Villámteszt: DJI Osmo 4K kamerás gimbal

DJI Osmo

Gimbal, az meg mi?

A leginkább drónjairól ismert DJI a közelmúltban jelentette be, hogy egy sokoldalú, kézi használat mellett állványra vagy akár motorbiciklire, kerékpárra is feltehető, markolattal ellátott, integrált kamerával rendelkező gimballal, azaz stabilizátorral bővíti kínálatát az Osmo fantázianevű modell személyében. A fotós, videós világban már egy ideje felbukkantak gimbalok, azaz azok a háromtengelyes eszközök, amelyek arra szolgálnak, hogy stabilan, irányban tartsák rájuk rögzített kamerát, attól függetlenül, hogy az állvány, amin nyugszanak, vagy a kéz, amiben tartják őket, éppen hogyan, és milyen irányba mozog. Működési elvük már az ókor óta ismert, és például ezt használják fel a repülőgépekbe épített giroszkópoknál is. A kamerák mellé szánt gimbalok választéka ma már meglehetősen nagy, a a pár tízezer forintba kerülő passzív megoldásoktól az akár milliós értékű, professzionális, programozható, motoros készülékekig terjed.

DJI Osmo
DJI Osmo [+]

A most Magyarországra is megérkező, kézi markolattal, illetve Zenmuse X3 kamerával ellátott Osmo a motoros vonalat erősíti. A magyar forgalmazónak köszönhetően kölcsönkaptunk rövid időre egy egyet, és a próba során kiderült, hogy a háromtengelyes, saját fejlesztésű stabilizáló rendszernek köszönhetően akkor is nagyjából mozdulatlan marad a golyókamera, ha a kezünket mozgatjuk, tehát akár sétálás vagy lassabb futás közben is használható. Emellett a motor a kamera mozgatására is képes, ami akkor lehet hasznos, ha például állványra rögzítették az Osmót.

DJI Osmo DJI Osmo
DJI Osmo [+]

Használat közben

Az állítólag strapabíró műanyagból készült, ergonomikus markolat fogása kényelmes, a kezelőpanel is gond nélkül elérhető. Az eszköz súlya 422 gramm, ami azt jelenit, hogy hosszú távon, tehát 20-30 perc után azért fárasztó a használata. Nem vízálló, és a port, valamint ütődéseket is nehezen tolerálja, úgyhogy érdemes vele óvatosan bánni. Található rajta egy micro USB, valamint egy 3,5 mm analóg audió csatlakozó, amelynek segítségével külső mikrofon is rádugható. Az oldalán elhelyeztek egy masszív tartókonzolt, amely okostelefon tárolására szolgál. A mobil eszköz a beépített Wi-Fin keresztül csatlakozik az Osmóhoz, és az ingyenesen telepíthető alkalmazás segítségével módosíthatóak az egyes beállítások, illetve nyomon követhető, hogy mit "lát" a kamera, valamint ennek forgatására is lehetőség nyílik az érintőképernyő tapogatásával.

DJI Osmo DJI Osmo
DJI Osmo [+]

A cserélhető, 980 mAh-s lítiumpolimer akkumulátor 60 percnyi működésre elegendő energia eltárolására képes, ami még épp a tűréshatáron belül van. Adattárolásra szolgáló belső memóriával nem rendelkezik, a felvételek így microSD kártyára kerülnek. Az alapkiszerelésben megtalálható a kamerával egybeépített gimbal, az akkumulátor, a töltő, tároló táska, csuklópánt, vállpánt, UV szűrő, lencsetároló, védőkupak, valamint egy 16 GB-os memóriakártya. Ezeken kívül opcionálisan vásárolható többféle kiegészítő, például tripod, hosszabbító rúd, kerékpáros rögzítő, univerzális rögzítő extra mikrofonhoz vagy LED fényforráshoz, illetve az autós használatnál igen hasznos tapadókorongos tartókonzol is beszerezhető. A tervek szerint a későbbiekben újabb kamerákkal is bővíthető lesz, akár a nagyobb teljesítményű, 16 megapixeles micro4/3-os szenzorral ellátott X5-ös Zenmuse-zal is.

DJI Osmo DJI Osmo>
DJI Osmo [+]

Képminőség

Fotók, videók

Az X3 (FC350H) típusú kamera 12,4 megapixeles Exmor R 1/2.3" CMOS szenzorral rendelkezik, a látószög 94 fok. Használható automata és manuális módban is, ilyenkor a felhasználó határozhatja meg a záridőt (8-1/8000 s), beállíthatja a fehéregyensúlyt, illetve az ISO értéken (100-3200) is módosíthat.

