DeepCool LS720: AiO a kánikulában

Itt a kínai gyártó új kompakt vízhűtése, ki is próbáltuk, hogy teljesít egy hőhullám közepén.

Bevezető, külső, tartozékok

Még nyár elején mutatta be a DeepCool új generációs kompakt vízhűtéseit, melyek közül a csúcsot a három darab ventilátorral és 360 mm-es radiátorral szerelt LS720 képviseli. Ebben megtalálhatjuk a gyártó negyedik generációs mikrocsatornás hűtőblokkját, kapunk ARGB-s ventilátorokat, tüköreffekttel megbolondított, cserélhető fedlapos blokkot és öt év garanciát. De a puding próbája az evés, úgyhogy lássuk, mire képes egy tuningolt processzor tetején!

Dizájn

Bekapcsolás és az ARGB effektek használata nélkül a DeepCool LS720 egy átlagos AiO vízhűtésnek tűnik, mely 74 x 86 mm alapterületű, 57 mm magas hűtőblokkal rendelkezik. Ez a blokk igényesen kivitelezett talpban végződik az egyik oldalon, melynek sem felületi érdességét, sem síkságát nem érheti kritika.

Azt már inkább, hogy a DeepCool gyárilag felkent hűtőpasztával szállítja, tehát nem kapunk tartalékot, átszerelés esetén nekünk kell gondoskodni róla. A blokk tetején egy két elemből álló tükröződő rész fogad bennünket, ebből a középső rész forgatható (így a logó mindig a jó irányba áll), illetve kipattintható és a csomagban talált sima fehér változattal helyettesíthető. Utóbbit mi magunk szabhatjuk testre általunk gyártott matricával – az ehhez szükséges sablonfájl letölthető a gyártó oldaláról. Kikapcsolva ugyan nem látszik, de ez a része a hűtésnek ARGB LED-eket kapott, melyek a tükörrel együtt „végtelen alagút” effektet kínálnak szivárványos színekkel megbolondítva.


[+]


[+]

A hűtőblokk oldalán forgatható, de nem oldható 90 fokos csatlakozókon keresztül távoznak a szövetburkolatba öltöztetett, átlagos vastagságú csövek, melyek 41 cm hosszúak, és a radiátor oldalán szintén fix csatlakozókban végződnek. Kellemes extra, hogy a DeepCool a csövek kordában tartásához két műanyag klipszet is mellékel. De nem ez az egyetlen, amivel a cég igyekszik minimalizálni a vízhűtések okozta kábel- és csődzsungelt, a ventilátoroknál is kihasználta a láncba fűzés lehetőségét.


[+]

A ventilátorok hárman vannak és a cég FC120 szériájából kerülnek ki. Érdekessége, hogy az egyes légkavarókból nemcsak egy kábel lóg ki a ventilátor és a világítás csatlakoztatására, hanem egy ezzel kompatibilis csatlakozósor is található rajta, így a sorban egymás mellé szerelt példányokat egyszerűen „egymásba dughatjuk”. Ez az LS720 esetében azt jelenti, hogy az mellékelt három ventilátort egyszerűen sorba csatlakoztatjuk, és csak a harmadikat kell az alaplapba kötni.

Hirdetés

Negyedikként a pumpát is hozzáköthetjük ilyen módon a ventilátorokhoz (az erre szolgáló vezeték épp elég hosszú ehhez, és a mellékelt klipszekkel a csövek mellett el is rejthetjük), így minimalizálhatjuk a kábeldzsungelt. Az egész rendszer „meghajtása” a pumpa esetében egy standard háromtűs konnektorral történik, míg a ventilátorok a forgáshoz szükséges energiát SATA tápcsatlakozóból nyerik. A fordulatszám vezérlése és visszajelzése a standard négy tűs PWM konnektoron át lehetséges, az ARGB világítást pedig az alaplapról tudjuk vezérelni.

[+]

Tartozékok

Mint említettük, az LS720-hoz viszonylag sok extra jár: két klipsz a csővezetékek rendezéséhez, többféle csatlakozóval felszerelt kábeladapterek, illetve egy olyan rögzítési rendszer, mely gyakorlatilag minden szóba jöhető foglalattal kompatibilis – ide értve az AMD sTR(X)4-et és a még csak érkező AM5-öt is. Természetesen az LGA1700 és LGA1200 sem hiányzik a kínálatból, a kompatibilitás tehát kiváló.


[+]

Specifikációk, felszerelés

A DeepCool nem ad meg hivatalos TDP-limitet az LS720-hoz, de hát egy 360 mm-es radiátorral szerelt vízhűtésnél erre nincs is annyira szükség otthoni körülmények között. A hivatalos adatok szerint a folyadékot keringtető pumpa 19 dB(A) zajszinttel és 3100 rpm maximális fordulatszámmal rendelkezik, míg a ventilátorok 500-2250 rpm közötti fordulatszámra képesek. Maximális statikus nyomásuk (mely a sűrű radiátor miatt valamivel fontosabb, mint a légszállítás) 3,27 mmH2O, a légszállításuk pedig 146 m3/h. Mindehhez 33 dB(A) maximális zajszint tartozik, ami nem sok – de ne feledjük, hogy három ventilátor van!

Főbb paraméterek
Termék megnevezése DeepCool LS720
Felszerelhető AMD: AM4 / AM5
Intel: LGA1700 / -1200 / -2011(-3) / -2066 (S) / -115x
Csővezeték hossza 410 mm
Csatlakozók fix, nem oldható
Radiátor specifikációi
Radiátor mérete 402 x 120 x 27 mm (ventilátorok és csatlakozók nélkül)
Radiátor anyaga alumínium
Ventilátorok specifikációi
Ventilátorok típusa FC120
Ventilátorok fordulatszáma 500-2250 rpm, PWM szabályozással
Ventilátorok zajszintje Max. 32,9 dB(A)
Ventilátor csapágyazása Hidrodinamikus siklócsapágy
Ventilátor légszállítása max. 145,9 m3/h
Ventilátor statikus nyomása max. 3,27 mmH2O
Szivattyú specifikációi
Szivattyú zajszintje 19 dB(A)
Szivattyú fordulatszáma 3100 rpm
Általános adatok
Termék honlapja LS720
Ajánlott fogyasztói ár 68 000 forint
Garancia 5 év

Felszerelés

A sokféle foglalattal való kompatibilitás miatt az LS720 felszerelésénél résen kell lennünk: a folyamat nem nehéz, de sok a komponens, és oda kell figyelni, hogy melyik furatokat kell használni az adott platformhoz.


[+]

Az első lépés, legalábbis a legtöbb Intel platform esetében a hátoldali merevítő összeállítása, mely egy több furattal rendelkező műanyag idomból áll, ebbe már gyárilag telepítették a csavarokat, melyeket csak át kell tolnunk a megfelelő pozícióba. Miután ezt átügyeskedtük az alaplap lyukain, a megfelelő magasságú távtartókat kell ráhúznunk a csavarszárra – a kiválasztást a távtartók eltérő formája és még feliratozás is segíti, az egykezes szerelést pedig a távtartók szoros illeszkedése teszi lehetővé.

[+]

Következő lépésben fel kell csavarozni a hűtőblokk aljára a platformhoz illeszkedő tartólemezeket, majd az egész egységet rárakni az alaplapra, és rögzíteni a kézzel meghúzható anyákkal. Az egész folyamat nagyjából 10 percet vesz igénybe a radiátor és a ventilátorok felszerelésével együtt – utóbbit egyébként érdemes még a gépen kívül elvégezni, mert a ventilátor-ventilátor közötti kapcsolatot biztosító vezetékek elég rövidek.

[+]

Mérések

Tesztünket ismét csak a megszokott tesztplatformmal és a tudástárban leírtak szerint végeztük. Az időjárás ezúttal sem volt kegyes a hűtőhöz, hiszen a mérések készítésekor még tombolt a kánikula – hogy ennek hatását kicsit tompítsuk, kora reggel végeztük a tesztet, így 23 °C-os környezetben dolgozhattunk.

Tesztkörnyezet
Videokártya ASUS Strix Radeon RX 570
Processzor Intel Core i7-5960X (3 GHz) – túlhajtva 4 GHz-en
EIST bekapcsolva; C1E / C-state kikapcsolva; Turbo Boost kikapcsolva, 1,25 volton
Alaplap ASRock Fatal1ty X99M Killer – Intel X99 chipset
Memória 4 x 8 GB HyperX Fury DDR4-2666 HX426C15FBK4/32 memória
Háttértár Toshiba TR200 240 GB (SATA 6 Gbps)
Tápegység Seasonic Platinum Fanless 520 – 520 watt
Monitor Acer XB280HK G-Sync 4K (28")
Operációs rendszer Windows 10 Pro 64 bit

Mérésünk első körében az alaplap Silent profilját használtuk, ez terhelés nélkül minimális fordulatszámon járatja a hűtőt, nevéből következően a csendes működést részesítve előnyben. Ezzel 22 dB-es, tehát éppen csak hallható zajszint mellett 31 °C-os CPU-t kaptunk – a pumpa ezalatt 1250 rpm-en, a ventilátorok pedig 900 rpm-en dolgoztak.

Bekapcsolva az AIDA64 stressztesztjét 34 dB-re ugrott a zajszint, a ventilátorok 1350 rpm-re, a pumpa pedig 1900 rpm-re gyorsult. Processzorunk ezalatt 66 °C-ig melegedett. A Prime95 esetében 79-80 °C-os maximumokat mértünk úgy, hogy még maradt a rendszerben tartalék, hiszen a légkavarók „csak” 2150 rpm-ig gyorsultak, 37 dB zajszint mellett.

A második kört maximális hűtési teljesítmény, és immár 24 °C-ra melegedő szobahőmérséklet mellett végeztük – ekkor konstans 43 dB-es, már határozottan érezhető zajszint mellett a terhelés függvényében 30, 62, illetve 76 °C-os hőmérsékleteket láttunk.

Értékelés

Zajcsillapítás helyett a teljesítményre koncentrált a DeepCool az LS720 tervezésekor, és ennek meg is látszik az eredménye: hűtőként kiválóan teljesít, és még a nyári melegben is könnyedén megbirkózott 250 wattot fogyasztó tuningolt processzorunkkal, ami azt jelenti, hogy egy túlhajtott Core i9 vagy Ryzen 9 sem hozhatja zavarba.

Mindezért persze fizetnünk kell, és ezt most áttételesen is értjük, hiszen a mérleg másik serpenyőjében ott a zajszint, ami elég magas, és már közepes sebességnél is készülhetünk arra, hogy ki fog hallatszani egy átlagos számítógépházból. De ez tulajdonképpen az egyetlen negatívum (a magas áron túl), amit felhozhatunk az LS720 ellen, a hűtő ugyanis – mint említettük – kiválóan működik, minden létező platformmal – még az AM5-tel is – kompatibilis, könnyen szerelhető, jól néz ki és öt év garanciát, illetve ARGB világítást is kínál.


DeepCool LS720 processzorhűtő

Wombath

A DeepCool LS720 processzorhűtőt a gyártó bocsátotta rendelkezésünkre.

Azóta történt

Előzmények