Hirdetés

Dobozba zárt feszültség

Bemutatjuk az APC három, munkaállomások mellé szánt szünetmentes tápegységét.

Méretezés

A három készülék bemutatása előtt azonban essék néhány szó az UPS méretezéséről: a szünetmentes tápegységek típusjelzéseinél szereplő szám legtöbbször az egység teljesítményére utal. Ezt az értéket vásárláskor mindenképpen ajánlott figyelembe venni, ugyanis alapvetően ez határozza meg, hogy az áramforrás képes lesz-e egyáltalán ellátni árammal a számítógépet feszültségkimaradás esetén, illetve hozzávetőlegesen mennyi ideig tudja ilyenkor táplálni rendszerünket akkumulátorról. Ehhez elsősorban fel kell mérnünk számítógépünk hozzávetőleges fogyasztását. Sokan hajlamosak azt hinni, hogy a PC teljesítményfelvétele megegyezik a benne lévő tápegység maximális teljesítményével. Ez legtöbbször még szélsőséges esetben sem állja meg a helyét, a gép valós fogyasztása a tápegység csúcsteljesítményének többnyire ugyanis csak a töredéke.

Étvágyhoz igazítva

Hirdetés

Elmondható, hogy egy modern számítógép kiépítésétől és a rendszer terhelésétől függően körülbelül 80-180 wattnyi áramot fogyaszt. Ez az érték a gép bekapcsolásának pillanatában ugrásszerűen megnőhet, ez különösen akkor játszhat fontos szerepet, ha áramkimaradás esetén akarjuk elindítani a számítógépet. A szünetmentes tápegységhez a számítógép mellett ajánlott csatlakoztatni a kijelzőt is, ekkor a terhelés a monitor típusától (TFT, CRT) és méretétől függően körülbelül 30-150 wattal nőhet.

Némi zavart okozhat, hogy a szünetmentes áramforrások teljesítményét nem wattban adják meg a gyártók, hanem voltamperben (VA). A VA-teljesítmény (felvett teljesítmény) mindig nagyobb vagy egyenlő, mint a wattos (hasznos) teljesítmény; a két érték arányát Power Factornak (PF) hívja az angol. A PF fogalmával számítógép-tápegységek vizsgálata kapcsán már találkozhattunk korábban; a gyártók a tápok adatlapjain gyakran fel is tüntetik, hogy a táp által felvett teljesítmény mekkora hányada alakul át hasznos teljesítménnyé. A számítógépek kapcsolóüzemű tápjainál ez az arány 60-80 százalék között mozog típustól függően, így ha egy szünetmentes tápegységről tudjuk, hogy teljesítménye 500 VA, akkor a fentiek függvényében ez azt jelenti, hogy legrosszabb esetben (és nem árt mindig ezt alapul venni) nagyjából 300 wattig terhelhető.

A maximális áthidalási idő nagy mértékben függ a terhelés mértékétől, illetve az akkumulátor állapotától. A szünetmentes tápegységekben a gépkocsikban található akkumulátorokhoz hasonló elven működő, ám azokkal ellentétben többnyire zárt rendszerű ólomsavas akkumulátorok találhatóak. A legtöbb akkumulátorfajtához hasonlóan az idő múlásával, a kisütési-töltési ciklusok számának növekedésével ez a típus is veszít a hatékonyságából; a gyártók ezért a gyári paramétereknél szereplő áthidalási időt leginkább új telepekkel garantálják, és az akkumulátorok rendszeres (általában három évenkénti) cseréjét javasolják.

Az akkumulátorok kommunikációja

A három nálunk járt UPS közül mindegyik képes a számítógéppel kommunikálni. Ez különösen akkor lehet fontos, ha a felhasználó az áramkimaradás során éppen nincs a bekapcsolt PC közelében, így nem tudja szabályosan leállítani a gépet. Ezt a feladatot ilyenkor a szünetmentes tápegység veszi át; amint az akkumulátor töltöttségi szintje eléri a kritikus szintet, a UPS állapotát figyelő szoftver kiadja a hibernálás parancsot, majd a számítógép leállása után saját magát is lekapcsolja.

Az APC szünetmentes tápegységei mindazonáltal a CD-n mellékelt PowerChute alkalmazás nélkül is problémamentesen kommunikálnak Windows 2000/XP operációs rendszerrel ellátott számítógépekkel; az UPS csatlakoztatása után a rendszer megtalálja az új hardvet, majd a vezérlőpult energiagazdálkodási lehetőségeket szabályozó opciói máris kiegészülnek a külső áramforrással kapcsolatos részletekkel (riasztás, töltöttségi szint stb).

A három UPS-hez a több tagból álló PowerChute alkalmazáscsalád legegyszerűbb, Personal változatát kapjuk, melyet – függetlenül attól, hogy a kommunikációhoz nem elengedhetetlenül szükséges – mindenképpen érdemes telepíteni, hiszen az eseménynaplózás, a beavatkozási szint beállítási lehetősége, illetve a részletesebb állapotfigyelés mind jól jöhet baj esetén.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Hirdetés

Google Pixel 9a - A Google AI-ban rejlő erő

PR Most ajándék Pixel Buds A fülhallgatóval

Advertisement
  • Kapcsolódó cégek:
  • APC

Azóta történt

  • Szünetmentes lovagok

    Áramszünet esetén jól jöhetnek az UPS-ek. Powercom Black Knight sorozat tagjai az olcsó alternatívát jelentik.

  • A lámpagyáros UPS-ei

    Az amerikai Tripp Lite-ról eddig vajmi keveset hallhattunk hazánkban, pedig a cég komoly tapasztalattal rendelkezik a szünetmentes tápegységek gyártásában.

  • Szerverek, áramforrások, notebookok

    Heti hardverpiaci bemutatónkban kis kitérőt teszünk a Fujitsu Siemens szervereinek világába, bemutatunk pár Lenovo notebookot és más érdekességeket.

  • Inform UPS-ek - áram a törököktől

    Ahogy közeledik a nyár, jön a szünetmentes tápegységek szezonja is. Ezúttal az Inform három kisebb UPS-ét vizsgáltuk meg.

Előzmények