DJI Osmo DJI Osmo

DJI Osmo [+]

Természetesen lehetővé teszi állóképek elkészítését is akár 4000x2250 (16:9) vagy 4000x3000 (4:3) képpontos felbontás mellett, Adobe DNG (RAW) vagy JPG formátumban. Nem hiányzik belőle a sorozatfelvétel, time lapse, hyperlapse és a panorámakép funkció sem. Utóbbihoz egyébként nem kell mást tenni, mint kiválasztani a telefon segítségével ezt a módot, lenyomni az exponálógombot, ezután a motor elkezdi forgatni a kamerát, amely létrehozza a fotót. Tapasztalataink szerint sötétben ugyan teljesít rosszul, de kimagaslóan sem, hisz a képek olykor homályosak, elmosódottak lesznek. A napfény, a világos az igazi terepe, ilyenkor kifejezetten szép, tiszta fotókat lehet lőni vele.

Mozgóképfelbontás (képpont) Képmódok
4096x2160 24/25p
3840x2160 24/25/30p
2704x1520 24/25/30p
1920x1080 24/25/30/48/50/60/120p
1280x720 24/25/30/48/50/60p

A kamera fő profilja azért persze egyértelműen a videózás, és ilyenkor akár 4K vagy lassított (1080p@120fps) felvételek rögzítésére is mód nyílik MP4 vagy MOV formátumban. Kevés vagy mesterséges fénynél, sötétben is lehet vele abszolút értékelhető és élvezhető felvételeket készíteni, de ilyenkor némi zajosodás azért megfigyelhető. Napfénynél, jó időben akár egészen szép videókat is össze lehet hozni a segítségével, bár a zajosodást teljesen nem sikerült száműzni, de az látszik, hogy a stabilizátornak és a motornak van értelme.

Kicsit olyan az összhatás, mintha siklana az ember, hisz a hagyományos kameráknál megszokott remegést, rázkódást hatékonyan sikerült csillapítani. Ám azért még van mit fejleszteni rajta, néha egyszerűen nem volt hajlandó rendesen követni a kézmozgást, így rá kellett segíteni pluszban a motorral, hogy arra "nézzen", ahova kell, ez pedig nem tesz túl jót a videónak, mert a harmonikus mozgásba emiatt vadabb rántások zavarhatnak bele. Az Osmo rendelkezik beépített mikrofonnal, emellett csatlakoztatható hozzá külső mikrofon is, és a némítás is egyetlen virtuális gombnyomással bekapcsolható.

Az itt látható felvételeinkre kattintva azok megnézhetőek nagyobb méretben, az eredeti felbontásban (a YouTube néha problémázik, és nem engedi a 4K felbontás kiválasztását): 1: 4K nappal (napfény); 2: 4K mesterséges fénynél; 3: Full HD nappal 4: Full HD mesterséges fénynél,  Letölthető tesztvideónk.


Értékelés

Két napot töltött nálunk a DJI Osmo, és e rövid idő alatt alapvetően pozitív tapasztalatokat szereztünk. Az akkumulátoridő kicsit necces, viszont kamera használata kényelmes, a Wi-Fi kapcsolat a mobil eszközzel prímán működött, mint ahogy a stabilizálás, illetve a motoros mozgatás is. A telefonnal történő összekapcsolódás során tapasztaltunk anomáliákat: előfordult, hogy lefagyott vagy szimplán csak elvesztették egymást, és emiatt újra kellett indítani az alkalmazást. A forgalmazótól kapott információk értelmében ilyen hibák csak az androidos appnál jelentkezhettnek, iOS alatt ettől nem kell tartani.

249 000 forintos fogyasztói árával finoman szólva sem tartozik az olcsó eszközök közé, igaz, nem is egy szokványos darab. És az is igaz, hogy a nagyjából hasonló teljesítményt produkáló GoPro Hero4 Black, és az Osmotól tudásában elmaradó Feiyutech gimbal ára is nagyjából ugyanennyi, és azok ráadásul nem is egy rendszerként működő eszközök.

Amikor a forgalmazó munkatársait arról faggattuk, hogy mik a tapasztalataik, kik azok, akik érdeklődnek egy ilyen termék iránt, illetve akár meg is veszik, azt válaszolták, hogy nem nagyon lehet így kategorizálni a vásárlók körét. Idősek, fiatalok, nők, férfiak, teljesen eltérő hobbikkal és érdeklődési körrel fordultak hozzájuk. Mindenesetre azok biztosan értékelnék, akik szeretnek videózni, de a hagyományos kamerák és pláne a telefonok tudása nekik már nem elég. Az például biztos, hogy városnézésnél, utazásnál, kirándulásnál, kiállításon, fesztiválon vagy biztonságos kerékpározásnál nagyon hasznos kis eszköz lehet.


DJI Osmo gimbal kamera

elefant

A DJI Osmo kamerás gimbalt a MyActionCam bocsátotta rendelkezésünkre

  • Kapcsolódó cégek:
  • DJI

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés