajtani vele a tesztgépet.

Tuningban is a MATRIX-ot érdemes kiemelni. A gyárilag már túlhajtott kártyával – egy kis extra feszültséget használva – egészen 900/1100 MHz-ig jutottunk, ami a referencia 750/900-as értékéhez képest 20% körüli többletet jelent, ez dicséretes. Ekkor viszont a korábbi tesztjeinkben tapasztaltnál nagyobb hangra lehet számítani. Persze a referencia HD 4870 csúcsához képest az is semmiség volt. Az Asus EAH4870 TOP az ordítógéppel a hátán 850/1000 MHz-ig jutott, ami még mindig 10% fölötti túlhajtást jelent. A többi kártyán is 1000 MHz-ig ment a memória, a GPU-knál pedig 820-850 MHz volt a maximum. Negatív tapasztalatunk csak a Gigabyte modellel volt, amit a legújabb RivaTuner sem tudott 750 MHz fölé hajtani.

Értékelés

Ahogyan Radeon HD 4850-es, úgy HD 4870-es tesztünk sem fedi le a teljes hazai kínálatot. Ennek ellenére szerintünk jól tükrözi a különböző variációk hűtésének, hangjának, fogyasztásának és tuningolhatóságának helyzetét. A húzás itt is elsősorban szerencse és nem hűtés kérdése, csak az olyan extra modellek képeznek kivételt, mint például az Asus EAH4870 MATRIX. Kisebb testvérével ellentétben ezt a kártyát nagyon megkedveltük, mert nemcsak jól húzható, hanem aránylag halkan is teszi a dolgát. Nekünk annak ellenére is tetszett, hogy nehezen beszerezhető, és meglehetősen drága (bruttó végfelhasználói ára 80990 forint).

Hang tekintetében egyértelműen a Sapphire megoldása vitte a prímet. Nagy kár, hogy a méretes ventilátort szoftveresen sem lehet percenként 1000-es fordulatszámnál magasabbra hajtani. Örvendetes, hogy a márka többi termékéhez hasonlóan a nagy hűtéssel rendelkező HD 4870 is meglehetősen olcsó. Eme két pozitívuma miatt különösen ajánlott címet érdemel.

Meg voltunk elégedve az MSI egyedi hűtős R4870-T2D512 modelljével is. Szabályozhatósága miatt ezt a kártya azoknak ajánlott, akik szeretik maguk irányítani a dolgokat. Egy kis finomhangolással, nyugalmi állapotban ugyanolyan halk lehet, mint a Sapphire, feltekerve viszont lényegesen jobban hűt nála. Ára a mezőny átlagába sorolja, ahol a Gigabyte is lakozik. Az 1 GB-os kártya sem rossz darab, hűtése hatékony, igaz, fölöslegesen – állandóan – zajong, tehát vannak nála jobb alternatívák is.

Végül itt a referenciahűtős Asus EAH4870 TOP, mely gyárilag emelt órajelei miatt drágább az átlagnál (72890 forint). Szerintünk érdemesebb az olcsóbb – átlagos árú – alapmodellt választani ugyanezzel a hűtéssel. Feltéve, hogy időnként szükségünk van a komoly hűtési teljesítményre, és cserébe el tudjuk viselni a brutális hangot.

Sapphire Radeon HD 4870
Sapphire Edition
MSI R4870-T2D512
Asus EAH4870 MATRIX

rudi

Az Asus Radeonokat az Asus hazai képviselete, a Gigabyte, MSI és Sapphire Radeonokat az Expert Computer Kft. bocsátotta rendelkezésünkre.

Azóta történt

Előzmények